Hoşgeldiniz  
ford_940x100_courier

Fethiye’nin Keşfedilmeyi Bekleyen Tarihi

Erkan Ilik | 22 Mayıs 2019 | Beldeler, Genel, Güncel, gundem, Mugla, Siyaset, siyasi

 

Her yıl 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası kapsamında Fethiye Müzesi’nde düzenlenen açılış programında Fethiye’nin turizme kazandırılmayı bekleyen antik yerleşimler alanları ilgi odağı oldu.

Müzeler Haftası dolayısıyla 18 Mayıs Cumartesi günü düzenlenen etkinliğe Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Kültür ve Turizm Bakanlığı Başmüfettişi Zafer El, Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Güzide Özkaya Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Başkan Yardımcısı Kemal Hıra ile kurum, kuruluş temsilcileri katıldı. Fethiye Müzesi’ndeki etkinlikte Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Ortaca Meslek Yüksek Okulu, Turist Rehberliği Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Alper Gölbaş’ı “Fethiye Müzesi Sorumluluk Alanı İçerisinde Bulunan ve Turizme Kazandırılmayı Bekleyen Antik Yerleşimler” konulu bir sunum yaptı. Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner ve FTSO Başkanı Osman Çıralı’nında fotoğraflarını çekerek ve not alarak ilgiyle izlediği sunumda Fethiye’nin keşfedilmeyi bekleyen tarihi zenginlikleri ortaya konuldu.

Dr. Alper Gölbaş’ının sunumu sonrasında söz alan Kültür ve Turizm Başmüfettişi Zafer El, “Sunumda da ortaya konulduğugibi bölgemizdeortaya çıkarılmayı bekleyen onlarca tarihi eser var. Bu zenginliklerimizi zamanı geldikçe değerlendireceğiz. Ancak bu konu kadar önemli bir konu da mevcut tarihi mekanlarımızın korunması. Mevcut tarihi alanlarımız ve ören yerlerimiz Bakanlığımızın görevlendirdiği yetkililer tarafından korunuyor. Fakat tarihi zenginlerimizin korunması sadece bu görevlilerin üzerine düşen bir sorumluluk olmamalı. Bölge STK’larının ve bölge halkının da konuya aynı ciddiyette yaklaşıp bazı önlemleri söz konusu tarihi miraslarımız zarar görmeden almalı. Bu konuda vatandaşı bilinçlendirmek hepimizin üzerine düşen bir yük olmalıdır” diye konuştu.

Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner’in Öğretim Görevlisi Dr. Alper Gölbaş’a plaket vermesiyle sona eren programın ardından katılımcılar “Geçmişten Geleceğe Zeytin Yağı Üretimi” konulu sergiyi gezdi.

Haber/Foto: Hakan Çelikdemir

DSC_0056_640x427 DSC_0057_640x427 DSC_0079_640x427 DSC_0083_640x427 DSC_0091_640x427

 

 

 

69 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.