Hoşgeldiniz  

FEMA, “Fethiye Körfezinde Denizde Girmek İstiyoruz”

Erkan Ilik | 06 Mart 2019 | Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi

Fethiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Okyay Tirli Belediye başkan adaylarına çağrı yaparak Fethiye körfezinde denize girmek istiyoruz diyerek halkla içi içe olan sivil toplumun taleplerini dile getirdi.

Fethiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Okyay Tirli açıklamasında; “Bizler çevremizi doğamızı koruyarak kullanmaktan yanayız bunu hep birlikte ortak akıl ile yapabiliriz. Sayın Belediye başkan adaylarının bilimsel çalışma yaparak kişi yararı değil halkın ve kamu yararını ön planda tutarak çalışmalar yapmasının arzu ediyoruz.

1- İstanbul haliçteki gibi mutlaka körfezin deniz suyu akışını bir tünelle sağlayıp körfezi denize girilebilecek hale getirmek mümkündür geçmişte bununla ilgili bir sürü bilimsel çalışmalar yapıldı ama uygulamaya konulmadı.

2- Fethiye’nin tamamının mutlaka kanalizasyon sistemine bağlanması gerekmektedir.  Kara çulha, Esen köy, Şövalye adası bazı oteller kanalizasyon sistemine bağlı değildir.

Mevcut arıtma tesisinin ilçe içinden taşınıp daha geniş kapsamlı bir arıtma yapılarak arıtmadan çıkan su derin dejarz sistemi ile açık denize boşaltılmalıdır. Kanal suları körfeze akmamalı’dır bunun çözümü mümkündür.

3- Turizm Fethiye için önemli girdisi olan bir sektördür. Turist Fethiye’nin doğal güzelliklerine gelmektedir. Doğal güzelliklerimizi koruyarak kullanmak ve temiz tutmak zorundayız.

Bu konular ile ilgili sorunlar hala devam etmektedir. Ormanlarımız, yürüyüş parkurlarımız sahillerimiz ve denizlerimiz yeterince temiz değildir. Bazı odalarımızın ve sivil toplum örgütlerinin özverili çalışmaları yeterli olmamaktadır radikal kararlar alıp uygulamaya konmalıdır.

4- Kruvaziyer gemi iskelesi tabi ki olmalıdır körfezi doldurarak yapılması düşünülen bu proje yanlıştır. Kruvaziyer gemi iskelesi körfez dışında olmalıdır bilimsel çalışmalarda bu doğrultudadır.

5- Yat çekek yeri körfezin içinden kaldırılmalıdır. Yeni yeri için mutlaka bilimsel çalışma yaparak çevremize doğamıza en az zarar verecek bir yere taşınmalıdır.

6- Fethiye’nin nüfusu artmaktadır yeni yerleşim alanları tabi ki olmalıdır bunu tarım alanlarını imara açarak değil sağlam zemini olan yamaçlara yapılması çok daha doğrudur. (Eski kaya köy güzel bir örnektir)

7- Topraklarımız gittikçe azalmaktadır tarım alanları korunarak tarım ürünleri daha fazla yetiştirmek için teşvikli tarım yapılarak İstihdam sağlanmalıdır. Böyle bir proje ürünün Fethiye’de daha ucuza satılması aynı zamanda daha fazla iş imkanı demektir.

8- Deniz kirliliği Çevre şehircilik bakanlığının çıkarmış olduğu (Mavi Kart) yönetmelik gereği tekneler atık sularını ücret karşılığı sisteme vermek zorundalar.

Uygulama ne yazık ki sağlıklı çalışmamaktadır. Teknelerin atık su bedeli ödememesi hatta teşvik edilmesi denizlerimizin kirlenmesini önleyecektir.

9- Fethiye Körfezinde ciddi barınak sorunu vardır. Fethiye halkının faydalanacağı birden çok 6 metreye kadar teknelerin bağlanması için barınak yapılması gerekmektedir.

10- Fethiye çevresinde mantar gibi çoğalan maden taş ocaklarına izinlerin verilmesi.

Bizler olmasın demiyoruz izin verilen yerlerin doğamıza en az zarar verecek yerler olması gerekmektedir. Bununla ilgili bilimsel çalışmalar mutlaka yapılmalıdır.”ifadeleri yer aldı.

FEMA, “Fethiye Körfezinde Denizde Girmek İstiyoruz”_640x427

 

52 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle