Hoşgeldiniz  

Fethiye Kent Meclisi Ve Yetkin Kişiler…

Erkan Ilik | 01 Aralık 2019 | Beldeler, Genel, Güncel, gundem, Kültür, Mugla, Siyaset, siyasi A- A+

 

Geçen hafta, Perşembe günü gerçekleştirilen Fethiye Kent Meclisi Toplantısı’na bu kez bir arkadaşımla birlikte katıldık. O arkadaşım da zamanında Seki Beldemiz Belediye Başkanlığı’na aday olmuş birisidir(*) Bir önceki hafta toplanılacağı belirtilen meclis gündeminden haberli idim. Bu konudan geçen haftaki yazımda da söz etmiştim.

Ben, bu konuları ele alan, kitaplarımın yayıncısı Mehmet Atay beyin bana vermiş olduğu “Karşıyaka Kent Meclisi/Kent Yönetimi ve Bir Katılım Deneyimi(**)” adlı kitabı, epey bir zaman önce okumuş bulunduğumdan, kendimi söz konusu alanda yetkin ve uzman bir kişi gibi kabul etmiş, ilgilenme gereği duymuştum. Daha önceleri de belirtiğim gibi zaten yüksek eğitimimi de aynı söz konusu alanda yapmıştım. Anlayacağınız, Fethiye Kent Meclisi’nde benim de bir yerim olmalı diye düşünerek ilgisiz kalmamayı yeğlemiştim. Bir de yerel yönetimin artık bizim düşünce doğrultumuzda oluşundan kaynaklı bir ilgiydi benimkisi. O boyutu da işin içine kattığımızdan bir bakıma sorumluluk bilincim baskın çıkmıştı.

Benim, bir arkadaşımla birlikte katıldığımız Meclis Toplantısı, belirlenmiş konuyu ele almış bulunuyordu. “İnsan Yerleşimleri ve Korunacak Alanlar”la ilgiliydi. Bu kez-ben önceki toplantılar nasıldı bilmiyorum, ilk katılıverdiğim toplantıda yirmi kişi ancak vardık sanki-Belediye Meclis Toplantı Salonu hınca hınç doluydu. Biz salonun kapısını açıverdiğimizde öylesi bir kalabalıkla karşılaşıvermiştik. Oturacak yeri de salona taşınan hafif koltuklarda bulmuştuk. Bizden sonra gelenler de aynısıyla oturma düzenine geçmişlerdi.

İlginç olanların başında, konuya duyarlı olarak orada yerlerini alanların çoğu Fethiye’ye yerleşmeyi yeğlemiş dışarıdan gelen kişilerdi. Elbet onlardan biri de bendim ama artık bayağı bir eskilerden sayılırım. O yüzden, oluşturulacak çalışma grubunda görev almak isteyenlerin hemen hepsi de yabancılardandı. Her biri de, unlarını eleyip eleklerini duvara asmış gibi emekliliklerinden söz ederek kendilerini tanıtmış olsalar da; yetkin, donanımlı, iyi eğitim almış kimseler oldukları anlaşılmıştı. Sanırım, Fethiye, Fethiye olalı, öylesi nitelikte insan topluluğunu sınırlı alan içinde, salonda, birarada, birlikte görmemiştir(Elbet sözün burasında güçlü bir kahkaha salınıp koyverilecektir; tiyatro repliklerine bir benzetme göndermesi yapıyorum)! Söz konusu Fethiye olunca her biri de görev alıp sorumluluk üstlenmekten yana bir tutumla hareket ettikleri çok açıktı.

Ele alınan konuyla ilgili Yürütme Kurulu Temsil Başkanı seçimi oylanırken her biri de o görev için istekli olduklarını belirtmişlerdi. O görev bilinciyle hareket edenlerden biri ise yerlilerdendi; zaten de yürütme kurulu başkanlığını oylarımızla biz o kişiye vermiştik. O kişi, Kaya Köylü, emekli bir yargıç hanımdı. Üstelik soyadı da Kaya idi. Görev almaya bayağı bir istekli olduğunu dile getirmişti. Yargıçlığı sırasında da benzer konularda çaba gösterdiğinden söz etmişlerdi. Kendilerini tanıtırken gözle görülür bir heyecan içindeydi. Onun kalabalıklarla pek yüzleşmediği sonucunu çıkarmıştım. Hemen önümde oturduğundan hareketlerini gözlemlediğim gibi konuşmasını da ilgiyle dinlemiştim. Bir ara yanlarına kadar gider, kısa bir süre konuğu olur, çay-kahvelerini de içer, kendilerini daha bir tanımış oluruz.

Yapılan seçim bayağı bir çekişmeli geçti. Belediye Meclis Üyemiz Mimar Gözde Hoşafçı hanım toplantıya eşlik etmekteydi. Sonrasında, kendileri de hoş bir kişi olan, Kent Meclisi Başkanı aynı zamanda bir Öğretim Görevlisi niteliğine sahip(***) Gül Bahar Edik Kayhan hanım, yerinde bir öneri  getirdiler. Başkanlık adaylığında bulunarak, çeşitli sayılarda oy alan, diğer, nitelikli o yabancı, yeni Fethiyelileri, yürütme temsil kurulunda görev almalarını oylamaya sundular. Biz de onayladık.

Ben, salonun tıka basa konuya ilgi duyanlarca dolu olması nedeniyle, oraya gelenlerin Fethiye ile ilgili düşüncelerini belirtebilmeleri için gündem dışı konuşma yapmalarının önünün  açılmasının yerinde olacağını düşündüm. Düşüncemi de, söz alıp başkana açtım. Daha sonra da metin içinde resmini gördüğünüz kitabın salondaki duyarlı kişilerce okunmasını sağlamak üzere, getirtilip dağıtılmasını istedim. Söylediklerim de kabul gördü.

Şimdi kitabı getirtmenin peşindeyiz. Yayıncısı ile konuştum. Meclis Başkanı hanıma da bilgi verdim. Yayıncım, kitabı, konuştuğumuz gün, okunup incelenmek üzere PTT ile göndermiş. Bilgi işlem numarası telefonuma geldi. Sanırım hafta başı elimde olur.

Diyeceğim, katkıysa katkı, bilgiyse bilgi; elimizden ne geliyorsa kendimize saklamayız; paylaşımdan yana olur, desteğimizi de hiç duraksamadan ortaya koyarız.

İyi haftalar…

­­__________________

Not: Kent Meclisi Başkanı dışındaki ilgili kişilerin adlarını, gerekli notu tutmamış olmamdan kaynaklı belirtemedim. O konuda, affınıza, anlayışınıza sığınırım.

(*) Bankacılıktan emekli Ali Gümüş

(**) Karşıyaka Kent Meclisi/Kent Yönetimi ve Bir Katılım Deneyimi/Yard. Doç. Dr. Metin Erten/ 208 Sayfa/ Anahtar Yayınları/İstanbul

(***) Fethiye Ali Sıtkı Mefharet Koçman Meslek Yüksekokulu / Park Ve Bahçe Bitkileri Bölümü / Peyzaj Ve Süs Bitkileri Programı.

 

752 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,3732
EURO 8,9521
BIST 10,1060
ALTIN 440,89

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle