Hoşgeldiniz  

“İletişim yoluyla dolandırıcılığa dikkat”

Erkan Ilik | 10 Temmuz 2019 | Beldeler, Eğitim, Genel, Güncel, gundem, Kültür

“İletişim yoluyla dolandırıcılığa dikkat”

Fethiye İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği İletişim yoluyla dolandırıcılığa karşı vatandaşları uyardı.

Fethiye İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği’nden yapılan basın açıklamasında; “İletişim yoluyla dolandırıcılık suçunu işleyen kişiler; telefon ile aramış oldukları vatandaşlarımıza, kendilerini özellikle polis, jandarma, cumhuriyet savcısı, banka görevlisi, sigorta yetkilisi gibi sıfatlar ile tanıtarak; “İsimlerinin FETÖ/PDY terör örgütü soruşturmalarına karıştığı, darbe mensupları ve terör örgütü üyelerince adlarına hat çıkarıldığı, darbe listesinde isimlerinin bulunduğu; terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı, bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği, şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli bir operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı” gibi senaryolarla; tehdit, korku ve panik hali oluşturup, kazanç sağlamaktadırlar.

Mağdur olmamak için;

– Kurumsal kimliğinden ve güvenliğinden emin olunmayan telefon görüşmelerinde T.C. kimlik numarası, adres bilgisi, banka hesabı ve kredi kartı bilgilerinin kesinlikle paylaşmayınız.

-Polis, jandarma, cumhuriyet savcısı veya herhangi bir kurum personelinin hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını talep etmezler, itibar etmeyiniz.

-Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine veya terör örgütü veya suç şebekelerince telefon hattının kullanıldığı gibi senaryolara itibar etmeyiniz.

-Banka veya sigorta görevlisi olduğunu söyleyerek hesaptan ya da kredi kartından para çekilmesi gerektiğini söyleyen insanlara inanmayınız.

-Hediye ya da ikramiye kazandınız şeklinde telefonunuza gelen mesajları şirket unvanlarına güvenerek yanıtlamayınız, mesaj içindeki linke tıklamayınız.

– Şüpheli bir durumla karşılaşmanız halinde 112 Acil Çağrı Merkezini ya da 156 Jandarma ihbar hatlarını arayarak bilgi veriniz.

Ayrıca; son dönemlerde anahtarı üzerinde bırakılan oto hırsızlıklarının artması sebebiyle aracınızın anahtarı üzerindeyken kısa sürelide olsa, yakıt istasyonlarında ya da çeşitli yerlerde aracınızı çalışır vaziyette terk etmeyiniz.” ifadeleri yer aldı.“İletişim yoluyla dolandırıcılığa dikkat”_344x480

19 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle