Hoşgeldiniz  
.................................................................................. ................................................................................... .................................................................................

İNSAN

4. M. Said Çelik | 05 Aralık 2019 | KöşeYazar A- A+

İNSAN

 

“Biz insanı en güzel biçimde yarattık.” (Tin Suresi. Ayet 4)

İnsan;
Yukarıdaki ayeti kerime ile tek ve bir yaratıcı olan Yüce Allah’ın en güzel biçimde yarattım dediği; Sıfatı sübhaniyesi ile donatıp, eşya ve hadiseler üzerinde yetkili kıldığı, sanat icra etme yeteneği verilerek, esma-i hüsnasının tecellisi ile varlıklar arasında etkili ve Allah’ın yarattıklarını takliden yapabilme kabiliyeti ile donatılmış olan müstesna, mükemmel ve mucit varlığın adıdır.

Öyle bir varlık ki;
Bütün varlıklara anlam ve değer kazandıran, her şeyin varlığını bilgisine, değerini ilgi ve ihtiyacına borçlu olduğu kâinat tablosunda boşluk dolduran değersiz bir motif ve yapı malzemesi değil; Sanat-ı İlahinin teşhir edildiği o muhteşem tabloya anlam ve değer kazandıran, temel öğe niteliği taşımaktadır.

Yapısındaki mükemmellik ile hilkatindeki hikmet ve nur-i ilahiye mazhariyetinden kaynaklanan asaletine melekleri bile hayran bırakırken, yine Sure-i Tin’de “summeredednehu esfelesafilin” Tin suresi ayet 5 ihtarı ile de aşağıların aşağısı, zalimlerin zalimi olma ihtimaline karşı, yaratılışındaki mükemmelliğe ihanet ederek, kendisine, çevresine, canlı ve cansız tüm varlıklara zarar vermesini engelleme adına Allah tarafından uyarılması gerekmiştir.

Bütün varlıklar gibi hilkatinde cebir, düşünce ve davranışlarında nevi-ne mahsus özgür;

Allah’ı tanıyacak kadar şanslı, bilecek kadar akıllı, O’nunla diyalog kurmaya müsait, kendisini O’na sevdirmeyi başaracak kadar azimli ve mükemmel donanımlı bir varlık.

Hemcinslerine cenneti kazandırma adına hayatı kendisine zindan etmeyi göze alacak kadar fedakâr; Hırs ve hasedini tatmin için dünyayı tüm canlılara cehenneme çevirecek kadar bencil ve zalim.

“alayı illyyin ile esfelessafilin” arasında iyilik ve kötülük adına her konumda yer alıp, varlık gösterebilecek ebede namzet Allah’a muhatap mesuliyet sahibi müdhiş bir yaratıktır.

“Biz, emaneti göklere, arz’a ve dağlara arz ettik de, onlar bunu yüklenmekten kaçındılar, endişeye düştüler. İnsan bunu yüklendi. Hakikat O, çok zalim ve çok cahil oldu.”Ahzap 33/72

Evet insan, Yüce Allah’ın en güzel bir surette yaratıp, sıfat-ı süphaniyesi ile donattığı, esma-i hünsası ile eğitip, bütün varlıkları canlısı, cansızı ile emrine amade kıldığı, kâinatın hazinelerinden istifade imkân ve yetkisi verdiği, kâinat tablosuna anlam ve değer kazandıran temel öğe.

Anatomisi bütün element ve minarelerden yoğrulmuş bir hamurdan mamul, psikolojisi melekler de dâhil olmak üzere canlılar âleminin muazzam bir fihristesi.

Haline melekleri hayran bırakacak kadar mükemmel olabileceği gibi, cürmü ile şeytanları ürkütecek neslinin düşmanı küresel cinayetlerin faili de maalesef yine İNSAN.

Selam ve Dua ile…

 

468 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,2915
EURO 8,5355
BIST 1,1787
ALTIN 477,20

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle