Hoşgeldiniz  

İSLAM’A ZARAR VERENLER

4. M. Said Çelik | 17 Temmuz 2019 | KöşeYazar A- A+

 

 

Toplumda, kendilerince birtakım hükümler, helaller, haramlar koyan ve böylece Allah’a şirk koşarak yaşayan müşrik bir kesim vardır. Bu insanlar, dini kendi istek arzu ve çıkarlarına göre değiştirir, kendilerine göre yorumlar ve özünden saptırırlar. Kur’an hükümlerinde eklemeler, çıkarmalar ve değişiklikler yaparlar. Böylece Allah’a ve Peygamberimiz (s.a.v)’e iftira atarlar. Yaşadıkları gerçek dinle ilgisi olmayan yeni batıl bir dindir. Kur’an’da kendi sınırlarıyla kurdukları batıl dine tabi olan bu insanlardan çok fazla ayette söz edilir:

“ Hiç şüphesiz Allah’a ve Resulü’ne karşı (onların koydukları sınırları tanımayıp kendileri sınır koymaya kalkışmakla) başkaldıranlar; işte onlar, en çok zillete düşenler arsında olanlardır. (Mücadele Suresi 20)

Din pırıl pırıl aydınlıktır, ışıktır, huzurdur, ferahlıktır. Kur’an bize aydınlığı ve güzelliği anlatır. Ama Kur’an’ın nurundan aydınlanamayan ve yararlanamayan karamsar, kâbus ruhlu kişiler, kendi kafalarındaki ve ruhlarındaki karanlıkla, adeta dumanlı, sisli, kirli, puslu bir dünya meydana getirirler ki, o din değildir. Allah’ın adı bu insanların kalbine girmemiştir, sadece dillerindedir. Müşrik, Allah’a doğrudan yönelemez, araya aracılar koyma ihtiyacı duyar. Araya koyduğu bu aracıların, kendisine Allah Katında yardımcı olacaklarını düşünür. Oysa bunlar, Müşriklerin, Allah’ın huzurunda şefaatçi olacaklarını zannettikleri aracıları putlaştırdıkları, Kur’an’da şöyle haber verilir:

“Allah’ı bırakıp kendilerine zarar vermeyecek ve yaraları dokunmayacak şeylere kulluk ederler ve :” Bunlar Allah katında bizim şefaatçilerimizdir” derler. De ki:” Siz, Allah’a, göklerde ve yerde bilmediği bir şey mi haber veriyorsunuz? O, sizin şirk koştuklarınızdan uzak ve Yücedir.” (Yunus Suresi 18)

Müşrik Kur’an’ı bilmediği için, Kur’an ahlakına da sahip değildir. Hareketleri ve konuşmaları da Kur’an dışıdır. Kur’an’dan uzak olduğundan, onun mü’minlere sunduğu bütün nimetlerden, bütün ilimlerden, bütün ahlaki güzelliklerden yoksundur. Müşrikler mutsuz ve karamsar bir ruh haline sahiptirler. Şirk koştukları için sıkıntılar, belalar, zorluklar peşlerini bırakmaz. Bu sıkıntılar, onların azap ve aşağılanmalarının dünyadaki başlangıcıdır.

Tüm bu özelliklerinden dolayı, din adına ortaya çıktıklarında, insanları İslam ahlakından uzaklaştıran son derece itici bir görünüm sergilerler. İslam ahlakına hizmet ettiklerini, dinsizlikle mücadele ettiklerini zanneder, fakat dine çok fazla zarar verirler. Kur’an-ı yaşamayan, Allah’ı gerçek anlamda tanımayan bu cahil insanlar, imanı tanımamış olan kişileri Kur’an’dan uzak tutacak her türlü batıl inancı savunurlar. Ayetlerde de belirtildiği gibi, “ zan ve tahminle yalan söyleyen” bu insanların ileri sürdükleri deliller de tamamen Kur’an dışıdır.

Dini henüz tanımamış insanlar, bu müşrik gurubun İslam’ı temsil ettiğini düşündükleri ve onların sürdürdüğü yaşamı itici buldukları için, iman etmekten kaçınırlar. Oysa bu kesimin gerçek dini ve Kur’an ahlakını yaşamadıkları çok açıktır. Kendi ruhlarındaki karanlığı anlatan kişilerin yaptıkları yorumlar gerçek İslam dini değildir.

Ruhu sevinç ve Allah aşkı içindeki insanların yaptığı yorum geçerli olandır. Vicdanıyla bakan biri, bu insanların Kur’an’dan ve Kur’an ahlakından haberi olmayan cahil insanlar olduklarını ve gerçek İslam’ı değil, uydurdukları sapkın bir dini benimsediklerini anlayabilir. Ve bu tip insanlarda vatan ve millet sevgisi de yoktur, marjinal düşünceye sahiptirler…

Selam ve Dua ile …

saidcelik-300x219

50 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 5,7884
EURO 6,4038
BIST 7,6090
ALTIN 271,88
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.