Hoşgeldiniz  
.................................................................................. ................................................................................... .................................................................................

GAYESİ DÜNYA OLAN

4. M. Said Çelik | 05 Aralık 2019 | KöşeYazar A- A+

GAYESİ DÜNYA OLAN

Çevremizdeki insanlara baktığımız zaman, herkesin kendisine göre bir gayesi olduğunu göreceksiniz. Kime sorsanız gayesiz insan belki bulamayacaksınız. Kimisi kariyerini yükseltmek gayesi peşinde, kimisi daha çok kazanma gayesi peşinde, kimisi dünya hayatını kurtarma gayesi peşinde, kimisi çocuklarını iyi okullarda okutup, çocuğuna dünya hayatını kurtarma fikrini aşılama gayesi peşinde, kimisinin de gözünü mal ve hırs bürümüş bir şekilde dünyasıyla meşgul, tek gayesi var; mal ve mülktür. Evet, bu gayelerin hepsi dünya ile sınırlıdır.

Dünyayı sınırsız zannettiğimizden olacak ki, tüm gayelerimizi dünyaya odaklıyoruz, adeta odak noktamız dünya olmuş. Odak noktası dünya olan ahireti bulanık görür. Bir nevi enaniyet (kendini beğenme, bencil olma) denilen mevzu da kişinin kendisini görme hususunda benliğini odak noktasına almasıdır. Bu sebeple kendisi dışındaki hadiseleri bulanık görmesi ilgisiz ve alakasız kalması, kişinin hayatta kendisini odak noktasına almaktan kaynaklanmaktadır. Bir İslam büyüğümüz bu hususta konuyu özetleyecek bir cümlesinde: “Kendimizi görme ufkumuzu genişlettikçe Allah’ı görme ufkumuzu daraltmış oluruz.” der.

Evet, hadiseler karşısında kendimizi ne kadar büyütürsek, hep benim bildiklerim doğru, hep benim dediklerim olmalı havasına girersek doğru olan hakikatleri de göremeyebiliriz. Öyle insanlarda vardır ki tüm bu saydıklarımdan öte kendisinden bile vazgeçmiş halde tek gaye peşindedirler. Allah’ın razı olduğu bir kul olabilmek ve vicdanları iman ile buluşturmak. Kişinin odak noktası Allah, Hz. Peygamber ve ahirettir. Adeta yeryüzüne iman güllerinin tohumlarını saçmak için, bu uğurda kendi benliklerinden vazgeçmişlerdir ve en büyük huzuru ve mutluluğu da bu yolda bilmişlerdir.

Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de; “ O, hanginizin daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yarattı… “ (Mülk Suresi 2) buyurur. Kur’an’ın bize bu uyarılarından yola çıkarak inanan bir gönül öncelikle hayatını imtihana göre düzenlemeli ve Allah yolunda daha güzel amel sergilemek için çaba göstermeli… Maneviyat büyüklerinin hayatlarına baktığımız zaman, onlar iman hizmetleriyle uğraşmaktan öyle bir mertebeye varmışlardır ki, kendi hayatını kurtarmaktan çok, ben nasıl bir insanı iman ile buluşturabilirim gayesi peşindedirler. İmanın bu tarif edilmez güzelliklerini, kurumuş ve susamış gönüllerde nasıl yeşertebilirim, insanlara nasıl anlatabilir, nasıl ulaştırabilirim derdiyle yanar dururlar, hayatlarını bu yolda feda ederler.

Yukarıda bahsettiğim gibi günümüz dünyasında ben eksenli yaşamak ön planda, çünkü yaşadığımız bu ahir zaman kişiyi ben eksenli bir hayata sevk ediyor. İnsanlarda kendini beğenme ve bencil olma duygusu öyle kabarmış ki, sadece kendini düşünür olmuş, hep ben yapayım, hep ben kazanayım, hep ben, hep bana… Evet, kendini beğenme, bencillik ön planda oldukça kişinin önünü görmesi mümkün değildir. Ben eksenli bir hayattan vazgeçip başkalarının hidayeti için yaşayan ve iman hizmeti yolunda hayatını feda eden insanlar sanırım Eşref-i Mahlûkat (yaratılmışların en hayırlısı) sırrına mazhar olmuşlardır. Ben dememeli insan, adeta benlikte sıfır olunmalı, sıfır olunmalı ki Allah yolunda ilerleyebilmek mümkün olsun. Evet, inanan bir gönlün bir gayesi olmalı, Allah’ın razı olabileceği bir kul olabilmek, ilahi kelamı vicdanlarda yeşertmek, kurumaya yüz tutmuş vicdanları iman nuruyla yeşertmek.

İnsanın dünyadaki tek gayesi kendisini yokluktan varlığa çıkaran Rabbine hakiki kul olması ve O’nun razı olacağı bir hayat yaşamasıdır. Unutmamak gerekir ki, hayattaki rolümüz çok önemlidir. Ya bir imanın kuvvetlenmesine vesile olacağız, ya da imanımız kuvvetlenecek bir vesile ile… Belki de imanı hem kuvvetlenen hem de kuvvetlendiren olacağız. Vesileleri arttıran, bize hakikat kapılarını açan Rabbimize hamd-ü senalar olsun. Hatalar, kusurlar bize, güzellikler Allah’a aittir.

Selam ve Dua ile…

272 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,2915
EURO 8,5355
BIST 1,1787
ALTIN 477,20

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle