Hoşgeldiniz  

HOLIDENT AĞIZ ve DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ SAĞLIK KÖŞESİ

Erkan Ilik | 23 Mart 2020 | Genel, Güncel, gundem, Sağlık, Siyaset, siyasi A- A+

 

Dr. Osman Nuri Büyüker

HOLIDENT AĞIZ ve DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ

Anestezive Re-AnimasyonUzmanı

Sağlık köşemizde bu hafta Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Genel Anestezi ve Re-Animasyon uzmanı Dr. Osman Nuri Büyüker genel anestezi yoluyla tedavilerle ilgili tüm sorularınıza cevap verecek. Siz de sorularınıza uzman görüşleriyle cevaplar almak isterseniz, merak ettiklerinizi info@holident.com adresine gönderebilirsiniz.

MERHABA FETHİYELİ DOSTLAR

Merhaba, değerli Fethiye Gazetesi okurları. Sizleri bu köşede korkularımız ve korkularımızın tedaviler üzerindeki etkileri üzerine bilgilendirmeye çalışacağım. Yeni başladığım Sağlık Köşesinde sizlerin de sorularınızı cevaplamak beni çok mutlu edecek. Yazıma başlamadan önce tanışmamız vesilesiyle sizlere kısaca kendimi tanıtmak isterim. 1956 Afyon doğumluyum, ilk ve ortaokulu Söke’de okuduktan sonra liseyi Afyon Lisesi’nde tamamlayıp. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdim. Uzmanlık ihtisasımı Dicle Üniversitesi’nde Anestezi ve Re-Animasyon uzmanlığının yanı sıra “Çocuk Cerrahisi” alanında ikinci uzmanlığımı tamamladım. Aynı dönemde Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde çene cerrahisi ve çocuklarda dudak damak yarıkları üzerine 25 yıl çalıştım. 2009 yılında yolum güzel Fethiye’mize düştü ve 10 yıl süreyle Letoon Hastanesi’nde Çocuk Cerrahisi ve Genel Anestezi Uzmanı olarak görev yaptım. Şimdi şehrimizin en modern hastanelerinden birinin uzman hekim kadrosuna katılmanın heyecanıyla köşe yazılarıma başlamış bulunuyorum. Aynı zamanda Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde tedavilerinizin yükünü hafifletmek için görev almanın mutluluğunu sizlerle paylaşıyorum. Dün çocuklarda tedavi öncesi süreçlerden ve sedasyon uygulama öncesi deneyimlerimizden bahsettik. Bugün aynı konudan devam ediyoruz.Buyurun başlayalım….

DİKKATİ BAŞKA YÖNE ÇEKME (KONTRİRRİTASYON) ÇOK ETKİLİDİR

Günümüzde çocukların dayanamadıkları birşey varsa cep telefonu ya da tabletle oyun oynayıp film izlemektir. Hobiler değişmekle birlikte erişkinlerde de durum benzerdir. Sedasyon altında dinleyeceğiniz müzikler, filmler sedasyonun ve local anestezinin kaybedemediği diş tedavisinde kullanılan frezesesini ve derin titreşimleri kötü algılanımdan çıkarabilmekte ve işlemine mosyon el travmasını azaltmaktadır. Kapı kontrol teorisi denen bu teoriye göre baskın uyaran diğer uyaranların etkisini azaltır veya kaldırır. Yani baskın bir müzik sesi dikkati ele geçirirse, kötü uyaranlara iletim kapısı kapanır.Bu durum erişkinler için de geçerlidir.

GEREKSİZ KORKULARIN TEDAVİSİ GERÇEKLE YÜZLEŞMEKTİR

Değerli Fethiyeliler, hepinizin şahit olabileceği türden bir çocukluk anısıyla konuyu tamamlamaya çalışalım. Pazar çantasından yuvarlanan bir karaturp, küçük kardeşimin ödünü koparmıştı. Kendini dolaba kapatan kardeşimi bu korkudan kurtarmak için günlerce uğraşmak zorunda kalmıştık. Hain turpu soyduk, parçaladık, rendeledik sıktık sonunda yedik ve yedirdik. İşte gerçekle yüzleşmek budur. O sadece bir turp. Bu olaydan sonra kardeşim artık turptan korkmasa da bugün turpu gördüğünde o günün anısına bir tekme atar.

Çağdaş teknikler kullanarak en az travma ile tedavi imkanlarına kavuşmak, artık gereksiz hale gelecek anestezi ve dişçi korkularını da bir kenara bırakacağımıza inanıyorum. Eski günlerin anısına bir kara turp bulup tekmeleyebilirsiniz.

Kalın sağlıcakla.

 

 

503 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,7368
EURO 7,3003
BIST 8,2747
ALTIN 350,71

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle