Hoşgeldiniz  

FTSO Gazetecilerle Bir Araya Geldi

Erkan Ilik | 10 Ocak 2019 | Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası yazılı ve görsel basın çalışanları ile kahvaltı da bir araya gelerek 9 aylık çalışmasını basın mensuplarıyla paylaştı. Reis Cafe de gerçekleştirilen FTSO Basın buluşmasına Meclis Başkanı Mustafa Büyükteke, FTSO Başkanı Osman Çıralı, Yönetim kurulu üyeleri Fatih Tufan Ramazan Dim, Mete Ay, İbrahim Erdem, Halil İbrahim Öztürk, Emre Başaran, Şevket Süreyya Gürol, Genel Sekreter Vekili Av. Ezgi Kullukçu ile yazılı ve görsel basın mensupları katıldı. Basın mensuplarını tek tek dolaşarak sohbet eden başkan Çıralı ve ekibi tarafından oda ile bilgiler verildi. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı basın mensuplarının sorularını da yanıtlarken, Babadağ ile ilgili sözleşmedeki eksikler öne çıktı. Çıralı sözleşmede büyük eksiklerin bulunduğuna dikkat çekerken, 2019 yılı sezon başlangıcında projenin hizmet vermesi için gayret sarf edildiğini dile getirdi.  FTSO Başkanı Osman Çıralı yaptığı açıklamada; “Çalışan Gazeteciler Günü’ arifesinde, yoğun iş temposu arasında davetimize katılarak, bizimle birlikte olduğunuz için Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası adına teşekkür ediyorum. Toplumun gerçekleri öğrenmesi ve sesini duyurmasının yanı sıra Fethiyemizin tanıtımında da önemli rol üstlenen siz değerli basın yayın kuruluşlarımızın değerli mensuplarına bu özel gününüz vasıtasıyla bir kez daha teşekkür ediyorum. Hepiniz hoş geldiniz.

Basınımızın değerli temsilcileri, Basın düşünce, anlatım ve haber alma özgürlüğünün en etkili aracıdır, aydınlatıcı ve yol gösterici göreviyle demokrasinin sağlıklı şekilde işlemesi ve güçlenmesinde önemli rol üstlenir.

Gazeteciler de gücünü kamuoyu desteğinden alan kamuoyu bilgilendirmek adına doğru haber yapan, tarafsız, özel hayata ve kişilik haklarına saygıyı önde tutan kişilerdir. Gazetecilik, onurlu bir o kadar da toplumsal sorumluluklar taşıyan bir meslek. Bu işe gönül veren ve gece gündüz çalışarak toplumun haber almasına katkı sunan siz değerli basın emekçilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü kutlu olsun. Fethiyemiz gerek tarımsal gerekse turizm potansiyelini kullanarak büyüyecekse, bunda siz gazeteci arkadaşlarımızın desteğin yeri çok önemli, bu desteklerinizden dolayı tüm üyelerimiz adına sizlere teşekkür ediyorum. Bu anlamlı ve özel gününüzü bir kez daha kutluyor saygılar sunuyorum. Sizlere göreve geldiğimiz günden bu yana verdiğimiz hizmetler hizmetlerin hakkında kısa bilgiler aktarmak istiyorum.

Ulusal Ve Uluslararası Fuarlara Katılarak Bölgemizin Tanıtımı Yaptık  

11-14 Mayıs tarihlerinde Agritech Tarım fuarına katıldık. Katılımcılarla odamızın tarım alanında yaptığı çalışmaları paylaştık. 6-7 Kasım tarihlerde Londra’da düzenlenen World Travel Market turizm fuarına katılım sağladık. 6-8 Aralık tarihlerinde İzmir’de düzenlenen Travel Turkey 12.Turizm Fuarı ve Gastronomi Kongresine Turizm Konseyi ile birlikte sağlanan katılım için en büyük desteği odamız verdi.

Tanıtım Çalışmalarımız Ses Getiriyor

Bölgemizdeki turizm faaliyetlerinin gelişmesi ve yeni pazarlara açılmamız için tanıtım çalışmalarını yoğun olarak sürdürüyoruz. 29 Temmuz’da Rusya, Almanya, Fransa, Kanada, Güney Kore, İsviçre gibi çeşitli ülkelere mensup Dünya Hava Sporları Federasyonu FAI’nin yetkililerini bölgemizde ağırladık. 2020’de yapılacak Dünya Hava Oyunları Türkiye’de yapılacak. Biz de bu organizasyonun bir ayağının Babadağ’da yapılması için lobi faaliyetleri yürüttük. Girişimlerimiz olumlu sonuçlandı. Yunus Emre Enstitüsü ile birlikte Çinli medya mensuplarını ve sosyal medya fenomenlerini bölgemizde ağırladık. Onlardan Çinli turistlerin beklentilerini aldık.

Turizmin 12 Aya Yayılması

2018 sezonunu oldukça verimli kapattık, yeni sezona hazırlanıyoruz. Ancak turizmdeki iniş çıkışları en aza indirme noktasında pazar çeşitliliğinin yanı sıra alternatif turizm faaliyetlerine de yönelmemiz gerekiyor. Bölgemiz alternatif turizm açısından büyük bir potansiyele sahip. Oda olarak bu potansiyeli harekete geçirmek için harekete geçtik. Bu amaçla Aralık ayında “Turizmin 12 Aya Yayılması ve Alternatif Turizm Etkinlikleri” konulu panel düzenledik. Yoğun bir katılımın olduğu panelden de çıkan sonuçlar çerçevesinde Fethiye ve Seydikemer’in Turizm Stratejik Planını oluşturacağız. Turizmin 12 aya yayılması noktasında şu an en önemli artımız Babadağ ve yamaç paraşütü. Babadağ’dan 2015 yılında 121 bin 585, 2016’da 95 bin 857, 2017’de 117 bin 200, iken 2018 yılında 162 bin 776 atlayış yamaç paraşütü atlayışı oldu. Göreve geldiğimizde atlayış sayısını 150 binin üzerine çıkacağımızı açıklamıştık, hedefimizin üzerine çıktık. Bu yıl, geçen yıla oranla yüzde 38 artış var. Rakamlar da gösteriyor ki Babadağ’ın marka değeri her geçen gün daha da artıyor. Babadağ, ülke ve bölge turizmimiz açısından önemli noktaya geliyor. Teleferik projemiz tamamlandığında ilk yıl 300-350 bin ancak hedef yılda 1 milyon kişiyi Babadağ’a çıkarmak.

Babadağ Teleferik Projesi

Teleferik projesiyle ilgili son bilgileri de sizinle paylaşmak isterim;

Fethiye Teleferik Projesi’ni daha rantabıl olması için en başta düşünülen teleferik kalkış noktasında değişikliğe gittik. Ovacık mevkiinden Ölüdeniz’e giden yolda seyir tepesi olarak bilinen ve 226 metre yükseklikteki yer kalkış noktası olacak. Bununla ilgili hazırlanan ‘Ön İzin Dosyası’ 24 Aralık 2018 tarihini itibarıyla Tarım ve Orman Bakanlığı onay makamında.

1.200 rakımdaki ara istasyonların kazı çalışmaları devam ediyor.

1.200 ile 1.700 rakımları arasındaki yol çalışması tamamlandı. Bu alandaki 9 teleferik direk noktasındaki tüm pabuç ve kaide betonları tamamlandı. 226 ile 1.200 rakımları arasındaki yolun yaklaşık 2.00 metresi açıldı.

1.200 pistindeki yeni kot çalışmaları, kazı ve dolgu işleri tamamlandı. Buradaki hazırlanma alanı 1.700 pistinden daha büyük olacak. Bu pistten hem Ölüdeniz yönüne hem de Ovacık yönüne doğru kalkış mümkün olacak.

1.700 rakımda varış istasyonu temel beton ve kaide betonları tamamlandı.

Bu noktadaki kır lokantası 18 Ağustos 2018 tarihinde hizmete açıldı. Ancak kış aylarında enerji olmaması nedeniyle kapalı. 1.700 pisti uçuş meyili düzeltildi, granit taşla kaplandı ve 2018 yılında hizmet vermeye başladı.

1.800 rakımda yaklaşık 400 metrekare satış büfesi ve seyir terası alanının zemin karoları döşendi. Peyzajı tamamlandı. 1.800 pisti yeniden düzenlendi ve zemini granit taşla döşendi. Bu pistimiz de 2018 yılında hizmet vermeye başladı. 1.900 rakımda trafo, jeneratör, mekanik, elektrik, biyolojik arıtma tesisi binaları tamamlandı. Pist doğal toprak halinde. Yine 1.900 rakımda Patara pisti de iş makineleri ile yeniden düzenlendi ve doğal toprak halinde.

Kalifiye Eleman Sıkıntısına Çözüm Megip Projesi

Bölgemizin en önemli sorunlarından biri de kalifiye eleman sıkıntısı. Sizin sektörünüzde olduğu gibi Fethiyemizde çok işsiz var, ama bir o kadar da eleman arayan işyeri var.  İlçemizdeki istihdam sorununun çözümü için Oda olarak elimizi taşın altına soktuk. Üst birliğimiz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından geliştirilen MEGİP projesine dahil olduk. MEGİP işsizlere meslek edindirerek istihdam edilmelerini sağlayan bin proje. Üyelerimizden veya Fethiyeli işverenlerden gelen eleman talebinizi İŞKUR’a iletiyoruz. İŞKUR da bu alanda çalışmak isteyen kişileri bir araya getirerek eğitim veriyor. Sonra bu kişiler talepte bulunan işverenin yanınızda çalışmaya başlıyor. Projenin özü bu.

Kobi Destek Kredisi İle Üyelerimiz Nefes Aldı

Ticari kredi faizlerinin yükselmesiyle birlikte, üyelerimizin kredi çekmesi zorlaştı. Üst birliğimiz olan TOBB ile beraber bu sorunu aşmak için Nefes Kredisini geliştirdik. Bu yıl iki kez verilen bu kredinin ilki Nisan ayında verildi. Üst limiti TOBB 200 Bin TL olarak belirlemişti. Biz daha çok üyemiz faydalanması amacıyla bu limiti 100 Bin TL’ye çektik. Geçen yıl 113 üyemiz faydalanmıştı. Bu yıl Nisan ayında önce 228 üyemiz nefes kredisinden faydalandı. Eylül ayında ikinci kez uygulanan kredi fırsatı için Oda olarak 300 bin TL kaynak aktardık. Üyelerimizin bu sefer de toplamda 4 milyon 964 bin TL kredi kullanmasını sağladık.  6 ay ödemesiz, 18 ay vadeli ve aylık 1,85 faizle kredi imkanından 100 firma yararlandı.

Üyelerimiz İçin Protokoller Yapıyoruz

Göreve geldiğimiz günden bu güne kadar, üyelerimizin iş ve özel yaşamlarında ihtiyaç duydukları hizmetleri daha ucuza alabilmesi için 7 protokol imzaladık. Bu protokoller sayesinde üyelerimiz, ARTI KOBİ Danışmanlık, Opus Danışmanlık, TEOL Dil Okulu, Küçük Şeyler Anaokulu, Yöntem Patent Firması, İlk Adım Kreşi, Dr. Özlem Gürcü ve Kibele Sanat Evi hizmetlerinden indirimli yararlanabiliyor.

Mayıs Ayından Bu Yana 12 Bilgilendirme Toplantısı Yaptık

Bildiğiniz gibi eğitim planlarımız yıllık olarak belirleniyor ancak yıl içerisinde özellikle iş dünyasını ilgilendiren yasalarda değişiklikler olabiliyor. Biz de üyelerimizin bu değişiklikleri yakından takip edebilmesi için mümkün olan en kısa sürede, alanında öne çıkan isimlerin konuşmacı olduğu bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz.

Göreve Geldiğimiz Günden Bu Yana 11 Eğitim Düzenledik

Göreve geldiğimizde yaptığımız ilk uygulamalardan biri üyelerden eğitim ücreti alınmasını kaldırmak oldu. Mayıs ayından bu yana düzenlediğimiz 11 eğitime toplam 373 kişi katıldı.

Meybem Sınavlarına Yoğun İlgi Var

Takip ettiğiniz gibi tehlikeli iş kolları başta olmak üzere birçok meslek için mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildi. Bu belgeyi tanınan sürelerde almayan kişilere ve işverenlere ceza uygulanıyor. Biz de Oda olarak üyelerimiz bu yükümlülüğü yerine getirebilmesi için sınavlar düzenliyoruz. Nisan ayından bu yana motorlu taşıt alım satımında olanlar için 2 sınav yaptık. Sınavlara 133 kişi başvurdu.  İlk sınavda 40 kişi başarılı oldu. Belgelerini Aralık ayında törenle verdik. İkinci sınavda başarı olanlara belgelerini önümüzdeki günlerde vereceğiz.

Seydikemer’e Destek Ofisi Açtık

Seçim öncesi söz verdiğimiz gibi, hizmeti Seydikemer’deki üyelerimizin ayağına götürüyoruz. Seydikemer Esnaf ve Sanatkâr Odası’nda yer alan Destek Ofisimizde, 8 Haziran’dan bu yana her hafta Cuma günleri Odamız personelini görevlendiriyoruz.

Kosgeb Danışmanlık Hizmeti Veriyoruz

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Üyelerimizin KOSGEB desteklerinden yararlanıp işini geliştirmek için temsilcilik hizmeti veriyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana, 106 KOBİ’ye danışmanlık hizmeti verdik.

OSB Çalışmalarında Son Durum

Yakından takip ettiğimiz konulardan biri de Seydikemer’e kurulması planlanan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi. Bu kapsamda Seydikemer Kaymakamlığı koordinasyonunda, Seydikemer Belediyesi,Odamız, Seydikemer İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Fethiye ve Seydikemer Süt Üreticileri Birliği’nin katılımı ile yapılan toplantılarda konu hakkında atılacak adımları ele aldık. OSB mevzuatı gereği planlanan yerin %75’inin hazine arazisi olması gerekiyor. Fakat söz konusu alanda pürüzler olduğu için hem onların sonuçlandırılması hem de alternatif alanların takibi Seydikemer İlçe tarım Müdürlüğü tarafından takip ediliyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin eşlik ettiği çalışmaların proje başvurusuna uygunluğu saptandığı takdirde gerekli hazırlıklarına ivedi olarak başlanacak. Yine bölgemizde mermer OSB açılması hakkında yapılan çalışmalarda, daha önce Yayla Gökben’de (Fethiye Mermer karşısı) belirlenen alan konusunda sektörden bu bölgenin mermer OSB açılması için uygun olmadığı yönünde gelen talepler değerlendirilmiş, bu noktada yayla yerine Seydikemer’de mermer OSB için alan araştırılması yapılmaktadır.

Lobi Faaliyetlerine Ağırlık Verdik

Göreve gelmeden önce kurum ve kuruluşlarla iyi ilişkiler kuracağımıza söz vermiştik. Bu sözümüzü tutuyoruz.

Hem turizm özelinde, hem de diğer sektörler alanında bölgemizdeki sosyal, ekonomik, kültürel sorunlara ilişkin konuları gündeme taşımak, gönüllü çalışmalar yapmak, projeler üretmek ve kamuoyu oluşturmak üzere her ay düzenli olarak toplanan Turizm Konseyi ile Fethiye ve Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu toplantılarının sekretaryasını yürütüyoruz. Bu platformlara ev sahipliği yapıyoruz. Bu platformlarda gündeme gelen konuların çözümü için gerekli görüşmeleri ve lobi faaliyetleri yürütülüyor.

Başarılı Üyelerimizi Ödüllendirdik

Fethiye ve Seydikemer’de 2017 yılında kurumlar ve gelir vergisi ile istihdam ve ihracat rekortmenleri sıralamasında ilk 3’e giren 19 üyemiz ile Türkiye’de ilk 500’e giren 1 üyemize, 21 Aralık 2018 tarihinde düzenlediğimiz “Bölge Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni” ile plaket sunarak teşekkür ettik.

Tobb Ticaret Ve Sanayi Odaları–Ticaret Odaları Müşterek Konsey Toplantısı

Ankara’da 26 Aralık 2018 tarihinde düzenlenen TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları–Ticaret Odaları Müşterek Konsey Toplantısı’nda turizm sektöründe yaşanan sorunlardan, tarım ve hayvancılıkta yaşanan sıkıntılara, peşin verginin kaldırılmasından, istihdam üzerindeki yüklerin azaltılmasına kadar reel sektörümüzün ve bölgemizin yaşadığı birçok sorun ve talebi Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a iletme imkanı bulduk.

5 Yıllık Stratejik Planımızı Hazırlıyoruz

2019-2023 yılı stratejik planımızı hazırlıyoruz. Yani bölgemizin hangi alanlarda katkıya ihtiyacı olduğunu tespit ediyoruz, bu konularda neler yapabileceğimizi belirliyoruz ve bu doğrultuda kendimize 5 yıllık çalışma planı çıkarıyoruz. Eylül ayında yaptığımız Meslek Komiteleri Müşterek toplantımızda yapılmasını istenen çalışmaları aldık. Bu isteklere göre 5 yılık stratejik planımızı şekillendiriyoruz.  Son olarak coğrafi işaretlerle ilgili yaptığımız çalışma konusunda da bilgi vermek isterim. Fethiye domatesinin bir logosunu hazırladık. Film çalışması da devam ediyor. Fethiye Domatesi ve Seydiler Kilimi için coğrafi işaret başvurumuzu yaptık. Fethiye Ticaret Odası olarak tüm bu hizmetlerimizin duyurulması konusunda bugüne kadar verdiğiniz destek için sizlere ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Bundan sonra da verimli bir işbirliği içinde çalışacağımıza inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Fethiye iş dünyası adına siz çalışan gazetecilerimizin bu özel gününü tekrar tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.”dedi.

Haber / Foto:Nur İLİK-Ayfer Kurt-Hakan Çelikdemir

DSC_0011_640x425 DSC_0012_640x425 DSC_0017_640x425 DSC_0020_640x425 DSC_0024_640x425 DSC_0026_640x425 DSC_0034_640x425 DSC_0038_640x425 DSC_0039_640x425 DSC_0040_640x425 DSC_0052_640x425 DSC_0060_640x425 DSC_0066_640x425 DSC_0077_640x425 DSC_0080_640x425 IMG_5735_640x427

75 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle