Hoşgeldiniz  
---------------------------------------------- --------------------------------------------

İslam’ın Terörizmle Bir İlgisi Olmadığını Anlattılar

Erkan Ilik | 18 Ekim 2019 | Beldeler, Genel, Güncel, gundem, Kültür, Mugla, Siyaset, siyasi A- A+

 

Dinamik Gelişim Derneği tarafından AB Erasmus projesi Fethiye’de hayata geçirilmekte. Proje kapsamından 9 ülkeden Fethiye’ye gelen gençler Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür ve Sanat Merkezi önünde etkinlik düzenlediler. Aralarında Müslüman gençlerin de bulunduğu grup “Sarılmak Bedava” yazılı tişörtler giyerek İslam’ın terörizmle bir ilgisi olmadığını birbirlerine sarılarak anlattılar. Gençlerin etkinliği ilgiyle izlendi. Birleşik Krallık Ulusal Ajansı (British Council) aracılığı ile Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen; Ganimede ve Dinamik Gelişim Derneği ortaklığında İslamafobinin ortadan kaldırılması için hayata geçen Erasmus Eğitim Kursu kapsamında yapılan etkinlikte 9 ülkeden 31 genç İslamiyet’in terörizm ile bağlantısının olmadığını anlattılar. Dinamik Gelişim Derneği’nin, Ölüdeniz Mahallesi’nde bulunan KaizenGateHotel’de gerçekleştirdiği İslamafobinin önüne geçilmesi konulu projeye Türkiye’nin yanı sıra 9 ülkeden 30 genç katılıyor.

“OTUZ GENÇ VE GENÇLİK ÇALIŞANI YER ALIYOR”

Proje ile ilgili yapılan açıklamada “ 9-17 Ekim 2019 tarihleri arasında Fethiye’de bir Erasmus projesi hayata geçirmekteyiz. Fethiye ve Ölüdeniz’de, dokuz ülkeden otuz gençlik çalışanı ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisi, Avrupa’daki Gençlerin Radikalleşmesinin ve İslamofobinin önüne geçilmesi konulu Erasmus+ eğitim kursu projesini gerçekleştirmek için bir araya geldi. Birleşik Krallık Ulusal Ajansı (British Council) aracılığı ile Avrupa Komisyonu tarafından fonlanan ve Ganimede ve Dinamik Gelişim Derneği ortaklığında hayata geçen Erasmus+ Eğitim Kursu (Erasmus+ Training Course) projesinin koordinatörlüğü ve eğitmenliklerini aynı zamanda gençlik çalışmaları ve gönüllülük projelerinde etkin olan gençlik gönüllüsü ve profesyonel eğitmenliğini Zekeriya Dündar ve Umut Şaşmaz gerçekleştiriyor. 7 gün sürecek projede Fransa, İspanya, Almanya, Polonya, İsveç, Norveç, Türkiye ve Birleşik Krallık’tangelen otuz genç ve gençlik çalışanı yer alıyor. Projemiz kapsamında 15 Ekim 2019’da 15-17 saatleri arasında Fethiye Kültür Merkezinde halka açık sanat etkinliği gerçekleştirdik. Projenin amacı farklı kültürlerden gelen gençler arasında diyaloğu teşvik ederek Avrupa ve dünyada artan İslamofobi ve radikalleşmeye dikkat çekerek gençlerin bu konuda yaratıcı projeler geliştirmelerini teşvik etmektir. Proje kapsamında halka açık bir etkinlikle proje hem yerelde tanıtıldı, hem de Fethiye’deki yerel halka ulaştı.

“PEKİ ERASMUS + NEDİR?”

Erasmus+ Programı, Avrupa Birliği ve Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen, kişilere, yaş ve eğitim geçmişlerine bakılmaksızın yeni beceriler kazandırılması, onların kişisel gelişimlerinin güçlendirilmesi ve istihdam olanaklarının arttırılması amaçlanan ülkeler arası işbirliğidir. Eğitim, öğretim, gençlik ve spor alanlarını kapsayan Erasmus+ Programı’na bu adın verilmesindeki ana sebep, kamuoyunda daha fazla tanınan, üniversitelerin öğrenim hareketliliği olan yurtdışında eğitim imkânları ve Avrupa’da eğitim denince akla gelen Erasmus programının bilinirliğinden faydalanmaktır” denildi.

“İSLAMİYET’İN BİR IRKÇILIK OLMADIĞI ANLATILIYOR”

Birleşik Krallık Ulusal Ajansı (British Council) aracılığı ile Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen; Ganimede ve Dinamik Gelişim Derneği ortaklığında İslamafobinin ortadan kaldırılması için hayata geçen ErasmusEğitim Kursu’na ülkemizin yanı sıra Fransa, İspanya, Romanya, Almanya, Polonya, İsveç, Norveç, Litvanya ve İngiltere’den gelen 30 genç ve gençlik çalışanı katılıyor. Bir hafta sürecek kursta gençlerin radikalleşmesi, İslamafobiye karşı önyargıların yıkılması, farklı dinlere saygı, İslamiyet’in bir ırkçılık olmadığı anlatılıyor. Proje kapsamında Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi önünde etkinlik düzenleyen gençler, Türkçe ve İngilizce yazdıkları afişleri asarak, çevredeki vatandaşlarla sohbet ettiler. Bazı gençlerin tişörtlerinde ve kollarında“Sarılmak Bedava”, “Farklı Dinler Tek Kalp”, “Yereller ve Göçmenler Birlikte Yaşıyoruz, Birlikte Çalışıyoruz”, “Herkes Eşit Herkes Farklı” yazıları dikkat çekti. Türkçe ve İngilizce şiirlerin okunduğu etkinlikte gençler birbirlerine sarılarak, herkesin eşit olduğunu da vurguladılar. Dinamik Gelişim Derneği Başkanı Zekeriya Dündar, AB projesi olan bu proje İslamafobinin önüne geçmek için gerçekleştirdik. Değişik ülkelerden gençlere radikalleşmeyi, İslam’a karşı olan önyargıyı yıkmak, İslamiyet’in terörizmle ilişkisinin bulunmadığını anlatmak için bir haftalık eğitim düzenlendi. Bu eğitimlerde İslamiyet’in ırkçılık olmadığını da anlatıyoruz” ifadelerini kullandı. Eğitime katılan çeşitli ülkelerden gençler, projenin çok faydalı olduğunu belirtip; “İslamafobiye karşı farkındalık yaratıldı. İslamiyet’e karşı önyargılarımız kalmadı. Terörist, teröristtir. Terörün dini yoktur” şeklinde konuştular.

HABER/FOTO- Hakan Çelikdemir

yabancı öğrencilerden etkinlik-fethiye (1)_640x427 yabancı öğrencilerden etkinlik-fethiye (2)_640x427 yabancı öğrencilerden etkinlik-fethiye (3)_640x427 yabancı öğrencilerden etkinlik-fethiye (4)_320x480 yabancı öğrencilerden etkinlik-fethiye (5)_320x480

156 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,8118
EURO 7,4393
BIST 8,3261
ALTIN 379,57

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle