Fethiye Haber Fethiye'nin Hızlı Güvenilir Haber Sitesi 2018-11-18T14:46:00Z http://www.fethiyehaber.com/feed/atom/ WordPress Erkan Ilik <![CDATA[Mine SARMIŞ YILIN EN İYİ ŞAİRİ Ödülünü Aldı]]> http://www.fethiyehaber.com/?p=157538 2018-11-18T14:46:00Z 2018-11-18T14:46:00Z Fethiyeli sanatçı Şair ve Ressam Mine SARMIŞ Kaya Haber Ajansı (KHA)’nın düzenlemiş olduğu yılın Oskarların da ‘‘YILIN EN İYİ ŞAİRİ ‘’ ödülüne layık görüldü.

Kaya Haber Ajansı (KHA) 2018 yılının en iyilerini belirledi. KHA okurlarının önerileri sonucunda, jürinin 35  kategoride yaptığı değerlendirmede Fethiye de yaşayan Uluslararası sanatçımız Ressam ve Şair Mine SARMIŞ KHA okurları tarafından ‘’yılın en iyisi’’ ödülüne layık görüldü. Sanatçı Mine SARMIŞ yılın en iyi Şairi seçilirken, beni bu önemli ödüle layık gören yurtiçi ve yurtdışı bütün okuyucularımıza, jüri üyelerine ve basın yayın medya kuruluşlarımıza  sonsuz teşekkür ediyorum ifadesini kullandı.

“MİNE SARMIŞ KİMDİR?”

RESSAM- ŞAİR…1970 İzmir doğumlu Mine Sarmış, ilk, orta, lise eğitiminden sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi Ev İdaresi Bölümü yüksek öğrenimleriyle başlayan Sanat ve Edebiyat yolculuğunda yeteneğini ilk keşfeden Resim öğretmeni Hasan Avni Sancaktardır. Daha sonra ünlü Ressam Cuma Ocaklı’nın öğrencisi olmuş ve sanatını geliştirmiştir.

Ankara da yaşadığı yıllarda Resim, kaybolmaya yüz tutmuş Türk El Sanatları ( keçe, vitray, ebru, geleneksel takı tasarımı vb. ) ve fotoğraf alanlarıyla Sanat hayatına devam etmiştir. Türkiye genelinde 30 şehirde çok sayıda karma sergiye katılmış, çalıştaylar düzenlemiş ve sayısız resim sergilerinde sanat yönetmenliği yapmıştır. TC sendikaların da, Devlet kurumlarında ve çeşitli belediyelerde, vitray, resim ve fotoğraf eserleri bulunmaktadır. Türkiye, Almanya, İngiltere, Macaristan, Hollanda, İsveç, İskoçya, Azerbaycan Nahcivan, Sırbistan, Gürcistan da sanat çalışmaları yapmış ve Avrupa Birliği onaylı sertifika ve ödüller almıştır. Macaristan da 7, İsveç de 2, Almanya da 1, Nahcivan da 1, Sırbistan da 4, Azerbaycan da 2 eseri müzelere alınmıştır. Yazarlık ve şairlik yönüyle de tanınan ve önemli bir çok ödül alan sanatçının Festival, Antoloji ve özel seri kitapları basılmış, İngilizce ve Farsça dillerine çevrilmiştir. Kültür ve Turizm bakanlığı destekli Mine’l Aşk Silüet isimli bir de Şiir kitabı vardır. Nahcivan devlet kitabına alınmış bir kahramanlık şiiri de bulunmaktadır. Replik, hikaye, makale, özlü sözler, şarkı sözleri, senaryo, fıkra ve manileri de birçok TV kanalları, gazete, dergi ve FM medya organlarında yayınlanıp okunmaktadır. Kültür sanat üzerine dernek çalışmaları, kuruculuk ve idarecilik yapmış, kurumsal destekli orjinal projelere imza atmıştır. Macaristan başkanlığındaki Avrupa Birliği Uluslararası sanat kolonisinin Türkiye Muğla, Photo Play Muğla, Basın yayın cemiyeti Star haber.tv Muğla ve Türkiye  temsilciliklerini de yapmıştır.

Yine 2018 de Dünyada ‘’Su altında Resim yapan ilk kadın Ressam’’ unvanını almış ve Fethiye Deniz Ticaret odası sponsorluğunda yine dünyada ilk kez sualtında resim çalıştayı ve sergi yapmıştır. Alanları: Resim/Edebiyat/Gazetecilik/Program yazarlığı/ senaristlik/ kültür ve sanat sergileri/ sanat yönetmenliği/ genel koordinatörlük/ sinema / şiir / sunuculuk / belgeseldir. Muğla Fethiye FETAV Vakfı Kültür Sanat ve festival komitesinde de uzun zaman çalışan ve günümüz de Muğla Fethiye de yaşamakta olan Sarmış, resmi ve özel alanda Kültür, Sanat ve Edebiyat çalışmalarına devam etmektedir. ”OKUDUĞUM EN SÜRÜKLEYİCİ ROMAN HAYATTI, HALA SÜRÜKLÜYOR” sözüyle de hayata bakışını kısaca anlatmaktadır.‘’ SANATSIZ KALAN BİR MİLLETİN, HAYAT DAMARLARINDAN BİRİ KOPMUŞ DEMEKTİR. ‘’ Mustafa Kemal ATATÜRK sözünün de ilkeli bir sanatçı olarak yol haritası olduğunu ifade etmektedir.

Haber/Foto:Ayfer Kurt

yılın şairi fethiye'den (1)_480x480 yılın şairi fethiye'den (2)_640x360 yılın şairi fethiye'den (3)_270x480 yılın şairi fethiye'den (4)_294x480

 

]]>
0
Erkan Ilik <![CDATA[Yeterlilik Belirleme Çalışmaları Devam ediyor]]> http://www.fethiyehaber.com/?p=157532 2018-11-18T14:39:29Z 2018-11-18T14:39:29Z Tandem Yamaç Paraşütü Pilotu Ulusal Yeterlilik Belirleme Çalışmaları Ankara’da Gerçekleştirildi

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Emre Başaran, Meclis Üyesi Mustafa Özkaya ve Genel Sekreter V. Ezgi Kullukçu, Ankara’da Mesleki Yeterlilik Kurumu’nda gerçekleştirilen ‘Tandem Yamaç Paraşütü Pilotu’ mesleğinin ulusal yeterlilik içeriğinin belirlenmesi çalışma grubu toplantısına katıldı. Toplantıya Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türk Hava Kurumu ve Hava Sporları Federasyonu yetkilileri de iştirak etti.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın başvurusu sonucunda onaylanan Tandem Yamaç Paraşütü Pilotu  (Seviye 5) Ulusal Meslek Standardı, 29 Kasım 2017 tarihli ve 30255 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. ‘Bir mesleğin başarı ile icra edilebilmesi için gerekli bilgi, beceri, tavır ve tutumların neler olduğunu gösteren asgari norm’ olarak tanımlanan Ulusal Meslek Standardının hazırlanmasının ardından çalışmalar Tandem Yamaç Paraşütü Pilotu’ mesleğinin ulusal yeterliliklerinin belirlenmesi aşamasına geldi.

Mesleğin Kimlik Kartı: Ulusal Yeterlilik

Ankara’da 9 Kasım 2018 tarihinde Mesleki Yeterlilik Kurumu’nda gerçekleştirilen toplantıda yapılan teknik çalışmalar ile ulusal meslek standardı temel alınarak ulusal yeterlilik kapsamı görüşülüp, değerlendirildi. Ulusal yeterliliklerinin tamamlanmasının ardından konu,  ilgili tüm kurumların görüşüne sunulacak. Görüş sonrası Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılacak olan ve MYK Spor ve Rekreasyon Sektör Komitesi’nin katılımı ile gerçekleştirilecek Çalıştay ile Tandem Yamaç Paraşütü Pilotu Ulusal Yeterlilik son şeklini alarak Mesleki Yeterlilik Kurumu Yönetim Kurulu’nun gündemine alınacak.

Mesleğin kimlik kartı olarak nitelendirilen ulusal yeterlilikler, tandem yamaç paraşütü pilotlarının bilgi, beceri ve yetkinliklerini tanımlayarak ve bu kavramların ölçme ve değerlendirme süreçlerini belirleyecek ve mesleğini, belirlenen tüm kriterlere uygun şekilde icra eden Tandem Yamaç Paraşütü Pilotlarının belgelendirilmesi sağlanacak.

Haber/Foto:Hakan Çelikdemir

Yeterlilik Belirleme Çalışmaları Devam ediyor (1)_640x480

SAMSUNG CSC

]]>
0
Erkan Ilik <![CDATA[FETHİYE’Yİ SOSYAL BELEDİYECİLİKLE TANIŞTIRACAĞIZ]]> http://www.fethiyehaber.com/?p=157527 2018-11-18T14:36:37Z 2018-11-18T14:36:37Z Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye Belediye Başkan Aday Adayı Keramettin Yılmaz, Fethiye’yi her yönüyle örnek bir ilçe haline getireceklerini söyledi. Bu konuda projelerini hazırladıklarını kaydeden Yılmaz, yapılacak her çalışmanın Fethiye’nin marka değerini arttırmaya yönelik olduğunu ifade etti.

Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, muhtarlar ve semt pazarlarını ziyaret ederek esnafların ve vatandaşların taleplerini dinleyen CHP Fethiye Belediye Başkan Aday Adayı Keramettin Yılmaz; projelerini bu yönde hazırladı. Sosyal belediyecilik vurgusu yapan Yılmaz, Fethiye’nin her noktasının eşit hizmet alacağını belirtti. Turizmden tarıma, spordan ticarete ilçenin her sorununu çözeceklerini kaydeden Yılmaz; kapısı açık dost bir yönetimin sözü verdi. Büyükşehir belediyesi ve bakanlıklar ile koordineli bir şekilde çalışacaklarının altını çizen Yılmaz, yapılacak her projede meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin görüşünün alınacağını bildirdi.

CHP Fethiye Belediye Başkan Aday Adayı Keramettin Yılmaz yaptığı açıklamada, “Bizim öncelikli hedefimiz Fethiye’nin her noktasına eşit hizmet götürmek. Fethiye’yi her yönüyle örnek bir ilçe haline getireceğiz. Turizm, tarım ve ticareti canlandıracak projelerimiz ile marka değerimizi daha arttıracağız. Kayaköy ve Üzümlü’ye kuracağımız; 12 ay açık kalacak otantik pazarlar sayesinde hem organik ürün yetiştirilmesinde artış olacak hem de acentelerin yapacağı tanıtımlarla yerli ve yabancı turistlerin çekim noktası olacak. Öte yanda bu pazarlarda giysi, el sanatları ve ikinci el ürünleri de satışa sunulacak. Semt pazarlarımızın üstü kapatılıp, halkımızın ve esnafların daha iyi şartlarda alışveriş yapmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.  Açıklamasını sürdüren Yılmaz, “Bildiğiniz gibi körfez temizliği, yat çekek yeri ve kruvaziyer gemi limanı projeleri hala yapılamadı. İlgili kurum ve bakanlıkların desteği alınarak bu çalışmaları en kısa sürede çözeceğiz. Böylelikle ilçemize turizm sektöründe önemli bir ivme kazandırmış olacağız. Trafik ve otopark sorununun çözümü için ilgili meslek odalarının görüşü alınıp, bir an önce çözülecek” dedi. “Fethiye’yi sosyal belediyecilik ile tanıştıracağız” diyen Yılmaz, “Tüm halkımıza kapısı açık, dost bir belediyecilik sözü veriyorum. Vatandaşlarımız hiçbir işi için beklemeyecek. İşlemleri en kısa sürede çözülecek. Sorun çözen, insan odaklı bir yönetim anlayışı benimseyeceğiz. Fethiyespor başta olmak üzere bütün spor kulüplerine destek vereceğiz. Böylelikle ilçemizi ve ülkemizi temsil edecek milli sporcuların yetişmesine öncelik edeceğiz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Haber/Foto:Ayfer Kurt

sosyal belediyecilik (1)_640x480 sosyal belediyecilik (2)_640x480

]]>
0
4. M. Said Çelik http://www.fethiyehaber.com <![CDATA[YEDİĞİMİZ İÇTİĞİMİZ ŞEYLERE HARAM KARIŞMASIN M. SAİD ÇELİK]]> http://www.fethiyehaber.com/?p=157498 2018-11-18T14:10:43Z 2018-11-18T14:10:43Z Yediğimiz içtiğimiz şeylerden sorumluyuz. Mana büyükleri, içinde haram barındıran bir lokmanın insanın mana âleminde derin yaralar açtığını söylüyorlar. Rabb’imiz haram ve helali açık bir şekilde ifade etmektedir. Ayet-i Kerime’de şöyle buyruluyor:

“ Ey İnsanlar! Yeryüzünde olan bütün nimetlerimden helal hoş olmak şartıyla ile yiyiniz; fakat şeytanın peşinden gitmeyiniz. Çünkü o sizin besbelli düşmanınızdır.”( Bakara Suresi 168)

Evet, şeytan bizim düşmanımız ve bize türlü türlü yollarla harama bulaştırmak istiyor. Bunu da daha ziyade şüpheli şeyleri nazara vererek yapabiliyor. Efendimiz (s.a.v) şu ifadelerle asırlar öncesinden bizi uyarıyor:

“ Şüphesiz ki helal belli, haram da bellidir. Bu ikisi arasında çok kimselerin bilmedikleri şüpheli şeyler vardır. Her kim şüpheli şeylerden korunursa, dinini ve namusunu korumaya talip olmuş demektir.” (Buhari, İman 39)

Büyüklerimizin, bu hadise dayanarak helal ve haram noktasında içinde şüphe barındıran şeylerden olabildiğine kaçındıklarını görüyoruz. Hatta helal olan pek çok şeyden kaçınmış ve kılı kırk yararcasına hassas davranmışlardır. Bundan dolayı, haram yeme-içme ve giyinmenin insanı doğru yoldan sapmaya kadar götürebilir. Dolayısıyla bu mevzuda hassas olmayan ruhlar, burada da çeker, ötede de… Kaldı ki meşru daire oldukça geniştir, harama girmeye lüzum yoktur; bu itibarla da her zaman dikkatli olup, dikkatli yaşamaya gayret sarf edilmelidir.Ayette de ifade edildiği gibi yenen ve içilen şeylerin helal olması, doğrudan doğruya Rabb’imiz tarafından talep ediliyor. Yani biz bununla mükellefiz ve bu da bir emr-i İlahidir. Ayrıca haram olan şeylerin yenilip içilmesi insana maddi-manevi zararlar verir. Bir anne ve baba kendi rızıklarına dikkat ettikleri gibi çocuklarına da helal bir rızık yedirmelidir. Bu açıdan ta baştan itibaren, çocuğun bakımı, yiyeceği, içeceği, giyeceği her şey dinin meşru kıldığı daire içinde kalınarak yerine getirilmeli, haram yedirmemeli, haram içirilmemeli ve haram giydirilmemelidir.

Bu nokta da evvela Peygamber Efendimiz’in hassasiyeti nazar-ı itibara alınacak olursa mevzu daha iyi anlaşılabilir. O, öyle bir hayat yaşamıştı ki hayran olmamak mümkün değildir.

Evet, öyle bir hayat yaşadı ki arkada bıraktığı hayatı yaşanmaz hale getirdi. Bizlere nakledilen şu hadise bu hakikate tercüman olmuyor mu?

“ Akşam yatmış, fakat sabaha kadar dönüp durmuş, bir türlü uyuyamamıştı. Sağına dönüyor, soluna dönüyor, uflayıp duruyordu. Sabah, hanımı sordu: “ Ya Resulüllah, bu gece rahatsız mıydınız? Çok ızdırap çektiniz.” Ve Allah’ın Resulü’nün cevabı şu oldu:“Yatağımı hazırlarken, yere düşmüş bir hurma buldum. Onu ağzıma koydum. Fakat sonra aklıma geldi ki, bizim evde sadaka ve zekât hurmaları da bulunuyor. Ya bu hurma, onlardan ise! İşte sabaha kadar bunu düşündüm, bunun ızdırabıyla sağa sola dönüp durdum. Bir türlü gözüme uyku girmedi.” ( Müsned 2/193) İşte O, bir hurmaya karşı bile bu kadar hassas yaşadı. Zira vicdanı çok hassas, şuuru çok şeffaftı ve sürekli dikkat içindeydi.

Selam ve Dua ile…

Köşe Yazarı: M. Said Çelik

saidcelik-300x219

 

]]>
0
Erkan Ilik <![CDATA[ONLARIN BİR BAŞINA BIRAKILIŞLARI HİÇ DE HOŞ DEĞİL… ]]> http://www.fethiyehaber.com/?p=157496 2018-11-18T14:06:47Z 2018-11-18T14:06:47Z Eşini yakın zamanda kaybetmiş bir arkadaşımız, eşinin yokluğna alışamamaktan yakınıyor: ” Gece evde duvarlara bakıyorum. Çok zor arkadaş,” diyor. Ben de, “kendisini çok iyi anladığımı,” dile getirerek, “bir an önce o sorununu çözmesini,” salık veriyorum. Arkasından da ,”dünyanın tüm dertleri yanınızda bir eşiniz varsa çekilebilir,” diye ekliyorum. “Yoksa dertler daha da katlanır; çekilmez olurlar,” diyerek de sözümü sürdürüyorum. Bu sözlerim üzerine, arkadaşımız, konuya azıcık daha kafa yoracakmış gibi bir gibi tavır sergiliyor.

Değindiğimiz konu içeriği derin, konuşuyor da konuşuyoruz…

İşin aslı, bu konuya bir duyarlılığıma değinebilmek için böylesi bir giriş yapıyorum.

Efendim, bizim o çok sözünü edip durduğum Yaylamızdaki yakın çevremizde yer alan hayvanlar var ve biz onlarla dinigün karşılaşıp duruyoruz. Nasıl yaşatıldıklarının da yakın tanıklarız. Ben, o gözlemlediklerimizden kendi adıma için için üzüntü de duymaktayım.

Şöyle ki, bir arazi komşumuzun eşeği var. Tek başına. Yörede de tek. Öylesi bir yaşama mahkûm ediş biz insanoğlunun düşüncesizliği. Öyle olmamalı. Yazık!

Bizim yakınımızdaki kişilerin iki keçisi vardı. Biri satılıp gidince diğeri yapayalnız kalakaldı. Biz de üzüldük. Sonrasında da o satıldı gitti. Bir inek ve düvesi de var. Düvesi doğduğu o soğuk aylar boyunca altı ay kadar damdan hiç çıkartılmadı. Kabul edilir gibi ceğil. Bizim yaşımızdaki hastalıklarla boğuşan sahipleri onları hep bağlı tutuyorlar. Anlayacağınız; gece boyunca bağlılar; güzdüz de bayağı bir genişçe sayılacak çitle çevrili çayırda yere çakılı demir kazığa bağlılar. Çevrede bulunan hemcinsleri hiç olmazsa kapatıldıkları birkaç dönümlük çayırlıkta kendi hallerine bırakılıyorlar. O sınırlı çayırlıkta su kapları var. Çayırlık ise kendi isteklerine bırakılıyor; öylece yayılabiliyorlar.

O bizim sözkonusu inek ise yaşına gelen düvesinden sonra yeniden yavrulaması istendiğinden yapay olarak döllenmiş. Şimdilerde gebeliği bayağı bir ilerlemiş bulunuyor.

Geçen seneki danası satılıp götürüldüğünde onun ortalıkta bir başına kalıvermiş hali de üzüntü vericiydi.

Şimdilerde de sürekli bağlı tutulmamalarına kafam takılıyordu.

Halbuki geçen sene başlarındaki ipe bir kütük bağlanarak yayılması sağlanıyordu. Bu sene ise onun gücü ve arada bir de olsa ekili alanlara girivermesi karşısında o tutum da terk edilmişti.

Onunla her karşılaşmamızda benden bir medet umduğunu zannına kapılıyorum.

Sonunda da sahiplerine bir dokundurmada bulundum: Bir arkadaşımla çit çalışması içn oraya gittiğimizde, “bu hayvan gece bağlı, gündüz bağlı,” deyip ona sevecen sevecen baktım. O bağlı tutuluşuna bir çözüm getirilmesini ister gibi bir tutum sergiledim.

O demem de etkili oldu; sahipleri, ineğin eskisi bir kütüğe bağlı olarak gezinebilmesini sağlar oldular. Ben de için için kendi serzeniş hareketim nedeniyle sevindim, mutlu oldum.

Yalnız o hareketim yok: ovada rastladığım o iri çoban köpeklerinden de çekinmeyip iletişim kuruyorum. Onlara yaklaşıp bir zaman sevip okşuyorum.

Birinde de içinden geçtiğimiz köy merkezide kurulan Pazar Yeri yakınında bir iri köpek görüvermiştim. Çoğu kişi onu görünce dev gibi oluşundan korkup kesin uzak durmayı yeğleyecektir. Ben ise onun da ilgisini çekip bir zaman ona konuşuverdim, ses ettim. Ona dokunup sevdim okşadım. Beni onunla görenlerin de hayret edip şaşkınlık yaşadıklarını başımı geriye doğru çevirince görüverdim. O korkunç, dev gibi köpek, havlayarak, yanımdan hışımla geçip gitmiş, ileride bir şeylere kafasını takmıştı. Ben de, o, dönüp geri geldiğinde kendisine sevecenlikle seslenip bana doğru gelmesini sağlamıştım. Onlarla iletişim kurabilmeyi biliyordum.

Geçenlerde de Yayla dönüşümüzde yolun orta yerinde ona yeniden rast gelmiştik. Yanımda eşim de vardı. Aracımızı durdurdum. Ona camı açarak seslendim. Eşimin uyarılarına kulak asmayıp ona ilgi gösterdim. O da kalktığı yerden eşimin de seslenmeleriyle birlikte yolun öte kıyısına çekildi. Bakışlarında ilgimizden hoşnutluk duyduğu okunuyordu.

Ne yapayım; kayıtsızlık bana göre değil. İlle de ilgi göstereceğim işte! Sizleri bilemem; bu benim tutumum. Neylersiniz, “can bedenden çıkmayınca huy da çıkmıyor”…

İyi haftalar…

Köşe Yazısı: Davut Fen

 

 

]]>
0
Erkan Ilik <![CDATA[EMLAKÇILAR ODASI FTSO’YU ZİYARET ETTİ]]> http://www.fethiyehaber.com/?p=157491 2018-11-18T14:04:06Z 2018-11-18T14:04:06Z Muğla Emlak Danışmanları Meslek Odası, Fethiye ziyaretleri kapsamında Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti. Muğlalı Emlakçılar, Oda kurulumunu başarıyla gerçekleştirdi. İlçelerdeki dernekler de Muğla merkezde kurulan Oda’nın temsilciliği olarak görev yapmaya başladı.  Oda kuruluşunun ardından kurum ve kuruluşları ziyaret eden Oda ve temsilcilik yönetimi, bu kapsamda 15 Kasım Perşembe günü Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti.  Muğla Emlak Danışmanları Meslek Odası Başkanı Ziya Ercan, Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Aysel, Dalaman Temsilcisi Yüksel Şahin, Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz ve Yönetim Kurulu Üyesi Ertan Toydemir.

FTSO ziyaretinde Başkan Vekili Kemal Hıra, Yönetim Kurulu Üyeleri Ramazan Dim ve Şevket Süreyya Gürol ile bir araya geldi. Oda kuruluşunu gerçekleştirmeleri sebebiyle ziyarette bulunduklarını ifade eden Ziya Ercan, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının son dönemde emlakçılarla yakın işbirliği içerisinde olduğunu, bu durumun kendilerini çok memnun ettiğini ve iki meslek kuruluşu arasındaki işbirliğinin artarak devam etmesini dilediklerini söyledi. Ziyaretlerinden ötürü Muğla Emlakçılar Meslek Odasına teşekkür eden Kemal Hıra, oda kuruluşu için de başarı dileklerinde bulundu. Kurum ve kuruluşlarla iyi ilişkiler ve işbirlikleri geliştirmenin kendileri için çok önemli olduğunun altını çizen Hıra, Muğla Emlakçılar Odası ile de işbirliği içerisinden olmaktan memnuniyet duyacaklarını kaydetti.

Haber/Foto:Nur İlik

ftso-emlakçılar (1)_640x425 ftso-emlakçılar (2)_640x425 ftso-emlakçılar (3)_640x425

]]>
0
Erkan Ilik <![CDATA[FETHİYELİ  ŞEFLER  GASTRONOMİ  ŞEHRİ  KİLİS’TE]]> http://www.fethiyehaber.com/?p=157485 2018-11-18T14:01:06Z 2018-11-18T14:01:06Z Türk milli takımı şeflerimizi gastronomi şehri Kilis’te bir araya geldiler. Etkinliğe Fethiye’den Türkiye aşçılar milli takımı üyesi Şef Mavi Fethiye Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı  ve Yakut Mutfak Akademi Eğitim Koordinatörü Onur Arslan’da katıldı.

Kilis’te düzenlenen etkinlikle ile ilgili bilgi veren Onur Arslan gazetemize açıklamada bulundu. Arslan açıklamasında “Kilis Valisi Recep Soytürk Bey olmak üzere Sayın Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, Sayın İpekyolu Kalkınma ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz Bey ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Ayrıca Gaziantep’te bizi ağırlayan Gaziantep Belediyesi Belediye Başkanı Fatma Şahin hanıma, Doğa Çitçi Şefimize ve yanımızda emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Biz şefler olarak  Gaziantep Mutfağı Dünyaya nam salmış yemeklerini, aynı zamanda Hatay mutfağının yemeklerini biliyoruz.  İkisi arasında Kalmış Kilis mutfağını bu kadar farklı olabileceğine çok şaşırdım.  Kendine has özel yemekleri var.  Bir kısmını duyduk ama gelip yerinde görünce hayran kaldık.  Her birinin farklı farklı tatları ve lezzetleri var . Kilis’te Valimizi ve rektörümüzü ziyaret ettik.  Okulda okuyan öğrenciler ile söyleşi gerçekleştirdik ve aynı zamanda workshoplara katıldık. Kilis’te yaşayan bayanların hazırlamış olduğu yemekleri tattık ve çok beğendik. Biz şefler olarak Kilis yemekleri kitabını da alarak yurtiçi, yurtdışı organizasyonlara uygulayacağımızı, işletmelerin menülerine koyacağımızın, sözünü verdik ve gastronomi anlamında 12-14 Kasım tarihlerinde güzel günler geçirdik.  Gaziantep’te baklava üretim tesislerini gezdik. Restaurantlarda yemek tadımları yaptık ve çok beğendik. Gaziantep Belediyesi tarafından açılan fıstık müzesini, mutfak müzesini ve mutfak sanatları merkezini gezdik. Her biri olağanüstü güzelliklerdeydi. Bu organizasyondan dolayı emeği geçen başta İpekyol kalkınma Ajansı olmak üzere bütün kurumların ve herkesin eline sağlık teşekkür ederiz” dedi.

Haber Merkezi

fethiyeli şefler (1)_591x480 fethiyeli şefler (1)_639x480 fethiyeli şefler (2)_640x480 fethiyeli şefler (3)_640x480

 

]]>
0
Erkan Ilik <![CDATA[Eşref Şen, Belediye Başkan Aday Adaylığını açıkladı]]> http://www.fethiyehaber.com/?p=157479 2018-11-18T13:57:15Z 2018-11-18T13:57:15Z Yatağan Orman İşletme Müdürü Eşref Şen, görevinden istifa ederek 2019 Mart’ında yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerinde AK Parti’den Seydikemer Belediye Başkan Aday Adayı oldu.

Yatağan Orman İşletme Müdürü Eşref Şen, 26 yıl görev yaptığı kamu personelliğinden, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerinde AK Parti’den Seydikemer Belediye Başkan Aday Adayı olmak için istifa ettiğini açıkladı.

Şen, istifasının ardından AK Parti İl Başkanlığına giderek aday adaylığı başvurusunu yaptı.

2014 yılındaki Yerel Seçimlerde Seydikemer ilçesinde AK Parti’den belediye başkan aday adayı, 27. Dönem Milletvekili Seçimlerinde de AK Parti Muğla Milletvekili Aday Adayı olduğunu hatırlatan Şen, yaptığı açıklamada, yıllardır Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde çeşitli görevler yaparak devlete ve vatandaşlara hizmet ettiğini, bugünden itibaren ise Seydikemer ve Seydikemerlilere en iyi hizmeti vermeyi hedeflediğini söyledi.

Şen, çocukluğunun, ortaokul ve lise çağlarının Seydikemer ve Fethiye’de geçtiğini, lisans eğitimini ise Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi’nde Orman Mühendisliği bölümünde aldığını belirterek, “36 yıldır Fethiye ve Seydikemer’de yaşıyorum. Fethiye’de 5 yıl Orman İşletme Şefliği, Seydikemer’de 4 yıl Orman Mühendisi, 4 yıl Orman Müdür Yardımcılığı, 6 yıl Orman İşletme Müdürlüğü, Dalaman’da 1 yıl Orman Müdür Yardımcılığı görevini yaptım. Son 2 yıldır Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü görevinde iken, AK Parti’den Seydikemer Belediye Başkan Aday Adaylığına müracaat ettim” diye konuştu.

Halka hizmet Hakk’a hizmet düsturuyla 26 yıllık kamudaki hizmetlerini, Seydikemer Belediye Başkanı olarak taçlandırmak istediğini ve bu yolda herkesin dua ile desteğini beklediğini kaydeden Şen, “Kamuda yöneticilik görevimde vatandaşlarımız arasında hiçbir ayrım gözetmeden ve başarılı bir şekilde hep faydalı olmak, üretme prensibiyle görev yaptığım. Bu nedenle hamdolsun tüm halkımızın gönlünü, sevgisini ve de vefasını kazandım. Vatandaşımıza ve hemşerilerimize efendilik değil hizmetkarlık yapma anlayışıyla görevimi yürüttüm. Bundan sonra da Allah izin verirse ve vatandaşlarımız destek verirse Seydikemer Belediye Başkanı olarak Seydikemerimize ve halkımıza en iyi hizmeti vermeye çalışacağım.”

Öte yandan, 48 yaşındaki Şen’in evli ve iki çocuk babası olduğu öğrenildi.

Haber Merkezi

Eşref Şen, Belediye Başkan Aday Adaylığını açıkladı (1)_270x480 Eşref Şen, Belediye Başkan Aday Adaylığını açıkladı (2)_640x360 Eşref Şen, Belediye Başkan Aday Adaylığını açıkladı (3)_270x480 Eşref Şen, Belediye Başkan Aday Adaylığını açıkladı (4)_270x480

]]>
0
Erkan Ilik <![CDATA[Emniyetten Uyuşturucuya Geçit Yok]]> http://www.fethiyehaber.com/?p=157476 2018-11-18T13:52:49Z 2018-11-18T13:52:49Z Fethiye Narkotik Suçlarla Mücadele Grup Amirliği görevlileri yaptıkları operasyonlar ile uyuşturcuya geçit vermiyor. Uyuşturucu madde ticareti konuları ile ilgili yapılan çalışmalarda F.C ( 44) ve F.O ( 38) isimli şahısların Fethiye ilçesine İstanbul ilinden yüklü miktarda uyuşturucu madde getirileceği bilgilerinin alınması üzerine yapılan çalışmalarda 2 kişi gözaltına alındı. Şahısların kullanmış oldukları araç Seydikemer ilçesi Çobanlar Mahallesinde yakalanmıştır. Araçta yapılan aramada sırt çantası içerisinde Streç Film ve koli bandı ile sarılmış vaziyette 5 parça halinde 3210 gr SKUNK MADDESİ ( GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ESRAR ) peçete içerisinde 3 gr Taş Kokain elde edildi.

Şahıslar hakkında  uyuşturucu madde ticaretinden işlem yapılarak mevcutlu olarak Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilen iki şahıs tutuklanarak Eşen Kapalı Cezaevine gönderildi.

Haber / Foto:Nur İLİK

fethiye ilçe emnişyet müdürlüğü ot haberi_640x480

]]>
0
Erkan Ilik <![CDATA[AHMET   SELİM  YÜCEL’DEN  HAYIR  YEMEĞİ…]]> http://www.fethiyehaber.com/?p=157470 2018-11-18T13:50:44Z 2018-11-18T13:50:44Z Fethiye Belediyesi CHP’li meclis üyesi ve Fethiye Motosiklet Kulübü başkanı Ahmet Selim Yücel hayır yemeği düzenledi. Geleneksel hale getirmiş  olduğu hayır yemeklerinin bir yenisini daha gerçekleştiren Ahmet Selim Yücel;  Fethiye Belediyesinde Fethiye’nin sorunları ve gençlerin spora yönelmeleri konularında  aktif çalışmalar yapmakta. Yağmurlu bir hava olmasına rağmen yoğun katılımın olduğu hayır yemeğine; Fethiye’deki  iş ve siyaset dünyasının tanınmış kişileri ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri,  Foça mahallesi sakinleri katıldı. Ahmet Selim Yücel ve ailesi gelen konuklarla tek tek yakından ilgilendiler. Ahmet Selim Yücel gazetemiz muhabirine yapmış olduğu açıklamada “Türk toplumunun kültüründe ve geleneklerinde var olan hayır yemeği düzenlemenin mutluluğunu yaşamaktayız. Geleneklerimizi  yeni yetişen nesillere aktarmak ve  hep bir arada olabilmek adına birlik ve beraberliğimizin devam etmesi dileğiyle bizleri yalnız bırakmayan tüm büyüklerimize ve dostlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Haber Merkezi

ahmet selim yücel (1)_640x427 ahmet selim yücel (2)_640x427 ahmet selim yücel (3)_640x427 ahmet selim yücel (4)_640x427

]]>
0