Hoşgeldiniz  

İÇ MUHASEBE YAPMA GEREĞİ DUYUYOR MUYUZ?

4. M. Said Çelik | 15 Eylül 2019 | KöşeYazar A- A+

 

Hemen hepimiz günah kirlerinden uzak tertemiz bir dini hayat yaşamak istiyoruz değil mi? Hem de böyle tertemiz bir dini hayat bizim hayatımızın gayesi, hedefi, yaratılış sebebidir de…
Ancak biz böyle bir niyet ve azim içinde hayatımıza devam ederken ne yazık ki, bazen istemediğimiz manevi kirlenmelere de maruz kalabiliyor, yanlışlara da muhatap olabiliyoruz.
İşte bu irade dışı kirlenmeler bizi üzüyor, vicdanen azap da çekiyoruz. Hatta üzülmeli, azap çekmeliyiz de aslında. Çünkü bizim hayatımızın hedefi, günah kirlerinden uzak şekilde yaşamaktır. Ne var ki, her türlü günahların teşvik gördüğü bir devrede insanın kendini bu türlü günah kirlerinden tümüyle koruyabilmesi de kolay olmamaktadır.
Sokakta lağım patlamışsa siz de hedefinize doğru yürüyeceksiniz, akıp gelen kirli suların içinden yürüyecek, sıçramasına da maruz kalacaksınız. İşte bu sırada şeytan size yaklaşır, doğru düşünce telkin ediyormuş gibi kurduğu vesvese tuzağına sizi düşürmek için der ki:
Görüyorsunuz ya, her taraf kirler içindedir. Tertemiz İslami hayat yaşamak senin gibiler için kolay değildir. Vazgeç bu sofuluktan. Sonra yaparsın dini görevlerini, İslami hizmetlerini. Şimdilik hayatını yaşamaya bak. Hem böyle kirlenmelerden sonra Rabb’in de seni makbul bir kul saymaz zaten…
İşte böyle ümit kestiren düşüncelerin hücumuna maruz kaldığın anlar, şeytanın vesvese tuzağına düşürmek istediği anlardır.
Çünkü zihne gelen bir fikir seni İslami hayattan uzaklaştırmaya çalışıyorsa o Rahmani bir fikir değil şeytani bir telkindir. Bunu hep böyle bil. Eğer Rahmani bir fikir olsaydı sizin İslami aşk ve şevkinizi azaltmayıp artırarak diyecektiniz ki:
Evet, vasat kirlidir. Benim de bazen ayağım sürçüyor, düşerek kirlendiğim anlar oluyor, böylece sırtıma günah kamburları yüklenmiş oluyorum. Ama bunun çaresi, İslami hayat ve hizmetten büsbütün uzaklaşarak kambur üstüne kambur yüklenmek değildir. Çünkü İslami hayat ve hizmetten uzaklaşmak, günahı azaltmaz, aksine kambur üstüne kambur yükleyerek daha da artırır. Hâlbuki dini hayatta daha çok sevap kazanmalı, daha çok hizmet etmeliyim ki, bir günah kirini birçok sevapla temizleyerek tövbe istiğfarla affımı sağlayayım.
Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim’de:
“Namazlarınızı kılınız, sevaplarınızı da çoğaltınız! Çünkü çoğalan sevaplar azınlıkta kalan günah kirlerini silip temizler.” (Hud suresi 114)
Evet, çoğalan sevaplar azınlıkta kalan günah kirlerini silip temizler. Nitekim bu ayetin tefsirini yapan Peygamber efendimiz (s.a.v) de şöyle buyuruyor:
“Nerede olursan ol, ne durumda olursan ol Allah’tan korkmaya ve O’na itaate devam et! Her günah kirlenmesinin arkasından da onu silip yok edecek birçok sevapları işle ki, çoğalan sevaplar azınlıkta kalan günah kirlerini temizleyip yok etmiş olsun.”
Öyle ise, hayat yolculuğumuz boyunca bütün dikkatimize rağmen istek ve irade dışı üzerimize sıçrayan günah kirleri bize ümitsizlik vermemeli, istikametli yolculuğumuzdan alıkoymamalıdır. Tam tersine bir günah kirini birçok sevaplarla silip tertemiz hale getirmek için daha çok sevap kazanmaya yönelmeli, İslami hayatta daha da derinleşmeye gayret etmeliyiz ki, ayetin, hadisin ikazlarına kulak vermiş, şeytanın ümitsizlik telkin eden tuzağına düşmemiş olalım.
Ne dersiniz, hayatımızla ilgili bu mühim konu düşünmeye değer mi özellikle böyle devrelerde?
İçinde bulunduğumuz şu mübarek gün ve gecelerde bu konuları daha derinlemesine düşünmeli, bazen maruz kaldığımız günah kirlerimizi tövbe istiğfarlarla, çoğalttığımız sevaplarla temizlemeli, şeytanın ümitsizlik tuzağına düşmemekten korunmalıyız…
Selam ve Dua ile…

saidcelik-300x219

86 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,7336
EURO 7,5545
BIST 8,4829
ALTIN 367,12

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle