Hoşgeldiniz  
..................................................................................

FETHİYE ARTIK SADECE TURİSTİK BİR YER DEĞİL, BİR BASKETBOL ŞEHRİ

Erkan Ilik | 09 Mayıs 2020 | Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi, Spor A- A+

 

FETHİYE ARTIK SADECE TURİSTİK BİR YER DEĞİL, BİR BASKETBOL ŞEHRİ

Güzel İlçenin Sempatik Takımı : Lokman Hekim Fethiye Belediye spor

Dünyanın pandemi nedeniyle kırıldığı bugünlerde, Ege ile Akdeniz’in mavi sularının birbiriyle kucaklaştığı, bilhassa yaz aylarında Çinlisinden İngilizine yüzbinlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan, metropol hayatından kaçan yerli ve özellikle İngiliz emeklilerin yerleştiği 162 bin nüfuslu şirin ilçemiz Fethiye’de de hüzünlü bir yalnızlık yaşanıyor. Kordonboyu, Balık Pazarı, terk edilmiş tarihi Rum köyü Kayaköy, Ölüdeniz, Babadağ, Göcek, birbirinden güzel koylar hepsi bugünlerde insan kalabalığından uzak, sakin bir güzellik içindeler. İlçe aslında bu sakin görüntüsünün ardında çok heyecanlı günler yaşıyor.

Çünkü Corona salgını ve buna bağlı ekonomik durgunluk kadar, bugünlerde Fethiye’deki sohbetlerin bir diğer ana konusu, Lokman Hekim Fethiye Belediyespor basketbol takımının gösterdiği mucizevi başarı… Esnaf ve yerel halk bu yıl ilçeye salgın nedeniyle gelemeyen başta Çinliler ve İngilizler olmak üzere yüzbinlerce turistten doğan açığı önümüzdeki sezon spor turizmiyle bir ölçüde telafi etmeyi hedefliyor. Nasıl ve neden mi?

Tarihi boyunca spordaki en büyük başarısı Fethiyespor’un 2013-2014 sezonunda bir sezon PTT 1. Ligde oynaması ve 2013 yılında Ziraat Türkiye Kupası’nda Fenerbahçe’yi 4. tur maçında İstanbul’da 2-1 yenerek kupa dışına itmesinden ibaret olan bu güzel ilçede bu sene Basketbol Süper Ligi’ne ciddi biçimde göz kırpan Lokman Hekim Fethiye Belediyespor heyecanı yaşanıyor. Nasıl yaşanmasın ki? Liglere salgın nedeniyle ara verilen 17 Mart 2020 tarihine kadar Türkiye Basketbol Ligi’nde oynanan 24 haftanın 12’sinde onlar liderlik koltuğundaydılar. Ligde hiçbir takım liderlik koltuğunda onlar kadar oturamadı.

Aslında Fethiye’de basketbolun tarihi çok yeni… Fethiye Belediyesi bünyesinde basketbol şubesinin açılması 2016-2017 sezonunda gerçekleşiyor. O yıl Erkekler Bölgesel Basketbol Ligi’nde mücadele etmek için kurulan takım 6’lı finallere kalarak ligi 4. bitiriyor.

2017-2018 sezonunda Türkiye Basketbol 2. Ligi’nde mücadele eden Fethiye Belediyespor grubunu 2. sırada bitirdikten sonra, play off turunu geçip final grubuna kalıyor. Fakat final grubunu ancak 5. sırada tamamlıyorlar.

2018-2019 sezonuna başlarken “birlikten kuvvet doğar” prensibiyle hareket eden ilçenin spor sevdalıları, Fethiye’nin diğer bir takımı olan Fethiye Basketbol Kulübü ile birlikte hareket etmeye karar veriyorlar. Bu birlikteliğe bir de ilçenin en önemli markalarından birisi konumundaki Lokman Hekim Esnaf Hastanesi isim sponsorluğu şeklinde destek verince, Fethiye’de basketbolun kaderi kökten değişiyor. Bugün sadece Lokman Hekim Fethiye Belediyespor değil, Fethiye’nin U-16, U-18 basketbol takımları da çeşitli şampiyonalarda ilçelerini başarıyla temsil ediyorlar.

Geçen sezonu Türkiye Basketbol 2. Ligi’nde geçiren ve aldığı başarılı sonuçlarla Türkiye Basketbol Ligi’ne yükselmeyi başaran Lokman Hekim Fethiye Belediyespor bu sezon aldığı başarılı sonuçlarla Türk basketbol camiasının dikkatini Fethiye’ye çekmeyi başardı.

Lig başında küme düşüp düşmeyeceği, Türkiye Basketbol Ligi’ne tutunup tutunamayacağı tartışılan Lokman Hekim Fethiye Belediyespor, liglere ara verildiğinde, aynı galibiyet ve mağlubiyet sayısıyla, sadece sayı farkıyla lider Petkim ile zirveyi paylaşıyordu.

Kulüp şimdilerde mevcut salgın şartlarında basketbol liglerinin devam edemeyeceği değerlendirmesiyle, ligin tescil edilmesini ve Petkim ile beraber Süper Lig’e alınmayı bekliyor.

2016 yılında kurulmasına rağmen her yıl bir üst lige yükselen turistik kasabanın bu mütevazı  takımı, Anadolu Efes gibi, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Karşıyaka, Darüşşafaka gibi üst klasman takımları Fethiye’de ağırlamak için gün sayıyor.

Peki Başarının Sırrı Ne ?

Yöneticileri medyatik olmaktan hoşlanmayan bu mütevazı takımın şu ana kadar yakalamış olduğu başarının sırrını Kulüp Genel Sekreteri Yavuz Topateş’e soruyoruz. Şöyle diyor eski diplomat, yeni Kulüp yöneticisi Yavuz Topateş:

“Tüm dünyada spor artık bir endüstri halini almış durumda maalesef. Yeterli maddi güç olmadan başarılı olmak ya zaten imkansız ya da kazanılan başarılar tesadüfi ve kısa süreli oluyor. Bu gerçek böyle ama bazen de çok büyük paralar harcanmasına rağmen, Real Madrid, Manchester United ya da Manchester City örneklerinde olduğu gibi, bol sıfırlı bütçeler sizi bir yere ulaştıramıyor. Leicester City diye kimsenin adını sanını, renklerini doğru dürüst bilmediği bir takım çıkıp dev takımları ekarte edip İngiltere Premier Ligi’ni kazanabiliyor.

Zaten spordaki başarı nüfusla belirleniyor olsa, her 4 yılda bir Dünya Kupası finalini Çin ile Hindistan’ın oynaması gerekirdi. Ya da tek ve en önemli belirleyici faktör para olsaydı, Dünya Kupası finallerinde Katar’ı ya da S. Arabistan’ı sık sık görürdük. Ama sporda başarılı olmanın bizce birinci şartı, gerçek bir ekip olmaktan geçiyor. Tabii ki bu çarkın en önemli dişlisi sahada oynayan takım ama bunun yanısıra Belediye takımı olması nedeniyle Belediye Başkanı liderliğindeki siyasi irade, bizde Lokman Hekim Hastanesi örneğinde olduğu gibi sponsorların desteği, Yönetim Kurulu üyeleri, hoca, idari kadro, malzemeci, masör gibi ekipte her kim varsa mutlak uyum içinde olması başarının ana faktörü. Ekipteki herkes egosunu bir tarafa bırakıp sorumluluk bilinciyle hareket ederse, elini taşın altına koyarsa, aynı şeyleri hissederse, ekibin diğer üyelerinin açığını kapatırsa, yeri geldiğinde maddi ya da manevi fedakarlık yaparsa işte o zaman başarı geliyor.”

Maçlarını 2250 seyirci kapasiteli, tabiri caizse “kutu gibi” bir salonda oynayan Lokman Hekim Fethiye Belediyespor, bu sezon hemen her maçını dolu tribünler önünde oynadı. Maçlarına gerçek anlamda 7’den 70’e her yaş grubundan taraftarlar geldi. Her maç tribünde yer alan Bando takımı seyircileri ve takımı coştururken diğer tribünlere örnek oldu. İçerde hiçbir maçı kaçırmayan, fırsat buldukça deplasman maçlarını da izleyen Belediye Başkanı Alim Karaca tezahüratlara eşlik ediyor, bazı maçlardan sonra taraftarlarla beraber parkeye inip kutlamalara katılıyordu. Basketbol Süper Ligi’ndeki ya da Futbol Süper Ligi’ndeki pekçok takımın ortalama 300 – 500 seyirciye oynadığını düşünecek olursak, Fethiyelilerin basketbola gösterdikleri bu olağanüstü ilgi gerçekten her türlü takdire değer…

Sezonun mevcut haliyle tescil edilmesi halinde Petkim ile beraber doğrudan Basketbol Süper Ligi’ne çıkmaları halinde lige renk katacakları kesin. Zaten bir de düşünsenize, Ankara’da, İstanbul’da soğuktan donduğunuz bir kış günü haftasonunda Fethiye deplasmanına gidip Babadağ’dan paraşütle atlamak, tekne turu keyfi yapmak, sahildeki şirin kafelerde, restoranlarda birşeyler yiyip içtikten sonra, bir de heyecanlı bir basketbol maçı izlemek… Bir sporsever daha başka ne isteyebilir ki?

Ayrıca, Türk basketbolunu Anadolu’ya yayabilmek, İstanbul sınırları dışına taşıyabilmek için bu tip cesur başkaldırışların desteklenmesi gerekiyor. Aksi halde, basketbola yüreğini koymuş bu takımın layık olduğu Süper Lig’de yer alamaması, benzer niyetleri olan şehirlerin de heveslerini kaçırabilir. O yüzden bu ilçe takımının son birkaç yılda gösterdiği gelişimi ayakta alkışlayıp, şapka çıkarmak lazım.

Fethiye’nin Öz Evladı Başantrenör Ay: Zafer Yolunda Çekilen Çile Kutsaldır

Yönetim Kurulu’nun sezon başında aldığı en cesur ve aynı zamanda riskli kararlardan birisi, Türkiye Basketbol Ligi’ne yeni yükselmiş bir takımı gerçek bir Fethiyeli olan Alkım Ay’a teslim etmek oldu. Genç yaşına (39) rağmen yaklaşık 20 yıldır basketbol dünyasının içinde yer alan, çeşitli kulüplerde başantrenörlük ve yardımcı hocalık yapan Alkım Ay’a kulak veriyoruz:

“Çocukluğum ve gençliğim Fethiye’de geçti. Bu şehirdeki tüm spor adamlarını bilirim. Fethiye’de basketbolun gelişim sürecinde ben de her zaman sürecin bir parçasıydım. Olaya sadece profesyonel gözle yaklaşsam, inanın ki başka yerlerde, başka pozisyonlarda olabilirdim. Ama bu şehre borcum olduğuna inanıyorum. Her küçük yerde olduğu gibi Fethiye’de de bu kritik göreve getirilmem bazı çevrelerde rahatsızlık yarattı. Fakat ben ‘zafer yolunda çekilen çile kutsaldır’ diye düşünüyorum.”

Genç teknik adamın gayet mütevazı rakamlarla kurduğu bu takım,  başarılı mücadelesini sürdürürken, kadrosunda da Fethiyeli 3 genç basketbolcuya yer verme cesaretini gösteriyor.

Bu sezon tarihinde ilk kez TBL’de mücadele eden ve lige büyük renk katan bu kulüp, her geçen gün biraz daha maddiyata boğulan sporda, paradan çok yüreğin ve gerçek bir takım olmanın hala önemli olduğunu kanıtlıyor.

Lokman Hekim Fethiye Belediye gibi şimdilik basketbolun kıyısında köşesinde kalmış ama istikbal vaat eden, etrafındaki zenginliklere aldırmadan, mütevazı salonunda, neredeyse amatör bir ruhla mücadelesini sürdüren takımların diğerlerine kafa tutuşuna sevinmemiz gerekiyor. Günümüzün paraya bulanmış endüstriyel basketbol çılgınlığında, bu güzel sahil kasabasının sempatik takımını izlerken, basketbola olan sevgimiz artıyor. Nicedir yitirdiğimiz amatör ruhun derebeylerine başkaldırısını keyifle izlerken, hayata daima sahil tarafından bakanların yazdığı masalın daha uzun sürmesini diliyoruz. Teşekkürler Lokman Hekim Fethiye… Uzun bir aradan sonra bize basketbolun gülen yüzünü hatırlattığınız için… Sizi Süper Lig’de Kafkaf karşısında ağırlamak ve Fethiye deplasmanına  gitmek  güzel  olacak.

 

 

 

2355 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8823
EURO 9,4086
BIST 10,5543
ALTIN 458,36

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle