Hoşgeldiniz  

İçkili Yerlerin Yerleşim Alanı Dışına Alınmasına Ak Parti’den Ret

Erkan Ilik | 14 Temmuz 2014 | Beldeler, Genel, Güncel, Kültür

Seydikemer Belediyesinin Temmuz ayının ilk haftasında yapılan meclis toplantısında gündeme alınan içkili yer bölge sınırlarının belirlenmesi maddesi 35 dakika tartışıldı. Meclis Çevre Komisyonu Başkanı ve şu anda Ak Parti Seydikemer İlçe Başkanı olan SALİH GÜMÜŞ tarafından hazırlanan rapor mecliste okundu, ardından ilgi madde üzerinde görüşmelere geçildi. CHP Grubunun sözcüsü Cemil Daydır söz alarak alkol için ruhsat verilirken bir sınır belirlenmeli ve bu sınırın dışındaki yerlerde ruhsatlandırma yapılmalı derken, Ak Parti meclis üyeleri de sınırlar belirli, 100 metre mesafe uygulaması bizim için yeterli şeklinde görüş belirtince tansiyon yükseldi. CHP’liler 100 metre sınırının dışında belediye meclisinin alacağı bir sınır kararı olmalı bunun için bu maddeye “meskun mahal dışında’’ kelimesi eklensin, bizlerde bu maddeye evet oyu kullanalım dediler, ancak CHP’nin önerisi kabul edilmedi. Ak Parti ise Meskun Mahal kelimesinin bütün alanı kapsadığını kaydederek konulmamasının gerektiğini kaydetti.

Meskun Mahal Ne Demek “Meskun Mahal: İl, ilçe, kasaba, köy, mezra gibi, insanların sürekli veya geçici olarak bulundukları; yol, su, elektrik, ulaşım, çöp toplama, kanalizasyon, aydınlatma gibi kamu hizmetlerinden istifade ettikleri toplu yaşam alanlarını ve bu alanların bitiminden itibaren 500 m uzaklıktaki mesafeyi tarif etmektedir.”

CHP’liler, “Seydikemer Merkez ve Mahalle Merkezlerinde Alkollü İşletme Olmasın” dedi. Cumhuriyet Halk Partisi Seydikemer Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Cemil Daydır, parti olarak özellikle Seydikemer’in ilçe merkezinde yeni ruhsatların verilmesine karşı olduklarını zira, “Seydikemer ilçemiz mutaassıp bir bölge. Yeni bir ilçe, alan belli, özellikle çağımızın da sorunu haline gelmiş alkolün küçük yaştaki gençlerimize özendirici olmaması için bu tür işletmeler mutlaka şehir dışında olmalı. Kanundaki 100 metre olayını bizler meclis olarak “meskun mahal dışında, (yerleşim alanı dışında) kelimesini eklersek ileride olabilecek birçok olayın önüne geçmiş oluruz. Küçük bir ilçeyiz hiç kimse evinin yanında bir eğlence yerinin olmasını istemez, bunu göz önünde bulundurmalıyız. ”ifadelerini kullandı. CHP Seydikemer Belediye Meclis Üyesi ve Seydikemer de esnaflık yapan Mehmet Solak da aynı madde üzerinde söz alarak, “tartışmaya açık bir madde, ilçemiz mutaassıp bir bölge. Seydikemer halkı adına, çocuklarımızı içkili yerlerden uzak tutabilmek için ben alkollü işyerlerinin şehir merkezinde olmasını istemiyorum. Kim evinin hemen yanı başında bu tür işletme ister. Bu gündem maddesine mutlaka “Meskun Mahal Dışı” kelimesi eklenmeli, eklenirse ruhsatlandırma yapılırken çözümü daha kolay olur. Türkiye Cumhuriyeti’nin hemen hemen bütün kanunlarında bu Meskun Mahal geçiyor. Trafikte, ateşli silahlarda ve buna benzer birçok örnekte bizlerde bunun alkol konusunda uygulamaya koymalıyız.”ifadelerini kullandı. Ak Parti Seydikemer Belediye Meclis grubu adına yapılan konuşmalarda ise resmi kurumlara, okullara, camilere 100 metre mesafe şartı bizim için uygundur. “Meskun Mahal Dışı’’ kelimesinin konulmasını istemiyoruz, Seydikemer’in tamamında içkili yerler açılabilsin.”dediler. Meclise başkanlık eden belediye başkan vekili Fatma Can tarafından yaptırılan oylamada “içkili yer sınırlarının belirlenmesi” maddesi oy çokluğu kabul edildi, CHP’lilerin meskun mahal dışı teklifi AKPARTİlilerin tamamının oylarıyla reddedildi. Öte yandan Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Üyeleri de CHP tarafından meclise sunulan önergeye destek vererek Şehir içinde Alkol olmamalı”şeklinde konuştular. Öte yandan komisyon tarafından Seydikemer ilçesi merkez dahil olmak üzere Karadere, Kumluova, Kadıköy, Seki, Eşen, Kayadibi, Yayla Ceylan, Sahil Ceylan, Yaka, Çaltıözü, Uğurlu, Bekçiler, Alaçat, Çobanlar, Ören, Ortaköy, Yayla Esenköy, Yayla Kınık, Demirler, Çaykenarı, Gölbent mahallelerinde bulunan ve içkili işletme açılma olasılığı yüksek olan mahalleler olduğu tespit edilerek bu mahallelere de içki ruhsatının verilmesine karar verildi. (FG)

 

CEMİL DAYDIR_640x427 seydikemer belediye meclis toplantısı ve alkol kayıt (35)_640x427 seydikemer belediye meclis toplantısı ve alkol kayıt (78)_640x427 seydikemer belediye meclis toplantısı ve alkol kayıt (90)_640x427

2294 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.