Hoşgeldiniz  
ford_940x100_courier

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur

Erkan Ilik | 15 Mart 2019 | Beldeler, Eğitim, Genel, Güncel, gundem, Kültür, Mugla, Sağlık, Siyaset, siyasi, Spor

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur

Fethiye Haber Gazetesinde 13 Mart 2019 tarihli sayısında yer alan yazınızı üzüntüyle okuduk. Belediyemiz ile ilgili gerçeği yansıtmayan yalan iddiaları içeren haberi yazmadan önce bizden bilgi almalıydınız.

Seydikemer ilçesinde besihanecilik yapan zeytincioğlu hakkında ismi gizli vatandaş tarafından 09 Temmuz 2018 tarihinde CİMER’e (Cumhurbaşkanlığı iletişim Merkezi) yapılan “Muğla Seydikemer Uğurlu Beşkavak Mahallesinde burada hayvan besliyorlar kokudan durulmuyor. Yerleşim yerinin içinde bu şekilde hayvan olması uygun olmuyor. Hayvan olan evlerin denetlenmesini talep ediyorum” şeklindeki şikayet üzerine söz konusu vatandaşımızında besihanesine 12 Temmuz 2018 tarihinde zabıta ekiplerimiz gitmiştir. Şikayet üzerine gelindiğini vatandaşımıza ileterek gerekli ilaçlamanın yapılarak hijyenik hale getirilmesi ile ilgili vatandaşımıza ihtarname düzenlenerek süre verilmiştir. Süre sonunda vatandaşımızı gerekli  hijyenik işlemleri yaptığı görülmüştür. Söz konusu haberde geçen vatandaşımızla ilgili 11 Mart 2019 tarihinde birimize gelen şikayet üzerine vatandaşımızın besihanesine ekiplerimiz tekrardan gitmiştir. Yapılan kontrollerde besihanenin hijyenik kurallara uymadığı ve insan sağlığına zarar verebilecek bir durumda olduğu tespit edilmiştir. Bunun üzerine ekiplerimizce vatandaşımıza gerekli temizlik işlemlerini yapmasını iletilerek 10 gün süre verilmiştir. Söz konusu haberde üzerimize atılan suçlama da olduğu gibi olayın içinde bulunduğumuz seçim süreciyle bir alakası olmadığı, söz konusu vatandaşımızla ilgili geçmiş tarihlerde de benzer şikayetlerin belediyemize iletildiği ile ilgili belgeler mevcuttur. Söz konusu haberde Zabıta birimimize atılan suçlamaya istinaden hiçbir memurumuzun hiçbir parti ile ilgili görüş öneri ve yönlendirme yapmamıştır. Görevimiz insanlarımızın sağlığı ve hijyenik ortamlarda huzurlu bir şekilde yaşamasına imkan sağlamaktır.

Belediyemizin adı da kullanarak yalan/yanlış bilgiler vermektesiniz. Özellikle siyasi bir süreçte bu şekilde anarak  belediyemizin itibarına saldırı içeren bu haberle ilgili her türlü adli ve cezai yaptırımlar içeren hukuki haklarımızı saklı tutuyoruz.

Bu tekzibin cevap hakkı prensipleri ve basın etik ilkeleri uyarınca yayınlanmasını rica ederiz.

Saygılarımızla,

Seydikemer Belediye Başkanlığı

WhatsApp Image 2019-03-14 at 17.06.12 (1)_640x480 WhatsApp Image 2019-03-14 at 17.06.12_640x480

 

İyi Partili Zeytincioğlu’na Zabıta Şoku

Seydikemer ilçesinde besihanesi bulunan Şevket Zeytincioğlu 20 yıldır Uğurlu Mahallesinde besihanecilik yaparak geçimini sağlıyor. 31 Mart 2019 günü yapılacak olan yerel seçimler öncesi Seydikemer Belediyesi zabıta ekipleri Şevket Zeytincioğlu hakkında şikayet nedeniyle zabıtaların tesislerine gelerek tutanak tuttuğunu ileri sürdü. Zeytincioğlu, “seçim öncesi bu tür davranışları hoş karşılamadıklarını dile getirerek, “İyi Parti Seydikemer Belediye Başkan Adayı Eşref Şen’e destek olmam onun yanında yer almam nedeniyle böyle bir şeyin yapıldığını düşünüyorum. Hatta yine İYİ Parti’ye mensup bazı esnafların da aynı durumla karşılaştıkları duyumunu aldım. Bu tür şeyler uğraşacaklarına ihtimal vermemiştim. Ancak Eşref Şen’in ayakları sesleri sanırım korkulu rüya görmelerine neden oluyor. Zamanlaması çok manidir bu nedenle Sayın Belediye Başkanı Yakup Otgöz’ün bilgisi var mı yok mu bilmem ancak ben 20 yıldır Uğurlu Mahallesinde besicilik yapıyorum. Hayvan dışkısı kokusu nedeniyle şikayet edildiğim söylendi. 20 yıldır olmayan koku bugün mü ortaya çıktı.Geçen yıl bütün imar işlemlerinin yanı sıra resmi ticari alan için gerekli işlemlerimi yaptırdım. Tek sorun seçim öncesinde aba altında sopa gösterir gibi benim de İyi Parti’yi desteklediğini bildikleri içindir. Seçimi kaybetme telaşı mı sardı. Bir korkuları var ki vatandaşları yıldırmaya çalışıyor olabilirler. Hatta Zabıta arkadaşlar Yakup başkan bu seçimi kazanacak 31 Marttan sonra ne yapacaksın gibi ifadeler de kullandılar. Çok üzgünüm, onlar siyaset yapacak biz siyaset yapmayacak mıyız.”dedi.

uğurlu esnaf zeytincioğlu (1)_360x480 uğurlu esnaf zeytincioğlu (2)_640x461

Oysa ki;

Web sayfamızın ve gazetemizin 14.03.2019 tarihinde yapılan “İyi Partili Zeytincioğlu ‘na Zabıta Şoku” başlıklı haber nedeniyle gazetemize düzeltme ve cevap için yayınlanmak üzere 14.03.2019 tarihli metin gönderilmiş ise de düzeltme ve cevap hakkını düzenleyen 5187 sayılı Basın Kanunu ‘nun 14. maddesine göre 14.03.2019 tarihli haberimizde kişilerin ya da kurumların şeref ve haysiyetini ihlal edici veya kişi ya da kurumlar ile ilgili gerçeğe aykırı yayın yapılmaması sonucunda düzeltme ve cevap hakkının kanuni şartları oluşmamıştır. Ancak biz yine de yayın POLİTİKAMIZ GEREĞİ ilgili KURUMUN CEVAP HAKKI GEREĞİ hükmünü yerine getirmek amacıyla gönderilen yazıyı Yayınlıyoruz.

 

TAKDİRİ, SORGULAMAYI, ANALİZ ETMEYİ Kamuoyuna bırakıyoruz.

Haberimiz tamamen vatandaşın görüşlerini yansıtmakla birlikte, Yorumsuz olarak verilmiştir. Kamu görevi yürüten basın emekçilerinin halkın sesini duyurmak görevi olduğu gibi yapılan haberlerle halkı bilgilendirmek durumundadır. Haberde Adı geçen Seydikemer Belediyesine ve çalışanlarına; HAKARET edilmemiş, AŞAĞILAYICI tabir kullanılmamış, İTİBARI SARSICI CÜMLELER KULLANILMAMIŞTIR. Haberimiz TAMAMEN vatandaşın kendi cümlelerinden oluşmuş, söyledikleri yazılmıştır.  Kamu görevi yapanların uygun çerçevede vatandaşlar tarafından eleştirilmesi ve bunun için sesini duyurmak için basına ihtiyaç duymasından daha doğal ne olabilir.

Kişilerin şeref ve haysiyetini ihlal edici veya kişilerle ilgili gerçeğe aykırı yayım yapılmamıştır.  Gerçeği yansıtmayan ve mesnetsizce ortaya atılan iddialar haberimizin içinde bulunmamaktadır. Gazetemizin 56 yıllık bağımsız olarak yayın hayatına başlaması, tarafsız ve objektif haberleri ile Fethiye ve Seydikemer kamuoyuna hizmet etmesi, anılan haberde de herhangi bir kişi ya da kurumun hedef alınmaması, haber yazılmadan önce bilgi alınmasının da zorunlu olmaması, aynı zamanda bu durumun Anayasa ile güvence altına alınmış olan Basın Özgürlüğü ‘ne aykırı olması, ayrıca, haberin güncelliği ve kamu yararı itibariyle gerçeği yansıtmayan yada yalan iddiaları içeren bir haber olmamasına, haberin, belgeye ve olayı yaşayan kişinin beyanlarına dayandırılmasına, yorum katılmamasına karşın, Seydikemer Belediye Başkanlığı ‘nca 14.03.2019 gönderilen düzeltme metninin KURUMUN VEYA ŞAHISLARIN CEVAP HAKKINA SAYGI GEREĞİ yayınlanmasına Gazetemiz ve Web Sayfamızın Sorumlusu tarafından karar verilmiştir.

KAMUYOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR

 

 

 

157 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.