Hoşgeldiniz  
..................................................................................

HENÜZ VAKİT VARKEN!

4. M. Said Çelik | 22 Ocak 2020 | KöşeYazar A- A+

HENÜZ VAKİT VARKEN!

İnsan yaşamı kısadır ancak insanın ruhu Allah’ın dilemesiyle ölmeyecek, sonsuza dek yaşayacaktır. Sonsuzluğun yanında ise, dünyada geçirilen 60-70 yıllık bir yaşamın hiçbir değeri yoktur. Burada yaşanacak anlık dünyevi zevkler için, sonsuz yaşamı feda etmek ise gerçekten hata olacaktır.

Yaşlı bir insana yaşadığı yıllara dair neler düşündüğü sorulsa, alınacak cevap büyük olasılıkla “ hiçbir şey anlamadan göz açıp kapanıncaya kadar geçti” olacaktır. Gençlik döneminde yaşlanacağını aklına dahi getirmemiştir ama şimdi, o kendisinden çok uzak gördüğü yaşlılığı yaşamakta ve kendisinden uzak görmekle ne denli yanıldığını düşünmektedir. Bu yaşına kadar neler yaşadığını anlatması istense, anıları muhtemelen birkaç saatte bitecektir. İşte o uzun yılların tamamı yalnızca bu kadardır.

Yaşlılık dönemini yaşayan insan, kendisine “ Göz açıp kapanıncaya kadar geçip giden bu yaşamın amacı nedir? Bu kadar yılı ne için yaşadım? Ve bundan sonra neler olacak? …” gibi sorular sorar. Bu sorulara buldukları yanıtlar da iman etmeyenlerle, iman eden ve Allahın sınırlarını koruyarak yaşamış olan insanlar arasındaki farkı gösterecektir. Allah’a iman etmeyen ve O’ndan yüz çevirerek yaşamış olan kimselerin cevabı şöyle olacaktır: “ Bunca yıl yaşadım ama hiçbir şey anlayamadım. Ailem ve çocuklarım için, para kazanmak, mal mülk edinmek amacıyla yıllarca çalıştım. Ancak artık bir ayağım çukurda, ölüp gideceğim. Sonra sanırım her şey bitecek…”

Bu kişinin büyük hatada olduğu açıktır. Düşündüğü gibi ölüm hiçbir şeyi bitirmeyecektir. “ Keşke o (ölüm her şeyi) kesip bitirseydi.” (Hakka Suresi 27) ayetiyle de bildirildiği gibi, kişinin bu isteği gerçekleşmeyecek, aksine ölüm her şeyin başlangıcı olacaktır.

İnanan insan ise kâinatın, canlıların ve insanların bir yaratılış amacı olduğunun şuurundadır. Kâinatta ve canlılardaki üstün akla ve ilme işaret eden planı, düzeni, dengeyi görmüş ve hepsinin üstün güç sahibi bir Yaratıcı tarafından yaratıldığını anlamıştır. Etraftaki muhteşem tasarımlar ve sistemler rastlantısal bir süreçle ortaya çıkmadıklarına göre, mutlaka bir amaca sahip olmalıdır.

“Mal ve çocuklar, dünya hayatının çekici süsüdür; salih davranışlar ise, Rabbinin katında sevap bakımından daha hayırlıdır, umut etmek bakımından da daha hayırlıdır.” (Kehf Suresi 46) ayetiyle bildirilen bu gerçekleri görebilen insanın aynı soruya cevabı ise şöyle olacaktır: “ Beni üstün Yaratıcı Allah yarattı ve Kendisine kulluk ve ibadet etmem için dünyaya gönderdi. Dünya hayatı da Allah’ın kullarını sınmak için yarattığı kusursuz bir imtihan ortamıdır. İşte ben de yaşamım boyunca denendim. Şimdi yaşlılık geldi ve yaşamım boyunca hiç unutmadığım ve hazırlık yaptığım ölümü artık daha yakın hissediyorum. Her işimde Allah’ın hoşnutluğunu gözettiğim için de O’nun izniyle sonsuz kurtuluşu ve cenneti umut ediyorum…”

Dünyada bulunma nedeninin şuurunda olmayanlar, yaşamlarının rastlantılarla ve kendiliğinden meydana geldiğini zannettikleri gibi, ölümün de kendi kendine oluştuğuna inanırlar. Oysa yaşamı da ölümü de yaratan âlemlerin Rabbi olan Allah’tır. Ölüm, rastlantılarla ya da kaza ile meydana gelen bir olay değil, Allah’ın özel olarak yarattığı, kader de zamanı, yeri ve şekli belirlenmiş bir olaydır. Her insan ölüme aynı uzaklıkta ve yakınlıktadır.

Evet, “Kendini başıboş zannetme. Zira şu Misafirhane-i dünyada nazar-ı hikmetle baksan; hiçbir şeyi gayesiz, nizamsız göremezsin. Nasıl sen nizamsız, gayesiz olabilirsin.” Her şey bir amaçla ve bir hikmetle yaratılmıştır. İnsan sonsuz yaşam için yaratılmıştır, her insan Allah’a gereği gibi kul olmalı, hayatını O’nun sınırlarını koruyarak yaşamalıdır.

İnsanın her an bir kısırdöngü içinde yaşaması ve dünyevi arzuların peşinde koşturmanın kendisine hiçbir yarar sağlamayacağını kavramaması, akılsızcadır. Ömrü boyunca bu şekilde yaşamış bir insanın, gerçekleri gördüğünde, şimdiye kadarki yaşamında bir sorun olduğunu düşünerek kendisini düzeltmesi en akıllıca davranış olacaktır.

***Henüz vakit varken…***

Selam ve Dua ile …

 

412 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,7385
EURO 9,0950
BIST 1,1746
ALTIN 475,27

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle