Hoşgeldiniz  
...............................................................................................

HOLİDENT AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ SAĞLIK KÖŞESİ

Erkan Ilik | 01 Haziran 2020 | Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi A- A+

Dr. Dt. Irmak Eroğlu

ENDODONTIST / KANAL TEDAVİSİ UZMANI

 

Merhaba Fethiyeli dostlar,

Tahmin edileceği üzere, bir süredir dünya gündeminin pandemi ile birlikte değişmesi sonucu, sağlık hizmetlerimizde de bir takım farklılıklar oldu, bunlardan en belirgin olanı, mecburi evde kalış sebebiyle kliniğimize gelen hastaların çoğunluğunun acil müdahaleye ihtiyaç duyan, çoğunlukla da ağrılı hastalar olması. Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak acil tedavilerde hastalarımıza yardımcı olmak adına sterilizasyon önlemlerimizi kat kat artırarak hizmet vermeye devam ediyoruz. Diş hekimliğinde acil durumlar üzerine sizi bilgilendirmeye devam edeceğim. Köşemizi ilk defa okuyanlar için kendimi tanıtmak isterim. 1981, Kdz. Ereğli doğumluyum. Üniversite eğitimimi İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde tamamladım. Mezun olduğum 2004 yılında yine aynı fakültenin Endodonti (Kanal Tedavisi) Anabilim Dalı’nda Doktora eğitimime başladım ve 2009 yılında tezimi sunarak mezun oldum. O dönemden beri İstanbul’da çeşitli özel hastanelerde ve muayenehanelerde Endodonti uzmanı olarak görev yaptım. 2019 yılının mart ayından itibaren de Fethiye’ye yerleştim ve Holident ekibine katıldım.

ARTAN STERİLİZASYON ÖNLEMLERİ ve SIFIRLANMIŞ KLİNİKLER

Covid-19 Salgını dolayısıyla hepimizi evlerimizde kalmaya özen gösteriyoruz ancak bir yandan hayat devam ediyor ve zorunlu ihtiyaçlarımız beklemeye gelmiyor. Diş ağrısı gibi mutlak tedavi gerektiren ihtiyaçlar dolayısıyla acil tedavilere hizmet veren Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi uygulanan sterilizasyon standartlarına yenilerini eklemiş bulunuyor. Şimdi kısaca sterilizasyon önlemlerini açıklayalım:

 

Havalandırma ve Farklı Klinik Kullanımı: 7 Klinikli Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde hastalar farklı sterilize edilmiş ve havalandırılmış kliniklerde tedavi olur ve aynı klinikte üst üste hasta yer almaz.

 

Tedavi aralarında en az yarım saat ara: Tam Sterilizasyonun ve havalandırma için aynı klinikteki iki randevunun arasına en az yarım saat havalandırma boşluğu bırakılması.

 

Temizlik ekipmanları: Yalnızca Sağlık Bakanlığı onaylı Medikal temizlik ürünlerinin kullanımı ile kumaş dahil tüm yüzeylere uygulanabilir çamaşır suyu ve türevleri insan sağlığını olumsuz etkileyecek kimyasallar içermeyen %99.9 antibakteriyel özelliğe sahip ürünlerle tüm yüzeylerde günlük ve saatlik klinik ve bekleme alanlarının temizliği.

 

Tek Kullanımlık Kıyafetler: Tüm doktorlar ve asistanların FFP1 maske ve şeffaf koruyucu siper ile tedavi yapması ve tek kullanımlık cerrahi önlüklerin her hasta için kullanımı.

 

Maskesiz dolaşım yasağı: Tümpersonelveziyaretçilerekapıdangirişiylebirlikteyenimaskelerinverilmesi.

 

Sınırlı Kişi sayısı: Kalabalığı engellemek her gün bir doktor, bir hemşire, bir temizlik personelinin nöbet tutarak çalışması. Uzmanlık gerektiren acil tedavilerde uzman doktor randevu saatinde görev yapıp tedavi sonrası tekrar evine dönmesi.

 

DİŞ HEKİMİNE NE ZAMAN BAŞVURMALIYIM?

 

Sürekliliği olan, geçmeyen, şiddetli diş ağrınız varsa mutlaka diş hekiminize başvurun. Daha önceden devam eden tedavileriniz varsa ve süreçten emin değilseniz, hekiminizle iletişim kurun.

 

Diş ağrınızın pek çok sebebi olabilir. Çürümeye başlamış bir dişten dolayı ağrıyan bir diş evde yapacağınız bir müdahale yarardan çok zarar da verebileceği için, özellikle diş hekimine erişimin zor olduğu bugünlerde ağrıyan diş bölgesine, dişin ağrısını geçirme amaçlı kolonya, alkol, aspirin gibi kimyasal içerikler kullanmamaya dikkat ediniz, bunlar tedavisi çok zor kimyasal yanıklara sebep olmakta ve ikincil bir ağrıya daha neden olmaktadır. Dişlerinizi fırçalayarak temiz tutmak, bazı durumlarda besinlerin araya kaçıp daha fazla ağrı yapmasını engelleyebilir. Bu süreçte çok soğuk ve çok sıcak besinler, çok şekerli yiyecekler ağrı hissini arttıracağından besin seçimlerinizi buna göre yapmak, diş hekiminize gidene kadar ağrınızı kontrol altında tutabilir. Diş hekiminiz gerekli durumlarda ağrı kesici önerebilir.

 

Bizler, diş hekimleri olarak, çürükten kaynaklı şiddetli diş ağrısı olan, yüzü şişmiş ve abseyle gelen, yirmi yaş dişi çıkmakta olduğu için diş eti etrafı şişmiş ve şiddetli ağrılı olan, travma geçirmiş olan, kontrol edilemeyen kanaması olan, veya diğer tıbbi sorunları için diş hekiminden görüş istenen tüm hastalarımızın acil tedavilerine hizmet vermeye devam ediyoruz. Elbette ki, diş tedavileri uzun süreçler ve herkesin evde, devamında, kendi bakımlarını da gerektiren işlemler.

 

Ne zaman kanal tedavisine ihtiyacım olur?

Dişiniz gitmeyen sıcak veya soğuğa karşı hassas ise, Şiddetli ağrınız varsa ve hiçbir ağrı kesici ilaç yardımcı olmazsa veya bu ağrı sizi gece uyandırırsa, çiğneme fonksiyonunuzda şişme veya sürekli bir rahatsızlık varsa, dişinizi kontrol ettirmeniz gerekir. Diş hekiminizin kontrolü sonrasında kanal tedavisi ile doğal dişinizin korunması muhtemeldir.

 

Kanal tedavisi ağrılı mıdır?

Tedavi lokal anestezi altında yapılır ve uygun anestezi altında ağrı hissetmezsiniz. Dokular çok iltihaplandığında, şiddetli aşırı ağa neden olduğunda, iyi ağrı kontrolü elde etmek için birden fazla doza ihtiyacımız olabilir veya kombine yöntemleri deneyebiliriz. Bununla birlikte diş koltuğundan yüksek düzeyde çekinen hastalar için Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi genel anestezi ve re-animasyon uzmanı Dr. Osman Nuri Büyüker yönetiminde Genel Anestezi tipi Sedasyon Birimi’yle hizmetinizdedir.

412 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,8578
EURO 7,7802
BIST 1,1332
ALTIN 399,28

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle