Hoşgeldiniz  

Göcek 2 Tüneli, Göcek 1 Tüneli İşletmecisine Mi Verilecek?

Erkan Ilik | 08 Şubat 2018 | Beldeler, Eğitim, Genel, Güncel, gundem, Kültür, Siyaset, siyasi

Göcek 2 Tüneli, Göcek 1 Tüneli İşletmecisine Mi Verilecek?

Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN tarafından cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.

Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, “Göcek 1 Tünelinin bakıma alınacak. Firma Göcek 1 Tünelinin oranımı bitene kadar devletin yaptığı Göcek 2 Tünelini işletecek.”diyerek Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a verdiği soru önergesini açıkladı.

Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan’ın soru önergesinde, “Yap-işlet-devret modeliyle yapılan ve Muğla–Antalya karayolunu birbirine bağlayan Göcek Tüneli 2006 yılında hizmete girmişti. Sözleşme gereği, işi alan firma, inşa ettiği tüneli 25 yıl işlettikten sonra devredecek.

Göcek 1 Tüneli’nin ihtiyacı karşılamadığı görülünce, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 2013 yılında ikinci tünelin yapımına başlandı ve Göcek 2 Tüneli, 2016 yılında tamamlandı. Ancak, birinci tünelin işletmecisi firmanın para kazanmaya devam edebilmesi için Göcek 2 tüneli hizmete sokulmadı.

25 Ocak 2018 tarihinde yapılan Muğla İl Koordinasyon Kurulu toplantısında konu ile ilgili bilgi veren Karayolları 13. Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu, 1. Göcek Tüneli’nin bakım için kapatılacağını, bu sürede 2. Göcek Tüneli’nin hizmete gireceğini söyledi. Çobanoğlu, tünellerin ücretsiz olmasının ise mümkün olmadığını belirtti.

Aldığımız bilgilere göre, Göcek 1 Tünelinin bakım ve onarım işlerinin yıllar alacağı hesaplanarak, onarım işlemleri sürerken, tüneli yapan firma zarar görmesin diye devlet parasıyla yapılan Göcek 2 Tüneli söz konusu firmaya tahsis edilecek ve firma Göcek 1 Tünelinin oranımı bitene kadar devletin yaptığı Göcek 2 Tünelini işletecek.

İddiaya göre, Göcek 1 Tünelinin bakım ve onarım işlerinin yıllar süreceği hesaplanıyor. Onarım işlemleri sürerken, tüneli yapan firma zarar görmesin diye devlet parasıyla yapılan Göcek 2 Tüneli’nin gelirinin söz konusu firmaya tahsis edilmesi planlanıyor. Böylece, Göcek 1 Tünelinin oranımı bitene kadar devletin yaptığı Göcek 2 Tünelini bu firma işletecek.

Bir başka iddiaya göre de, Göcek 1 Tünelini yapan firmaya, 2032 yılında bitecek işletme hakkını 2025 yılına çekmesi karşılığında, Göcek 2 Tünelinin işletme hakkının devretmesi teklif edilmiş. Yani, devletin parası ile yapılan bir tünel, özel bir firma para kazansın diye devredilecek.

Oysa, 2015 tarihinde, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Muğla’da yaptığı mitingde, ikinci tünelin ücretsiz olarak hizmet vereceğini söylemişti.

Bu bağlamda;

1-Göcek 1 Tünelinin bakımda olacağı dönemde Göcek 2 Tüneli’nin işletilmek üzere 1. Tüneli yapan firmaya verileceği iddiası doğru mudur? Devletin yaptığı Göcek 2 Tüneli, para kazansın diye özel sektöre mi devredilecek?

2-Devlet kaynaklarıyla yapılan bir tünelin işletmesinin özel bir firmaya işletilmek üzere devredilmesinin gerekçesi nedir?

3-Sermaye Piyasası Kurulu tarafından, Göcek 1 Tünelini yapan firmaya 2032 yılında bitecek olan tünel işletme hakkını 2025 yılına çekmesi karşılığında Göcek 2 Tünelini işletme hakkının devredileceği iddiası doğru mudur?

4-Tüneli yapan firmanın onarımını da yapması kendi sorunu değil midir?

5-Sözleşmede; tünelin onarıma görmesi durumunda firmanın zararının idare tarafından karşılanacağına ilişkin bir hüküm var mıdır?

6-Göcek 2 Tüneli hangi sözleşmeye dayanarak firmaya verilecektir? Yeni bir sözleşme mi imzalanacaktır?

7-Bütün bu iddialar doğru ise Yap-İşlet-Devret modelinin adı Yapama-İşleteme- Devlet halleder olarak değişecek midir?”ifadeleri yer aldı.

Haber Merkezi

2d7c7d0037b890fc5d69ee4cc6abe547_640x356 211220151025564289997_2_640x359 ALDAN YARGI TRAVMA GEÇİRİYOR…_640x423

1556 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklam? Gizle