Hoşgeldiniz  

İLERİ YAŞ HIRÇINLIĞI MIDIR DERSİNİZ?/ KÖŞE YAZISI : DAVUT FEN

Erkan Ilik | 24 Şubat 2019 | Genel, Güncel, gundem, Kültür, Sağlık, Siyaset

Zamanında önemli görevlerde bulunmuş, o konumuyla etkili de olmuş, bildik-tanıdık çevremizden bir kişiyle, yan yana bulunuvermekten kaynaklı, azıcık söyleşiverdik. Her ikimiz de, geçmiş yerel genel seçimlerin birinde listelerde yer almış, birlikte çalışmalara katılmış kişilerdeniz; o,” İl Genel Meclisi”, ben ise “İlçe Belediye Meclis Üyeliği” listelerindeydik. Öylelikle de bir ortak yönümüz vardır.

Şimdilerde pek yazmıyorsa da, bayağı bir yazdığı, düşündüklerini paylaşmak istediği, etkin köşe yazarlığı dönemi olmuştu. O eylemiyle de onunla bir ortak yanımız daha bulunur.

Sonrasında da o, bildik-tanıdık kişimiz; dava arkadaşımız, yakın geşmişin en etkili, şimdiler bile o niteliğini hâlâ koruyan bir yayın işletmeciliği sahipliği ediniverdiler. O güçlü etkileşim sahipliği olanağı ile bir rüzgâr yakalamış olduklarını düşünmüş olacaklar ki, o kanıyla, denizcilikteki, pupa yelken, dedikleri bir gidişatla Belediye Başkanlığı’na da oynadılar. O süreçte aday adayı olarak yola çıkmış olsa da, asıl adaylıkları gerçekleşemedi. Bugün de ön almaktan geri durmayıp etkin kişi niteliği ile bir sivil toplum kuruluşunun başında, sorumluluk üstlenmeyi yeğlemiş bir kişidirler.

İyi de, çevresiyle, davaya adanmış onca önde gelen kişilerle ilişkileri ne yazık ki, ters yüz(!). O konuda, ben, kendilerinin, bana anlattıklarının yalancısıyım(!). Sanırım bu boyutta bizim girip çıktıığımız ortamlarda sır olmasa gerek!..

Dediklerine göre, her ikimizin de bildiği-tanıdığı, zamanından bir biçimde ön alıp etkin olmuş kişileri, bir biçimde terslemiş. Söz konusu ettiğimiz; çok bilinen, çıktığı kürsülerden hemen inmeyen, ele geçirdiği ses aygıtılarını da kolay bırakmayan eski seçilmilşlerden bir kişiyi ise, kovduğunu, söylüyor. O kadarla kalmıyor; bizim, başarılı bulduğumuz Büyükkent Belediye Başkanı’mızı da, yüz yüze geldiğinde, eleştirip uyardığından söz ediyor. Dahası, onun önderliğindeki ekibin ortaya koyduğu, yaşamımızı güvenceye almak, sağlığımızı korumak amaçlı, halka dokunan tasarıları, görmezden gelip, tek bir hizmet konusu üzerinden, eleştiriyor da eleştiriyor.

Büyükkent Belediye Başkanı’mıza, buluşup karşılaştığı makamında, tepkisini gösterip ders verme yanlısı tutum takınmaktan geri durmayan, bu yüzünden eksik etmediği kara gözlüklü bildik-tanıdık kişimiz, uzlaşmaz bir hırçın adam olup çıkmış sanki. Davaya adanmışlığı, sergilediği duruşu yüzünden, uzun dönemler yönetim egemenliğini elinde bulunduran makam sahiplerince sürgünler yemişliğini de öne çıkartarak, o konuşmamızda kendince haklılığını savunuyor. Kentimizde gerçekleştirilen, sosyal sorumluluğunu üslenerek, kendisinin başat etki sahibi olduğu bir uzgörü tasarısından da övgüyle söz ediyor. Benim, o konudaki, işin kolaycılığına kaçılarak çözüm getirilmiştir, eleştirimi de, yapılacak her tartışma ortamında savunmaya varım, diyor.

Haydi, ben, kendisiyle bir tartışma ortamında ona karşı düşüncelerimi savunmaktan vazgeçtim; benim, asıl kabullenemediğim; onun, onca aynı dönem meslektaşları, aynı yaş kuşağı dava arkadaşlarıyla ortak akılda uzlaşamayıp alan çalışmalarında yer alanlara olsun arka çıkmamasına, daha da ötesi, onlardan uzak durmayı yeğlemesine; bütün o hareketlerinin sonucu olarak yalnız kalmasına ne demeliyiz? Ellerindeki, o, zamanın en etkili yayın işletmeciliğini de verimli kullanamayışları ise apayrı bir kabul edilmezliktir(!).

Yazımın başlığına taşıdığım sorumdaki yaklaşıma mı sonucu bağlayacağız; boyutu öyle mi anlamlandıracağız? Öylesi de hiç hoş kaçmayacak! Kişi saygınlığını bu boyutta ortaya koymamalıdır, diye düşünmeden edemiyorum. Ön almış kişilerin düşüncelerine katılmamak, onaylamamak ayrı, alışılmışın dışında düşünceye sahip olmak yine ayrı, uzlaşmaz bir hırçınlık, kırılmışlık sergilemek daha da ayrıdır.  Bu boyut için “Klinik vaka(!)” demeye dilim varmıyor; zaten bu yabancı kaynaklı sözcüklerden oluşan değiş kolaycılığını da hiç onaylamam.

Diyeceğim, çok sesli, özgür, daha çok da anlık tepkili eleştiri yapmaktan geri durmayan tavırlı önü alınamaz bir örgüt yapımızla öne çıkan halimiz var iken, bir de böylesi huysuzluk eden bildik-tanıdık kişilerle nereye varılır bilemiyorum. Üzülüyorum elbette.

İyi haftalar…

______________

Not; Belki bu kişiyi bazılarımız hemen tanıyıp çıkartacaklardır. Benim eleştiri anlayışım ise ad vermeden ve boy hedefi yapmaktan kaçınarak, ilgiliyi bir biçimde anlaşılıabilir kılmaktır.

 

82 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle