Hoşgeldiniz  

Hayırlı Olsun Tünel Ücreti Benzin Ücretiyle Yarışıyor

Erkan Ilik | 11 Ocak 2019 | Beldeler, Eğitim, Genel, Güncel, gundem, Kültür, Mugla, Sağlık, Siyaset, siyasi, Spor

 

Tünel Ücreti Benzin ÜcretiyleYarışıyor

Hükümet tarafından başlatılan enflasyonla destek projesine şirketler de destek vermiş fiyat indirmişken, Türkiye’nin ücretli tek tüneli zamlandı. Enflasyonla Mücadeleye Destek Bekleyerek indirim bekleyen araç sahipleri herhalde 2029 yılında tünel 25 – 30 lirayı bulacak şeklinde yorumladılar.

Ücretsiz Olmasını Beklerken Zam Üstüne Zam

2016 yılında 3.50 kuruş olan rakam 2019 da 7liraya çıktı. Fethiye ile Dalaman’ı birbirine bağlayan 950 metrelik Göcek Tüneli geçiş ücretine yaklaşık yüzde 30 zam yapılarak geçiş ücreti otomobiller için 7 TL oldu. Fethiye’de adeta karayılan hikayesine dönen Göcek Tüneline yeni yılla birlikte yüzde 30 zam geldi. Her seçim döneminde milletvekillerin seçim vaadi haline gelen ancak bir türlü ücretsiz yapılamayan Göcek Tünel’inden otomobiliyle geçenler yeni zamlanmış fiyatla karşı karşıya kaldılar.

Tinsa İnşaat ve Sanayi Limited Şirketi tarafından 25 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle 13 milyon dolar harcanarak yapılan Göcek Tüneli, 2006 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gidiş-geliş tek tünel olarak açılan Göcek Tüneli’nde geçiş ücretlerine yine zam yapıldı.

13 hükümet ve 8 başbakan eskiten, 17 yılda tamamlanabilen, Muğla ile Antalya’yı birbirine bağlayan, 12 metre genişliğinde ve 7.40 metre yüksekliğindeki 950 metrelik tünel, kamuoyunda sık sık Türkiye’nin tek paralı tüneli olma özelliğiyle gündeme geldi. 30 dakikada kat edilebilen 5 kilometrelik tırmanma şeridini 5 dakikaya düşüren tünel açıldığı günden bu yana alınan geçiş ücretleri ile tartışılıyor. Dalaman Havalimanı geçiş güzergahında bulunduğu için özellikle turizmcilerden tepki gören tünel geçiş ücretlerine yeni yılda yüzde 30 zam yapıldı.

On yıldan bu yana özel sektör tarafından işletilen gidiş-geliş olarak kullanılan tünelde, trafiğin daha da rahatlaması için yanına çevreyoluyla birlikte ikizinin yapılması amacıyla 9 Temmuz 2013’te düğmeye basıldı. Bu projenin yapımını ise Karayolları 13’üncü Bölge Müdürlüğü üstlendi. 868 metre tüp uzunluğuna sahip, toplamda 964 metre uzunluğundaki bu tünel de tamamlandı, ancak hala hizmete girmedi. Seçim döneminde ücretsiz olacak vaatlerine rağmen halkın beklentisi karşılık bulmadı. Göcek Tüneli’ne zam yapıldı. 950 metrelik tünelden tek geçiş için alınacak ücretler tekrar belirlendi. Buna göre; geçiş ücretleri birinci sınıf araçlar (otomobil) için 5,5 liradan 7 liraya çıkarıldı.

Yeni zamlarla birlikte otomobil türü araçlar 5.50 TL’den 7.00 TL’ye, büyük araçlar da 10.00 TL’ye çıkartıldı. Zamlı tarife geceden itibaren uygulanmaya başlandı. Göcek Tüneli’ni kullananlar zam sürprizi ile karşılaştı

Haber / Foto: Erkan İLİK

göcek tüneli_640x360  göcek tüneli1_640x426 göcek tüneli2_640x370

 

 

 

 

194 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle