Hoşgeldiniz  
...............................................................................................

FETHİYE DENİZ TURİZMİN’DEN “BİSMİLLAH VİRA”

Erkan Ilik | 03 Haziran 2020 | Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi A- A+

FETHİYE DENİZ TURİZMİN’DEN “BİSMİLLAH VİRA”

Akdeniz ve Ege’nin yeşil ile mavinin buluştuğu birbirinden güzel koylarına sefer düzenleyen mavi yolculuk yatları ile günü birlik tur düzenleyen tekneler; turizmin gözde merkezi Fethiye’den “ Bismillah Vira” diyerek ilk seferlerine başladılar.  Covid-19 salgını normalleşme süreci kapsamında; Yat  ve tekne turizmi 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren faaliyetlerine başladı. T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle çalışmaları durdurulan ticari yat ve  ahşap teknelerin, İçişleri Bakanlığı Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının aldığı tedbirlere uyma koşulu ile 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren faaliyetlerine yeniden başlamalarına karar verildiğini, duyurdu. Yat ve tekne  turizmi faaliyetleri de tüm turizm merkezlerinde olduğu gibi Fethiye’de de başladı.

“MAVİ TURLAR TAM KAPASİTE İLE ÇALIŞACAK”

Konu ile ilgili İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Başkanı Şaban Arıkan gazetemize açıklama yaptı. Başkan Şaban Arıkan açıklamasında “Yat turizminin temelini oluşturan mavi yolculuk ile Charter tekneleri günü birlik ve tenezzüh, gezinti tekneleri bölgemizde faaliyetlerine 1 Haziran itibariyle başlamış bulunmaktadır. Hayırlı ve uğurlu olsun. Tüm arkadaşlarımıza bereketli bir sezon diliyorum.Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Yat turizmi ve mavi yolculuk yapan 12 yolcudan oluşan  teknelerimiz  tam kapasite ile sefere çıkacaklar. Bölgemizde 12 adalar turu yapan Günü birlik tekneleri de % 50 kapasite ile çalışacaklardır. Yat  turizminde  mavi yolculuğa katılan müşteri grubu; aile, yakın akraba ve arkadaşlardan oluşmakta olduğu için  tekneler  mevcut  kapasite ile günübirlik tekneleri ise yarı kapasite ile çalışacaklar” dedi.

“GÜNÜBİRLİKLER % 50 KAPASİTE İLE ÇALIŞACAK”

Açıklamasına devam eden İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Başkanı Şaban Arıkan “Teknelerin düzenli dezenfeksiyonunun yapılması, teknelerde dezenfektasyon, kolonya ve temizlik malzemeleri bulundurulması  ve her tur değişimi öncesinde tam dezenfeksiyonun sağlanması liman başkanlıklarınca kontrol edilecektir. Fethiye’de faaliyette bulunan yaklaşık 200 civarında günübirlik tur teknesinde de hazırlıklar tamamlandı. Yarı kapasiteyle çalışacak günübirlik tur tekneleri, kaptan ve mürettebatlarıyla birlikte müşterilerini bekliyorlar. Bazı gulet tekneler, rezervasyonlarına cevap verip Fethiye Kordon boyundan ilk seferlerine çıktılar” dedi. Önlemler kapsamında yolcuların maske ve eldiven takacağını, aynı zamanda sosyal mesafenin mürettebat tarafından sağlanacağını ifade eden Şaban Arıkan “Tüm teknelerde koronavirüs salgını önleme tedbirleri kapsamında gerekli tüm hazırlık tamamlandı. Charterlarda çok büyük derdimiz olacağını düşünmüyoruz. Çünkü kapalı ve aile turu dediğimiz paket turlar yapılmakta ama günü birliklerde biraz daha hassasız. Bütün arkadaşlarımız hijyen kurallarına çok  dikkat ediyorlar. Mümkün mertebe tek kullanımlık malzeme kullanacaklar. Her tur sonrası teknelerimiz her gün dezenfekte edilecek. Bununla ilgili tüm önlemleri aldık” dedi.

“DENİZ TURİZMİNE RAĞBET ARTACAKTIR”

Gazetemiz muhabirinin sorularını yanıtlayan İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Başkanı Şaban Arıkan “Bu yıl çoğunlukla yerli turizme hizmet edeceğiz. Covid-19 salgını nedeniyle bu sezon mavi yolculuğa rağbet artacaktır. Çünkü; deniz her zaman yanınızda, tatile çıkan vatandaşlarımız birbirinden güzel koylarda rahatlıkla denize girecekler, yatlarımız son derece lüks ve  hijyen kuralları bakımından da koronavirüse yakalanma imkanı minimum düzeyde, yat turizminin en büyük özelliği  az kişiyle çok daha güzel bir tatil keyfi sunmaktır. Ben bu sezon mavi yolculuğa rağbetin artacağına inanıyorum. Aynı şekilde günü birlik tur düzenleyen teknelere de rağbet artacaktır. Bazı tekneler günü birlik olarak özel turlara da çıkacaktır” dedi.

201 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,8542
EURO 7,7450
BIST 1,1295
ALTIN 391,68

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle