Hoşgeldiniz  
..................................................................................

İlk Yardım Farkındalık Semineri yapıldı

Erkan Ilik | 11 Şubat 2020 | Genel, Güncel, gundem, Sağlık, Siyaset, siyasi A- A+

İlk Yardım Farkındalık Semineri yapıldı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Fethiye Belediyesi, FETAV, Fikir Atölyesi Derneği, Mavi Kuş Sanat ve Dayanışma Derneği ile Akarca Mahalle Muhtarlığı işbirliğinde İlk Yardım Farkındalık Semineri yapıldı.

Fethiye Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Sabri Sidekli’nin teşvikiyle planlanan Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezinde yapılan ilk yardım seminerinde Öğr. Gör. Mahmut Beler’in sunumu ve Ev Kazalarına yönelik alınması gereken önlemleri, ilk yardımda hava yolu açıklığı, soluk yolu tıkanmalarında ilk yardım, kanamalarda ilk yardım konularını anlatmasıyla başlayan seminer; Öğr. Gör. Ali Akgün’ün kırık ve çıkıklarda ilk yardım, sara krizinde ilk yardım, göz, burun ve kulağa yabancı cisim kaçmasında ilk yardım, böcek ve yılan sokmalarında ilk yardım konularını anlatmasıyla devam edip ardından Öğr. Gör. Çiğdem Alaca’nın ilk yardımda sakin kalma, doğru nefes alma teknikleri konularını anlatmasıyla son bulmuştur.

Fethiye Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Prof. Dr. Sabri Sidekli; “önlenebilir nedenlere bağlı olarak gelişen ve kötü sonuçlanan olaylara “kaza” diyoruz. Bu kazaların bir kısmı ölümle sonuçlanabiliyor ve ölümlü kazaların da dörtte biri en güvenli yer saydığımız evlerimizde gerçekleşiyor.

Ev kazalarından en çok etkilenen aile bireyleri sırasıyla çocuklar, yaşlılar ve kadınlardır. En sık karşılaşılan ev kazaları; düşmeler, kesikler, katı cisim ile boğulma, zehirlenmeler, yanıklar ve elektrik çarpmalarıdır.

Özellikle çocukların ve yaşlıların kaza risklerini azaltmak için birtakım basit önlemler almak mümkündür. Bu seminer ile alınması gereken önlemler ile ilk yardım uygulamalarını anlatarak ihtiyaç olan bir konuyu gidermeye çalıştık” şeklinde açıklamada bulunmuştur.

 

 

795 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,3419
EURO 8,6204
BIST 1,1731
ALTIN 477,81

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle