Hoşgeldiniz  
..................................................................................

HOLİDENT AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ SAĞLIK KÖŞESİ

Erkan Ilik | 07 Mayıs 2020 | Genel, Güncel, gundem, Sağlık, Siyaset, siyasi A- A+

Dr. Dt. Irmak Eroğlu

ENDODONTIST / KANAL TEDAVİSİ UZMANI

Merhaba Fethiyeli dostlar,

Tahmin edileceği üzere, bir süredir dünya gündeminin pandemi ile birlikte değişmesi sonucu, sağlık hizmetlerimizde de bir takım farklılıklar oldu, bunlardan en belirgin olanı, mecburi evde kalış sebebiyle kliniğimize gelen hastaların çoğunluğunun acil müdahaleye ihtiyaç duyan, çoğunlukla da ağrılı hastalar olması. Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak acil tedavilerde hastalarımıza yardımcı olmak adına sterilizasyon önlemlerimizi kat kat artırarak hizmet vermeye devam ediyoruz. Bugün, bu sebeple diş hekimliğinde acil durumlar üzerine sizi bilgilendirmeye çalışacağım. Öncelikle sağlık köşesinde ilkyazım olması sebebiyle sizlere kendimi tanıtmak isterim. 1981, Kdz. Ereğli doğumluyum. Üniversite eğitimimi İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde tamamladım. Mezun olduğum 2004 yılında yine aynı fakültenin Endodonti (Kanal Tedavisi) Anabilim Dalı’nda Doktora eğitimime başladım ve 2009 yılında tezimi sunarak mezun oldum. O dönemden beri İstanbul’da çeşitli özel hastanelerde ve muayenehanelerde Endodonti uzmanı olarak görev yaptım. 2019 yılının mart ayından itibaren de Fethiye’ye yerleştim ve Holident ekibine katıldım.

ARTAN STERiLiZASYON ÖNLEMLERİ ve SIFIRLANMIŞ KLİNİKLER

Covid-19 Salgını dolayısıyla hepimizi evlerimizde kalmaya özengösteriyoruzancakbiryandanhayatdevamediyorvezorunluihtiyaçlarımız beklemeye gelmiyor. Diş ağrısı gibi mutlak tedavi gerektiren ihtiyaçlar dolayısıyla acil tedavilere hizmet veren Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi uygulanan sterilizasyon standartlarına yenilerini eklemiş bulunuyor. Şimdi kısaca sterilizasyon önlemlerini açıklayalım:

Havalandırma ve Farklı Klinik Kullanımı: 7 Klinikli Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde hastalar farklı sterilize edilmiş ve havalandırılmış kliniklerde tedavi olur ve aynı klinikte üst üste hasta yer almaz.

Tedavi aralarında en az yarım saat ara: Tam Sterilizasyonun ve havalandırma için aynı klinikteki iki randevunun arasına en az yarım saat havalandırma boşluğu bırakılması.

Temizlik ekipmanları: Yalnızca Sağlık Bakanlığı onaylı Medikal temizlik ürünlerinin kullanımı ile kumaş dahil tüm yüzeylere uygulanabilir çamaşır suyu ve türevleri insan sağlığını olumsuz etkiyecek kimyasallar içermeyen%99.9 anti bakteriyel özelliğe sahip ürünlerle tüm yüzeylerde günlük ve saatlik klinik ve bekleme alanlarının temizliği.

Tek Kullanımlık Kıyafetler: Tüm doktorlar ve asistanların FFP1 maske ve şeffaf koruyucu siper ile tedavi yapması ve tek kullanımlık cerrahi önlüklerin her hasta için kullanımı.

Maskesiz dolaşım yasağı: Tüm personel ve ziyaretçilere kapıdan girişiyle birlikte yeni maskelerin verilmesi.

Sınırlı Kişi sayısı: Kalabalığı engellemek her gün bir doktor, bir hemşire, bir temizlik personelinin nöbet tutarak çalışması. Uzmanlık gerektiren acil tedavilerde uzman doktor randevu saatinde görev yapıp tedavi sonrası tekrar evine dönmesi.

DİŞ HEKİMİNE NE ZAMAN BAŞVURMALIYIM?

Sürekliliği olan, geçmeyen, şiddetli diş ağrınız varsa mutlaka diş hekiminize başvurun. Daha önceden devam eden tedavileriniz varsa ve süreçten emin değilseniz, hekiminizle iletişim kurun. Tüm tedavilerde olduğu gibi dişte de erken müdahale doğal dişinizi korumanız adına etkili olacaktır.

DİŞ AĞRISINA ÇÜRÜKLER Mİ SEBEP OLUR?

Dişler, en çoğunlukla diş çürükleri sebebiyle ağrır. Bunun dışında diş eti iltihapları ve diş eti çekilmeleri sebepli ağrılar, diş gıcırdatma sebepli dişlerde aşınmalar sonucu oluşan ağrılar olabilir. Ayrıca kök ucu iltihapları sebebiyle oluşan ağrılar da olabilir. Bu sebeple diş ağrınızın sebebini anlamak için doğru yol bir kontrol muayenesi yaptırmaktır.

DİŞ AĞRISI KANAL TEDAVİSİ İLE NASIL SONLANDIRILIR?

Kanal tedavisi, dişin hassaslaşmış sinir dokusunun çıkarıldığı, yerine doku ile uyumlu bir malzeme konulduğu bir tedavidir. Dolgu, dişin ağız içinde görünen kısmında; kanal tedavisi ise dişin, kemik içinde kalan, çıplak gözümü ile görmediğimiz kısmında yapılan bir tedavidir. Tedavi sırasında bu sebeple ölçüm amaçlı röntgen kullanmaya ihtiyaç duyarız. Bu şekilde kök kanallarını ve çevre dokulardaki iltihabı görebiliriz.

Kanal tedavisine başlamadan önce dişinizi lokal olarak uyuştururuz.

Sonrasında ise çürüğü temizleyip kanallara giriş açarız ve özel aletlerle kök kanallarını temizleyip şekillendirir ve doldururuz.

AĞRILI DİŞ TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Kanal tedavisi çok eskiden farklı yöntemlerle yapıldığından aylarca sürebiliyordu ancak eğer diş kökü iltihaplı değilse, dişte kanal dolumuna engel teşkil edecek bir durum yoksa tek bir seansta kanal tedaviniz tamamlanabilir, buna hekiminiz dişinizin durumuna göre karar verecektir.

GÜNDE 2 KERE DİŞ FIRÇALAMAK İYİ BİR DİŞ SAĞLIĞI İÇİN YETERLİ MİDİR?

Kanal tedavisi yapılan dişler, devamında dolgu veya kaplama ile kapatılır. İyi yapılmış bir kanal tedavisi sonrasında, artık sıcak ve soğukla başlayan ağrılarınız olmayacaktır. Tek yapmanız gereken tedavi sonrası ağız ve diş bakımınıza önem göstermek. En az günde 2 kez diş fırçalamanın yanı sıra diş ipini de alışkanlık haline getirmeniz önemli.  Fakültedeyken bir hocamız, diş ipi kullanımı anlatırken, “Sadece 70 yaşınızda ağzınızda hala görmek istediğiniz dişlerinize diş ipi yapın” demişti.

Bu günlerde, sağlığımıza her zamankinden daha fazla dikkat etmemiz gerektiğini fark ettik. Bizler, ihtiyacınız olduğunda buradayız. Ağız ve diş sağlığınıza dikkat edin ve sevgiyle kalın.

 

2198 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8882
EURO 9,4114
BIST 10,5583
ALTIN 458,66

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle