Hoşgeldiniz  
..................................................................................

HOLİDENT AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI SAĞLIK KÖŞESİ

Erkan Ilik | 11 Mayıs 2020 | Genel, Güncel, gundem, Sağlık, Siyaset, siyasi A- A+

Dr.Dt.Irmak Eroğlu

ENDODONTIST / KANAL TEDAVİSİ UZMANI

 

Merhaba Fethiyeli dostlar,

Tahmin edileceği üzere, bir süredir dünya gündeminin pandemi ile birlikte değişmesi sonucu, sağlık hizmetlerimizde de bir takım farklılıklar oldu, bunlardan en belirgin olanı, mecburi evde kalış sebebiyle kliniğimize gelen hastaların çoğunluğunun acil müdahaleye ihtiyaç duyan, çoğunlukla da ağrılı hastalar olması. Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak acil tedavilerde hastalarımıza yardımcı olmak adına sterilizasyon önlemlerimizi kat kat artırarak hizmet vermeye devam ediyoruz. Bugün, bu sebeple diş hekimliğinde acil durumlar üzerine sizi bilgilendirmeye çalışacağım. Öncelikle sağlık köşesinde ilk yazım olması sebebiyle sizlere kendimi tanıtmak isterim. 1981, Kdz. Ereğli doğumluyum. Üniversite eğitimimi İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde tamamladım. Mezun olduğum 2004 yılında yine aynı fakültenin Endodonti (Kanal Tedavisi) Anabilim Dalı’nda Doktora eğitimime başladım ve 2009 yılında tezimi sunarak mezun oldum. O dönemden beri İstanbul’da çeşitli özel hastanelerde ve muayenehanelerde Endodonti uzmanı olarak görev yaptım. 2019 yılının mart ayından itibaren de Fethiye’ye yerleştim ve Holident ekibine katıldım.

 

 

ARTAN STERiLiZASYON ÖNLEMLERİ ve SIFIRLANMIŞ KLİNİKLER

 

Covid-19 Salgını dolayısıyla hepimizi evlerimizde kalmaya özen gösteriyoruz ancak bir yandan hayat devam ediyor ve zorunlu ihtiyaçlarımız beklemeye gelmiyor. Diş ağrısı gibi mutlak tedavi gerektiren ihtiyaçlar dolayısıyla acil tedavilere hizmet veren Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi uygulanan sterilizasyon standartlarına yenilerini eklemiş bulunuyor. Şimdi kısaca sterilizasyon önlemlerini açıklayalım:

 

Havalandırma ve Farklı Klinik Kullanımı: 7 Klinikli Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde hastalar farklı sterilize edilmiş ve havalandırılmış kliniklerde tedavi olur ve aynı klinikte üst üste hasta yer almaz.

 

Tedavi aralarında en az yarım saat ara: Tam Sterilizasyonun ve havalandırma için aynı klinikteki iki randevunun arasına en az yarım saat havalandırma boşluğu bırakılması.

 

Temizlik ekipmanları: Yalnızca Sağlık Bakanlığı onaylı Medikal temizlik ürünlerinin kullanımı ile kumaş dahil tüm yüzeylere uygulanabilir çamaşır suyu ve türevleri insan sağlığını olumsuz etkiyecek kimyasallar içermeyen%99.9 antibakteriyel özelliğe sahip ürünlerle tüm yüzeylerde günlük ve saatlik klinik ve bekleme alanlarının temizliği.

 

Tek Kullanımlık Kıyafetler: Tüm doktorlar ve asistanların FFP1 maske ve şeffaf koruyucu siper ile tedavi yapması ve tek kullanımlık cerrahi önlüklerin her hasta için kullanımı.

 

Maskesiz dolaşım yasağı: Tüm personel ve ziyaretçilere kapıdan girişiyle birlikte yeni maskelerin verilmesi.

 

Sınırlı Kişi sayısı: Kalabalığı engellemek her gün bir doctor, bir hemşire, bir temizlik personelinin nöbet tutarak çalışması. Uzmanlık gerektiren acil tedavilerde uzman doktor randevu saatinde görev yapıp tedavi sonrası tekrar evine dönmesi.

 

Estetik Dolgu
Dişlerimiz çürükler, kırıklar ve aşınmalardan kaynaklı madde kaybına uğramaktadır. Bu çürük ve düzensiz diş dokularının düzeltilip,kompozit esaslı dolgularla yeniden fonksiyon ve formuna geri kazandırılması işlemine denir. Halk arasında ışınlı dolgu, lazer dolgu da denilmektedir. Hem ön bölge de hem de arka bölge de uygulanmaktadır.Çürük alanı temizlenip, çürük kavitesinin dezenfeksiyonu sağlandıktan sonra dolgunun dişe tutunmayı için gerekli adhesive uygulamalar yapılır ve dişinizin renginde kompozit dolgu malzemeleriyle doldurulur.Dolgulara dişin anatomisi verilip, cilası yapıldıktan sonra estetik bir görünüme kavuşturulur.

​​

Endodontik tedavi nedir?

Kök kanal tedavisi olarak da adlandırılan endodontik tedavi, bir dişin ekstraksiyondan korunması için yürüttüğümüz bir prosedürdür. Çoğunlukla hastanın şiddetli ağrı veya enfeksiyonu olduğunda, bazen şişlik veya abse şeklinde ve bazen semptomsuz ancak bir röntgen teşhisi konulduğunda yapılır.

 

Ne zaman kanal tedavisine ihtiyacım olur?

Dişiniz gitmeyen sıcak veya soğuğa karşı hassas ise, Şiddetli ağrınız varsa ve hiç bir ağrı kesici ilaç yardımcı olmazsa veya bu ağrı sizi gece uyandırırsa, çiğneme fonksiyonunuzda şişme veya sürekli bir rahatsızlık varsa, dişinizi kontrol ettirmeniz gerekir. Diş hekiminizin kontrolü sonrasında kanal tedavisi ile doğal dişinizin korunması muhtemeldir.

 

Kanal tedavisi ağrılı mıdır?

Tedavi lokal anestezi altında yapılır ve uygun anestezi altında ağrı hissetmezsiniz. Dokular çok iltihaplandığında, şiddetli aşırı ağa neden olduğunda, iyi ağrı kontrolü elde etmek için birden fazla doza ihtiyacımız olabilir veya kombine yöntemleri deneyebiliriz. Bununla birlikte diş koltuğundan yüksek düzeyde çekinen hastalar için Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi genel anestezi ve re-animasyon uzmanı Dr.Osman Nuri Büyüker yönetiminde Genel Anestezi tipi Sedasyon Birimi’yle hizmetinizdedir.

 

 

Sinirleri daha önce çıkardıysanız neden ağrıyor?

Enfekte olmuş pulpa dokusunun çıkarılması, enfeksiyon kaynağını ortadan kaldırır, ancak çevre dokulardaki iltihaplanmanın giderilmesi biraz zaman alır. Genellikle vücut bunu kendi başına yapabilir, ancak bazen antibiyotikler ve antienflamatuar ilaçlara ihtiyaç vardır.

 

​Bugünlük sorularınıza cevaplarımızın sonuna geldik. Siz de diş tedavilerinizle ilgili aklınıza takılan tüm sorular için info@holident.com’a e-posta gönderebilir veya ücretsiz bir kontrol için Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’mizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Kendinize ve dişlerinize iyi bakın. Sevgiyle kalın.

 

2470 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8810
EURO 9,4094
BIST 10,5512
ALTIN 458,27

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle