Hoşgeldiniz  
...............................................................................................

HOLİDENT AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ SAĞLIK KÖŞESİ

Erkan Ilik | 11 Haziran 2020 | Genel, Güncel, gundem, Sağlık, Siyaset, siyasi A- A+

Uzman Dr. Selin Koşar

ORTODONTİ UZMANI

 

Merhaba Fethiyeli dostlar ve sevgili çocuklar,

 

Bir süredir Holident ailesi olarak uzman hekimlerimiz tarafından sağlık köşesinde sizleri ağız ve diş sağlığıyla ilgili bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Şimdi sıra bana geldi, önümüzdeki sayılarda ortodontiyle ilgili tüm sorularınıza cevap vermeye çalışacağım.

 

Yazıma başlamadan önce sizlere kendimi tanıtmak isterim.  2011 Yılında Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olduktan sonra özel bir muayenehanede 2 yıl medikal diş hekimliği üzerine pratik yaptım ancak aklımda her zaman benim için en doğru alanı seçip o branşta uzmanlaşmak vardı. Muayenehane deneyimi  benim için en doğru branşı seçmek adına oldukça faydalı oldu. Hayatta belki de beni en çok mutlu eden şey bir çocuğun gülümsemesidir. Muayenehane deneyimimde tedavi ettiğim çocuk hastalardan sonra diş çapraşıklığı olan çocukları güzel bir gülüşe kavuşturmak için ortodonti branşını seçtim.

 

2014-2019 Yılları arasında Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Ortodonti bölümünü tamamladım. Eğitimimi yurtiçinde ve yurtdışında eğitimlerle destekleyerek ortodonti alanında en son gelişmeleri mesleğime taşımayı hedefledim. 2019 yılında bu güzel şehire taşındım ve geçen bir yılın sonunda bir çok mutlu hastayla birlikte yeni gülüşlere merhaba dedik. Güzel Fethiye’yi tanıdıkça ve Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ndeki ekibimizi düşündükçe ne kadar doğru bir karar verdiğimi bir kez daha hatırlıyorum.

 

Sorularınıza geçmeden önce pandemi sürecinde hepimizi mutlu eden düşüş eğiliminde tedbiri elden bırakmamamız gerektiğini bir kez de ben hatırlatmak istedim. Biz Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak artırılmış sterilazyon önlemlerini devam ettiriyoruz. Önce onları hatırlayalım ve daha sonra ortodontiyle ilgili sorularla köşemize başlayalım.

 

ARTAN STERiLiZASYON ÖNLEMLERİ ve SIFIRLANMIŞ KLİNİKLER

 

Covid-19 Salgını dolayısıyla hepimizi evlerimizde kalmaya özen gösteriyoruz ancak bir yandan hayat devam ediyor ve zorunlu ihtiyaçlarımız beklemeye gelmiyor. Diş ağrısı gibi mutlak tedavi gerektiren ihtiyaçlar dolayısıyla acil tedavilere hizmet veren Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi uygulanan sterilizasyon standartlarına yenilerini eklemiş bulunuyor. Şimdi kısaca sterilizasyon önlemlerini açıklayalım:

 

Havalandırma ve Farklı Klinik Kullanımı: 7 Klinikli Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde hastalar farklı sterilize edilmiş ve havalandırılmış kliniklerde tedavi olur ve aynı klinikte üst üste hasta yer almaz.

 

Tedavi aralarında en az yarım saat ara: Tam Sterilizasyonun ve havalandırma için aynı klinikteki iki randevunun arasına en az yarım saat havalandırma boşluğu bırakılması.

 

Temizlik ekipmanları: Yalnızca Sağlık Bakanlığı onaylı Medikal temizlik ürünlerinin kullanımı ile kumaş dahil tüm yüzeylere uygulanabilir çamaşır suyu ve türevleri insan sağlığını olumsuz etkiyecek kimyasallar içermeyen%99.9 antibakteriyel özelliğe sahip ürünlerle tüm yüzeylerde günlük ve saatlik klinik ve bekleme alanlarının temizliği.

 

Tek Kullanımlık Kıyafetler: Tüm doktorlar ve asistanların FFP1 maske ve şeffaf koruyucu siper ile tedavi yapması ve tek kullanımlık cerrahi önlüklerin her hasta için kullanımı.

 

Maskesiz dolaşım yasağı: Tüm personel ve ziyaretçilere kapıdan girişiyle birlikte yeni maskelerin verilmesi.

 

Sınırlı Kişi sayısı: Kalabalığı engellemek her gün bir doctor, bir hemşire, bir temizlik personelinin nöbet tutarak çalışması. Uzmanlık gerektiren acil tedavilerde uzman doktor randevu saatinde görev yapıp tedavi sonrası tekrar evine dönmesi.

 

 

Dişler neden çapraşık olur ve nasıl tedavi edilir?

Ortodontik Tedavi | Diş büyüklükleri, çene büyüklüğü ile uyumlu olmadığı zaman dişler çeneye yerleşmek için çapraşık ya da aralıklı dizilir. Bu gibi dişsel ve iskeletsel bozukluklarda dişleri tekrar olmaları gereken dizime getirmek için ortodontik tedavi uygulanır.

 

Kimler ortodontik tedavi görebilir?

Geçmişte ortodontik tedavinin sadece çocuklar için olduğu görüşü hakimdi. Günümüzde ise ortodontik hastaların yaklaşık yüzde otuzu erişkin bireylerden oluşmaktadır. Sağlıklı bir kapanış, 16 yaşında olduğu kadar 60 yaşında da aynı öneme sahiptir. Yaş, ortodontik tedavi için değerlendirilecek bir kriter değildir. Sağlıklı dişler her yaşta hareket ettirilebilir.

 

Neden dişler çapraşıklık olur?

Ortodontik bozuklukların nedenlerinde kalıtımsal faktörlerin rolü olduğu gibi etken daha çok çevresel faktörlerdir. Çapraşıklıklar kalıtımsal gerçek yer darlıklarına bağlı olabildikleri gibi tamamen çevresel faktörler sebebiyle de olabilirler. Ağız hijyeninin aksatılması sebebiyle süt dişlerinde oluşan çürükler ve erken süt dişi kayıplarına bağlı oluşan yer kayıpları sebebiyle dişler sürmesi gereken yerleren farklı yerlerde sürer. Bu sebeple de çapraşıklık ve kapanış bozuklıkları oluşur.

Ayrıca ağız solunumu yapmak, parmak emmek, dudak veya dil emmek, tırnak ısırmak, kalem ısırmak, uzun süre biberon ve emzik kullanmak gibi alışkanlıkların uzun süreler devam etmesi de kalıcı iskeletsel problemlere yol açar. Bununla beraber çocuklarda sık görülen bademcik, geniz eti sorunları da zamanında müdahale edilmezse çene yüz sisteminde kalıcı bozukluklara neden olmaktadır.

 

Ortodontik Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

Diş teli uygulamalarında kullanılabilecek farklı malzemeler bulunur. Bunlar metal braketler, seramik braketler ve şeffaf plaklardır. Metal braketler için pek çok alternatif mevcuttur. Bu alternatifler arasından en öne çıkanları ise seramik braketler ve lingual braketlerdir. Seramik braketler, diş yüzeyi ile neredeyse aynı renkte oldukları için sıkça tercih edilir. Özellikle diş yüzeyinin ön yüzüne yerleştirilecek olan braketlerde estetik amaçlı olarak kullanılması yaygındır. Seramik braketler dayanıklılık ve performans olarak metal braketlerle eşdeğerdir. Braket seçimi yapılırken diş yüzeyinde nasıl görüneceğinden daha çok, nasıl bir performans vereceği değerlendirilir. Ancak ön yüzey kullanımlarında, gülümseme sırasında gözüken ön dişlerde seramik kullanılmasını genellikle erişkin hastalar tercih eder.

Dişlerin arka yüzeyine uygulanan braketlere ise lingual braket adı verilir. Halk arasında gizli diş teli olarak da adlandırılan bu tedavi, hastanın dış görünümü etkilemeden ihtiyaç duyduğu tedaviyi almasını sağlar. Ancak bu tedavinin uygulanabilmesi için hastanın durumunun uygun olması ve doktorun bu tedaviyi önermesi gerekir. Lingual braket uygulamalarında braketlerin

 

Bir sonraki sağlık köşesinde ortodontiyle ilgili bilgilendirmelerimize devam edeceğiz. Siz de sağlık köşemizde sorularınıza cevap almak isterseniz merak ettiklerinizi info@holident.com adresine gönderebilirsiniz. Bir sonraki yazıya kadar sağlıkla kalın.

 

1687 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,8664
EURO 7,7901
BIST 1,1336
ALTIN 400,75

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle