Fethiye Haber http://www.fethiyehaber.com Fethiye'nin Hızlı Güvenilir Haber Sitesi Fri, 19 Jul 2019 11:32:43 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.3.19 Erkek Mont Modası http://www.fethiyehaber.com/erkek-mont-modasi/ http://www.fethiyehaber.com/erkek-mont-modasi/#comments Fri, 19 Jul 2019 11:32:43 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=176575 Erkek Mont Modası

Kış mevsiminin vazgeçilmezlerindendir montlar. Kış mevsimi gelip çattığında ihtiyaç duyulmaya başlanınca hemen gardıroptaki yerinden dışarıya çıkar ve kış bitene kadar da dolaba girmez. Her yıl yenilenen erkek mont modası birbirinden güzel tasarımları ve renkleri ile stil sahibi erkeklerin tercih ettiği bir giyim tarzıdır.

Erkek Mont Modasına Dikkat Etmek Neden Önemli?

Yaz sonlarında havalar yavaş yavaş soğumaya yüz tutunca mevsimlik ince montlar ve yağmurluk tarzı montlar özellikle akşamları ihtiyaç duyulan kıyafetlerdir. Erkekler aslına bakarsanız mont giymekten oldukça hoşlanırlar. Genellikle spor tarz giyimi seven beyler için kış aylarının vazgeçilmezidirler. Her yeni sezonda birbirinden etkileyici ve şıklığınıza şıklık katan modeller alışveriş mağazalarını süslemeye başlar ve alıcılarını bekler. Online alışveriş keyfini yaşayanlar her yeni sezonun ürünlerini heyecan içinde beklerler. Her tarzda erkek için model bulmak hiç de zor değildir. Yeter ki sizi en iyi gösterecek modeli seçerek keyifle kombinleyiniz.

Tarzınıza Şıklık Katacak Erkek Montları

Şıklık ve zarafet sadece kadınlara has bir özellik değildir. Erkeler de bunun farkındadır ve özellikle kış mevsiminde erkek mont modelleri nasıldır? Yılın en trend modelleri nelerdir? bu konuda araştırma yaparak şıklıklarını ve tarzlarını konuştururlar. Erkek mont koleksiyonunda birçok modeli görebiliyoruz. Su geçirmeyen, kuru kalan ve sıcak tutan modeller, kapüşonlu modeller, içi kürklü deri montlar, kapüşonlu şişme montlar ve süet montlar ile daha birçok çeşitten oluşan bu ürünler beylerin keyifle satın aldıkları ve kış boyunca farklı kreasyonlar yaratarak üst giyim olarak kullandıkları modellerdir. Kışlık montlar sizi soğuktan koruyarak sıcak bir şekilde sararken bir yandan da modanın tüm detaylarını tarzınıza yansıtıyor.

En Moda Mont Modelleri Online Alışverişte

Giyiminiz ve kendine bakımı seven erkekler yaz ve kış hiç fark etmeden modanın kendilerine yakışan parçalarını üzerlerinde taşımaktan keyif duyarlar. Kış mevsiminin en tarz yaratacak erkek montları ile kendinizi her ortamda hissettirebilirsiniz. Moda renkleri, modelleri ve en son tasarımları takip etmek işini sadece bayanlara bırakmayarak siz beyler de takipçimiz olunuz. Karlı alışveriş, uygun ödeme kolaylıkları geniş fiyat aralıkları ile istediğiniz tüm modelleri karpefingo.com alışveriş sayfasından bulabilirsiniz.

fethiyehaber-Erkek Mont Modası-gorsel

]]>
http://www.fethiyehaber.com/erkek-mont-modasi/feed/ 0
Toplantıda; Üyelerin Talepleri Dinlendi http://www.fethiyehaber.com/toplantida-uyelerin-talepleri-dinlendi/ http://www.fethiyehaber.com/toplantida-uyelerin-talepleri-dinlendi/#comments Fri, 19 Jul 2019 07:17:26 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=176571 Toplantıda; Üyelerin Talepleri Dinlendi

Türkiye Sakatlar Derneği Fethiye şubesi olağan Temmuz ayı toplantısını gerçekleştirdi. Türkiye Sakatlar Derneği Fethiye şubesi proje geliştirme merkezinde gerçekleştirilen toplantıya; şube yönetimi ve üyeleri katıldılar.

Karşılıklı fikir alışverişinin yapıldığı toplantıda; üyelerin talepleri dinlendi. Türkiye Sakatlar Derneği Fethiye şubesi başkanı Aydoğan Arslanca “Üyelerimizin sorunlarını çözmek  ve taleplerini karşılayabilmek için çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Bu konularla ilgili görüşmeler yapacağız ve ilgili kurumların kapısını çalacağız. Engellileri ilgilendiren çılgın bir projenin üzerinde çalışmaktayız. Türkiye’de ilk olacak bir projeye imza atacağız. Bütün engelli dostlarımızı düşünerek yeni projeler üreteceğiz. Projelerimizi bitirdiğimizde yetkili makamlarla görüşerek ortaklaşa hareket  edeceğiz ve engellilere hizmet etmek için gücümüzün yettiği kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Haber/Foto: Nur İliktsd-fethiye (1)_640x480 tsd-fethiye (2)_640x480

]]>
http://www.fethiyehaber.com/toplantida-uyelerin-talepleri-dinlendi/feed/ 0
“Okyay Tirli” Çağrı’da Bulundu http://www.fethiyehaber.com/okyay-tirli-cagrida-bulundu/ http://www.fethiyehaber.com/okyay-tirli-cagrida-bulundu/#comments Fri, 19 Jul 2019 07:09:41 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=176548 “Okyay  Tirli” Çağrı’da  Bulundu

Fethiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğayı Koruma Derneği  Yönetim Kurulu Başkanı Okyay Tirli yazılı bir açıklamada bulunarak;  Muğla Orman  Bölge Müdürlüğüne  çağrı’da  bulundu

Fethiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğayı Koruma Derneği  Yönetim Kurulu Başkanı Okyay Tirli  açıklamasında  “Ciğerlerimiz yandı ormanlarımız ve yanan canlılara karşı sorumluyuz. Allah bir daha yaşatmasın. Caydırıcılığı olan 285 sayılı tebliğin bir an evvel uygulanmasını rica etmekteyiz. Fethiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğayı Koruma Derneği  olarak Broşür dağıtımı ve eğitim konusunda tecrübeli eğitimci gönüllülerimizle katkı vermeye hazırız. Orman genel müdürlüğü 285 Sayılı Tebliği; Orman yangınları ile mücadelede koruyucu tedbirlerdir.  Yangının çıkmasına engel olmak veya çıkacak yangınların sayılarının azaltılması için önceden alınan ve devamlılık gerektiren tedbirlerdir.

“Halkın Eğitimi”

Okul, cami, köy ve kışlalarda orman yangınları ile ilgili Orman İşletme Şefleri, Orman İşletme Müdürleri ve uzmanlarca eğitim verilecektir. Broşürler dağıtılacak, gazete ve dergilerde yazılar yayınlanacaktır. Radyo ve TV programları düzenlenecek, bu konuda mümkün olduğu takdirde orman radyo ve televizyon istasyonu kurulacaktır. Orman ve orman yangını konusunda yarışmalar düzenlenecektir. ( Şiir, resim, fotoğraf, kompozisyon, senaryo v.s.) Orman içinden veya kenarından geçen karayolu, köy yolu ve orman yolu kenarlarına, piknik alanlarına yangın ikaz levhaları, veciz sözler ihtiva eden tabelalar konacaktır.  İlçe ve beldelerde özellikle ilçenin pazarı olan günlerde anız yakılmaması için hoparlörlerle yangın uyarı anonsları yapılacaktır  Kritik günlerde orman içi ve kenarı köylere caydırıcı, ikaz edici el afişleri dağıtılacaktır. Karayolları ve trafik ekiplerince; Orman içi ve kenarı yollarda, yanan sigara atılmaması için uyarı anonsu yapılacaktır. Çıkan yangını haber vermek üzere teşkilatın telefon numaraları Kaymakamlık, karakol ve Muhtarlıklara bildirilecektir.Toplumda mevki ve söz sahibi sevilen kişilerle orman yangını konusunda radyo ve televizyonda programlar düzenlenecek, basına orman yangınları konusunda yazı yazmaları sağlanacaktır” dedi.

Haber/Foto: Nur İliktirli çağrıda bulundu_640x427

]]>
http://www.fethiyehaber.com/okyay-tirli-cagrida-bulundu/feed/ 0
Fethiye Belediyesi ve Büyükşehir’den ortak temizlik http://www.fethiyehaber.com/fethiye-belediyesi-ve-buyuksehirden-ortak-temizlik/ http://www.fethiyehaber.com/fethiye-belediyesi-ve-buyuksehirden-ortak-temizlik/#comments Fri, 19 Jul 2019 07:09:17 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=176504 Fethiye Belediyesi ve Büyükşehir’den ortak temizlik

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinin başında gelen Muğla’da turistlik ilçelerde cadde ve sokaklar Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye ekipleriyle temizlendi. Marmaris ve Fethiye’de tamamlanan temizlik çalışması önümüzdeki günlerde Bodrum ve Datça’da yapılacak.

Yılda yaklaşık 3,5 milyon yabancı, 7 milyon yerli turist ağırlayan Muğla’nın turizm merkezlerinde Muğla Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediye ekipleri ortaklaşa cadde, bulvar, liman ve orta refüjleri temizliyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada “Büyükşehir Belediyemiz görev, yetki ve sorumluluğunda olan Cadde, Bulvar, Liman ve Orta Refüjlerin El/ Makine Marifeti ile Yıkanması ve Süpürülmesi işi kapsamında; 13 İlçede, 24 saat esasına dayalı olarak yürütülmektedir. Bu kapsamda; 3 Büyük Vakumlu Zemin Süpürme aracı, 3 adet küçük vakumlu zemin süpürme aracı ve 1 adet arazöz yıkama tankeri, 83 personel marifetiyle çalışmalarımız aralıksız olarak sürdürülmektedir” denildi.

Yapılan açıklamada “Büyükşehir Belediyemiz özellikle yaz aylarında turizmden kaynaklanan yoğunluk nedeniyle oluşan çevre kirliliğinin giderilmesi amacıyla ilçe belediye Başkanlığımızdan gelen talepler doğrultusunda, İlçe Belediye Başkanlıkları ve Büyükşehir Belediye Başkanlığımız sorumluluk alanlarında, Büyükşehir Belediyemiz ve İlçe Belediye Başkanlıkları koordineli bir şekilde vatandaşlarımıza hizmet vermektedir” ifadelerine yer verildi.

Marmaris Belediye Başkanlığı’nın talebi doğrultusunda; Marmaris ilçesinde; Ulusal Egemenlik caddesi, Yeni Datça yolu, Eski Cadde yolu, Hasan Işık caddesi, İnönü caddesi, Beldibi mahallesi Kenan Evren caddesi, Yat Limanı yürüyüş yolları, Kapalı Çarşı’da bulunan cadde ve sokaklar, Sevgi yolu ve Barlar Sokağı, Büyükşehir Belediyemiz iş makinaları ve personelleri ile Marmaris Belediye Başkanlığı personeli ortaklaşa temizlik çalışması gerçekleştirildi.

Ayrıca Fethiye Belediye Başkanlığının talebi doğrultusunda; Fethiye İlçesinde; Fethiye Ölüdeniz Patlangıç caddesi, Hisarönü Atatürk caddesi, Süleyman Demirel Bulvarı, Abdi İpekçi Caddesi,  İnönü Bulvarı, Büyükşehir Belediyemiz iş makinaları ve personelleri ile Fethiye Belediye Başkanlığı arazöz yıkama tankeri ve personelleri ortaklaşa temizlik çalışması tamamlandı.

Haber/Foto: Hakan Çelikdemir

Fethiye Belediyesi ve Büyükşehir’den ortak temizlik (1)_360x480 Fethiye Belediyesi ve Büyükşehir’den ortak temizlik (2)_360x480 Fethiye Belediyesi ve Büyükşehir’den ortak temizlik (3)_640x426

]]>
http://www.fethiyehaber.com/fethiye-belediyesi-ve-buyuksehirden-ortak-temizlik/feed/ 0
Başkan Otgöz’e Teşekkür http://www.fethiyehaber.com/baskan-otgoze-tesekkur/ http://www.fethiyehaber.com/baskan-otgoze-tesekkur/#comments Fri, 19 Jul 2019 07:09:14 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=176502 Başkan Otgöz’e Teşekkür

Şehit Gürcan Akan İlkokulu idaresi ile Okul Aile birliği, okullarına yaptığı katkılardan dolayı Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz’e teşekkür ziyaretinde bulunup plaket takdim ettiler.

Seydikemer Belediyesi tarafından Şehit Gürcan Akan İlkokuluna yapılan çalışmalar ve eğitime verdiği desteğe kayıtsız kalmayan Okul Müdürü Mahmut Samurçöl, müdür yardımcısı Ali Kocaköz, Okul Aile Birliği Başkanı Abidin Karakuş ve Ayşe Coşkun, Başkan Otgöz’e teşekkür ziyareti düzenledi.

Başkanımızın Eğitime ve Okullara verdiği desteği bilmeyen yoktur diyen Okul Aile birliği başkanı Abidin Karakuş, “Hem hayırlı olsun, hem okulumuza sağladığı katkılardan dolayı teşekkür etmek istedik dedi. Bugüne kadar okullarına büyük katkı sağladığını anlatan Karakuş, “Plaketimizi sunduk. Başkanımız Yakup Otgöz, Şehit Gürcan Akan ilkokulu için çok çok fazlasını yaptı. Merkez okulu olduğu için herkes de görüyor okulumuzu. Daha güzel olsun diye çok çalıştı. Emekleri çoktur, Allah razı olsun kendisinden, teşekkür ediyorum” dedi.

Okullara katkı yapmanın öncelikli olduğunun altını çizen Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz ise, “Bizim için okullar çok önemli ve memleketin gelişme durumu okulların kalitesine bağlı. Benim için okullar diğer hizmet kalemleri kadar önemli” dedi. Başkan Otgöz ziyaretlerinden dolayı memnun olduğunu ifade ederek, ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

Haber/Foto: Hakan Çelikdemir

BSN_1975_640x427 BSN_1978_640x427 BSN_1987_640x427 BSN_1989_640x427

]]>
http://www.fethiyehaber.com/baskan-otgoze-tesekkur/feed/ 0
Fethiye Belediyesi ve Hillside Beach Club İşbirliği http://www.fethiyehaber.com/fethiye-belediyesi-ve-hillside-beach-club-isbirligi/ http://www.fethiyehaber.com/fethiye-belediyesi-ve-hillside-beach-club-isbirligi/#comments Fri, 19 Jul 2019 07:09:03 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=176541 Fethiye Belediyesi ve Hillside Beach Club İşbirliği

Son dönemlerde artan orman yangınlarına karşı Fethiye Belediyesi, halk ve işletmeler teyakkuzda bekliyor.

Özellikle Göcek, Karaçulha, Aksazlar, Karaçulha ve Hıdırlık mevkiinde çıkan yangınları mercek altına alınırken, olası büyük yangınların önüne geçilmesi için hazır bekleniyor. Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Kaydem geri dönüşüm ve Hillside Beach Tatil köyü personeli personelinin de katılımıyla temizlik kampanyası yapıldı. Fethiye-Karagözler ve Hillside Beach Tatil köyü Kaya yolu bağlantısı ormanlık alanda çöpler toplandı. Gelişigüzel atılan çöpleri daha çok atık cam, pet şişe ve kağıt oluşturuyor. Yaklaşık 60 poşet çöp toplanarak geri dönüşüme gönderildi.

Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Hatice Selver Kabak Hillside Beach Tatil Köyü personeli ve yetkililerine teşekkür ederek,  Kaydem personeline teşekkür ederek gösterilen ilginin kendileri açısından önemli olduğuna dikkat çekti.Fethiye Belediyesi ve Hillside Beach Club İşbirliği (1)_640x360 Fethiye Belediyesi ve Hillside Beach Club İşbirliği (2)_640x360 Fethiye Belediyesi ve Hillside Beach Club İşbirliği (3)_640x360

]]>
http://www.fethiyehaber.com/fethiye-belediyesi-ve-hillside-beach-club-isbirligi/feed/ 0
Denizler Büyükşehirle Temiz http://www.fethiyehaber.com/denizler-buyuksehirle-temiz/ http://www.fethiyehaber.com/denizler-buyuksehirle-temiz/#comments Fri, 19 Jul 2019 07:07:45 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=176503 Denizler Büyükşehirle Temiz

Muğla Büyükşehir Belediyesi Mavi Deniz Temiz Kıyılar projesi ile İl genelinde denizleri korumak için bugüne kadar 8 bin 49 tekneye hizmet verdi.

Türkiye’de Büyükşehirlerde bir ilk olan ve çevre ödülleri ile taçlandırılan Muğla Büyükşehir Belediyesi Mavi Deniz Temiz Kıyılar Projesi ile Muğla’nın kıyılarını, mavisini ve yeşilini korumaya devam ediyor.

1480 km kıyı şeridi ile Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip olan Muğla’da 6 tekne ile deniz araçlarından atık toplayan Muğla Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar 8 bin 49 tekneye hizmet verdi ve 844 Mavi kart dağıttı. Göcek ve Akyaka’da iki atık alım merkezine sahip Muğla Büyükşehir Belediyesi 8 bin 49 teknede 4 bin 598 litre atık yağ, 24 bin 895 litre sintine, 3 milyon 807 bin 858 litre atık su topladı.

Başkan Gürün; “Muğlamızı mavi ve yeşili ile koruyarak geleceğe taşıyor, çocuklarımız için daha yaşanır bir şehir yaratıyoruz.”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün doğası ve tarihi güzellikler ile özel bir şehir olan Muğla’da mavi ve yeşili korumak için çalıştıklarını söyledi.

Başkan Gürün; “Muğla dantela gibi eşsiz kıyıları ile sadece Türkiye’nin değil Akdeniz’e kıyısı olan dokuz ülkeden de daha uzun kıyı şeridine sahip. Mavi yolculuğun başladığı, mavi ve yeşilin her tonunu cömertçe sergilediği bu güzellikleri korumak için Büyükşehir Belediyesi olarak var gücümüzle çalışıyoruz. Göcek ve Akyaka’da atık alım merkezlerimiz ve 6 teknemizle deniz araçlarından atık topluyoruz. Marmaris Karacasöğüt Atık alım merkezi için başvurularımızı yaptık. Tekne sayımızı da arttırarak daha geniş alanda deniz araçlarına hizmet vereceğiz. Muğlamızı mavi ve yeşili ile koruyarak geleceğe taşıyacak, çocuklarımıza daha yaşanır bir şehir emanet edeceğiz.” dedi.

Haber/Foto: Ayfer Kurt

Denizler Büyükşehirle Temiz (1)_640x298 Denizler Büyükşehirle Temiz (4)_640x427 Denizler Büyükşehirle Temiz (5)_640x427 Denizler Büyükşehirle Temiz (6)_640x427 Denizler Büyükşehirle Temiz (7)_640x427

]]>
http://www.fethiyehaber.com/denizler-buyuksehirle-temiz/feed/ 0
Amerikalı Bayan Turist Tedavi Altına Alındı http://www.fethiyehaber.com/amerikali-bayan-turist-tedavi-altina-alindi/ http://www.fethiyehaber.com/amerikali-bayan-turist-tedavi-altina-alindi/#comments Fri, 19 Jul 2019 07:07:18 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=176501 Amerikalı  Bayan Turist Tedavi Altına Alındı

Edinilen bilgiye göre;  tarihi Likya yolunda yürüyüşe çıkan Amerikalı bayan turist uçuruma düşerek ayağını kırdı. Amerikalı  bayanturist Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timi tarafından kurtarıldı. Fethiye Babadağmevkiinde  tarihi Likya Yolu’nda akşam saatlerinde yürüyüşe çıkan  Amerikalı  turist dengesini kaybederek sarp kayalık bir alana düştü.  İhbar üzerine olay yerine gelen kurtarma ekipleri arazi koşulları nedeniyle  yaralı turiste ulaşamadı. Yaralıbayan  turistJak timi tarafından askeri helikopter desteği ile kurtarıldı.  Ayağı kırıldığı belirlenen Amerikalı turist, yapılan ilk müdahalenin ardından sedyeye bağlanarak halat yardımıyla helikoptere alındı. ABD’li turist Fethiye Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Haber/Foto: Nur İlikamerikalı turist-fethiye (1)_640x427 amerikalı turist-fethiye (2)_640x427 amerikalı turist-fethiye (3)_640x427 amerikalı turist-fethiye (4)_640x427

]]>
http://www.fethiyehaber.com/amerikali-bayan-turist-tedavi-altina-alindi/feed/ 0
11 Nolu Meslek Grubu Üyeleri Kahvaltıda Buluştu http://www.fethiyehaber.com/11-nolu-meslek-grubu-uyeleri-kahvaltida-bulustu/ http://www.fethiyehaber.com/11-nolu-meslek-grubu-uyeleri-kahvaltida-bulustu/#comments Fri, 19 Jul 2019 07:07:08 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=176500 11 Nolu Meslek Grubu Üyeleri Kahvaltıda Buluştu

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası 11 Nolu Kuyum, Tekstil ve Ayakkabı Toptan ve Perakende Ticareti Meslek Grubu üyeleri kahvaltıda buluştu.

Karacabey Restoran’da düzenlenen kahvaltılı buluşmaya, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası  (FTSO) Meclis Başkanı Mustafa Büyükteke, Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Başkan Yardımcısı Kemal Hıra, Yönetim Kurulu Üyeleri Şevket Süreyya Gürol, Ramazan Dim, Halil İbrahim Öztürk, Fatih Tufan, 11 Nolu Kuyum, Tekstil ve Ayakkabı Toptan ve Perakende Ticareti Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Köse, Komite Başkan Yardımcısı Ayfer Kıvrak, Komite Üyeleri Mustafa Özkaya, Mustafa Demirhan, Kemal Divrik ile meslek grubu üyeleri katıldı.

Yoğun katılımla samimi bir ortamda gerçekleştirilen organizasyonda meslek grubu üyeleri sektörün sorunlarını değerlendirme imkanı buldu. Kahvaltılı buluşmada konuşan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı “Odamız, meslek komitelerimiz, meclisimiz, yönetim kurulu üyelerimiz ile bu buluşmalara büyük önem veriyoruz ve sizlerle sık sık bir araya gelerek birlik ve beraberlik içinde hizmet etmenin gayreti içindeyiz. Komitelerimiz aracılığıyla meslek gruplarımızdan gelen görüş ve öneriler çerçevesinde hizmetlerimize yön veriyor, sorunların çözümü için gerekli mercilerle görüşmeler yapıyoruz. 11 Nolu meslek grubu üyelerimizin büyük çoğunluğunu paspaturda işyeri var. İşlerimizin daha iyi olması için minibüslerin paspatura kadar gitmesi yönündeki taleplerinizi biliyoruz. Çarşıdaki bir başka sorun da otopark sorunu. Bu konuların takipçisiyiz.  Sorunlarınızın ve taleplerinizin ele alındığı öneri ve şikâyetlerinizi bize iletebildiğiniz etkinliklerimize devam edeceğiz.” diye konuştu.

Meslek komitesi üyelerinin de söz aldığı buluşmada aynı zamanda komite üyesi olan Meclis Başkanı Mustafa Büyükteke, Odanın, üyelerin sorunlarının çözümü için var olduğunu üyelerin sorunlarının Oda’ya taşınmasında meslek komitesi üyelerine önemli bir görev düştüğünü söyledi. 11 NoluKuyum, Tekstil ve Ayakkabı Toptan ve Perakende Ticareti Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Köse, Komite Başkan Yardımcısı Ayfer Kıvrak, Komite Üyeleri Mustafa Özkaya, Fatih Tufan, Mustafa Demirhan, Kemal Divrik de söz alarak kendilerini tanıtarak görüşlerini paylaştılar.

11 Nolu Meslek Grubu Üyeleri Kahvaltıda Buluştu (1)_640x425 11 Nolu Meslek Grubu Üyeleri Kahvaltıda Buluştu (2)_640x425 11 Nolu Meslek Grubu Üyeleri Kahvaltıda Buluştu (3)_640x425 11 Nolu Meslek Grubu Üyeleri Kahvaltıda Buluştu (4)_640x425 11 Nolu Meslek Grubu Üyeleri Kahvaltıda Buluştu (5)_640x425 11 Nolu Meslek Grubu Üyeleri Kahvaltıda Buluştu (6)_640x425 11 Nolu Meslek Grubu Üyeleri Kahvaltıda Buluştu (7)_640x425 11 Nolu Meslek Grubu Üyeleri Kahvaltıda Buluştu (8)_640x425 11 Nolu Meslek Grubu Üyeleri Kahvaltıda Buluştu (9)_640x425

]]>
http://www.fethiyehaber.com/11-nolu-meslek-grubu-uyeleri-kahvaltida-bulustu/feed/ 0
“Orman yangınlarına müdahalede hava gücümüz yetersiz olduğu doğru değildir.” http://www.fethiyehaber.com/orman-yanginlarina-mudahalede-hava-gucumuz-yetersiz-oldugu-dogru-degildir/ http://www.fethiyehaber.com/orman-yanginlarina-mudahalede-hava-gucumuz-yetersiz-oldugu-dogru-degildir/#comments Fri, 19 Jul 2019 07:07:03 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=176498 “Orman yangınlarına müdahalede hava gücümüz yetersiz olduğu doğru değildir.”

Tarım Ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’nden Dalaman’da meydana gelen orman yangını ile ilgili iddialara karşı basın açıklaması yapıldı.

Tarım Ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada; “1996 yılından bu güne kadar orman yangınlarıyla mücadele hizmetlerinde, helikopter ve yangın söndürme uçağı kiralanması sayı ve türleri değişmekle birlikte, yüklenicilerden bedelleri karşılığında her yıl yapılmaktadır.

Türk Hava Kurumuna ait Canadair CL-215 yangın söndürme uçakları, çoğunlukla 1970’li yıllarda üretilen ilk nesil yangın söndürme uçaklarındandır. Bu uçaklar günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak teknolojik donanıma sahip değildir. Geçmiş yıllarda idaremiz, Türk Hava Kurumu’ndan, yangın söndürme uçaklarının yanında, helikopter de kiralamıştır.

2019 yılında 1 yıl süre ile 5 adet günümüz şartlarına uygun teknolojiye sahip yangın söndürme uçağı kiralanması için ihaleye çıkılmış olup, bu ihaleye Türk Hava Kurumu dahil hiç bir katılım olmamıştır. Bunun üzerine kurumumuz farklı bir tarihte Kamu İhale Kanunun 21/b maddesi kapsamında, pazarlık usulü ile tekrar ihaleye çıkmıştır. Bu ihaleye sadece Türk Hava Kurumu teklif vermiştir. Türk Hava Kurumu’nun bir adet yangın söndürme uçağı için teklif ettiği birim fiyat, aynı yıl ihale edilen helikopterin birim fiyatının 3 katından daha fazla olup, piyasa fiyatının da çok üzerindedir. Türk Hava Kurumunun sadece 5 adet uçak için vermiş olduğu toplam teklif miktarı, kiralanması gereken helikopter sayısının yarısından daha fazla bir maliyete tekabül etmektedir.

Bunun üzerine idaremiz tarafından 2019 yılı için daha fazla sayıda helikopterlerle yangın söndürme faaliyetlerine devam edilmesi kararı verilmiştir. Önceki yıllardan sözleşmeleri devam eden farklı iki yükleniciden 16 adet helikoptere ek olarak,  1 yıl süreli 18 adet helikopter kiralanması ile ilgili yapılan ihaleye Türk Hava Kurumu da davet edilmiş ve katılım sağlamıştır. Bu ihaleye teklif sunan Türk Hava Kurumunun, teklif ettiği tutarın yüksek olması nedeni ile ihale mevzuatı gereği en düşük teklif sunan diğer farklı istekliye ihale edilmiş ve sözleşme imzalanmıştır. Son 3 yıldır 24 helikopter ile yürütülen yangın söndürme faaliyetleri bu yıl toplamda 34 adet helikopter ile yürütülmektedir. İddia edildiği şekilde orman yangınlarına müdahalede hava gücümüz yetersiz olduğu doğru değildir.

Bazı haber kaynaklarında yer aldığı gibi hava araçları için “Ne kadar yanarsa o kadar öderiz.’’ iddiası kesinlikle doğru olmayıp, böylesi bir uygulama söz konusu değildir.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yangın söndürme uçağı ve helikopter kiralanmasında, önceden belirlenen garanti uçuş saati uygulamaları yapılmaktadır. Önceki yıllarda olduğu gibi Türk Hava Kurumu dahil diğer tüm yüklenicilerle yapılan yangın söndürme uçağı ve helikopter kiralanması hizmet alım sözleşmelerinde de bu usul aynı şekilde yer almaktadır.

Türk Hava Kurumu’na ait mevcut yangın söndürme uçaklarının,  fiili su taşıma kapasitesi iddia edildiği gibi helikopterin 4-5 katı olmayıp,  helikopterin 2 katı kadar bile değildir. Helikopterin hareket kabiliyetinin yüksek olması sebebiyle, orman yangınları ile mücadelede eğimli ve kırık arazilerde daha etkili olduğu bilinmektedir. Mevcut uçaklar teknik olarak sadece deniz, büyük gölet ve barajlardan su ikmali yapabilmektedir. Dünyada yeni nesil yangın söndürme uçakları daha kısa mesafeli su kaynaklarından da ikmal yapabildiği bilinmektedir.

Helikopterler ise;  deniz, büyük gölet ve barajların yanında, orman yangınlarına hassas bölgelerde idaremiz tarafından inşa edilen ve sayıları 3.600’ü geçen havuz ve göletlerden de su ikmali yapabilme kabiliyeti ile orman yangınları ile mücadele idaremiz tarafından daha etkin kullanılmaktadır.

Türk Hava Kurumunun sahip olduğu amfibik uçaklarının (yangın söndürme) operasyonları uçuş kuralları yönünden Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü denetimi altında yapılmaktadır. Sivil havacılık mevzuatı, Türkiye hava sahasında gece şartlarında görerek uçuş (VFR) yapılmasına cevaz vermemektedir. Zaten bu uçaklarda böyle bir teknolojiye sahip değildir. İddiaların aksine havadan söndürme operasyonlarında Türk Hava Kurumu uçakları ve diğer hava araçlarınca bugüne kadar orman yangınlarında gece uçuşu icra edilmemiştir. Gündüz şartlarında bile çok riskli ve zor şartlarda yapılan havadan yangın söndürme operasyonlarının gece şartlarında yapılması hususu tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de çok yakından takip edilmektedir. Dünya genelinde pilot uygulamalar dışında henüz orman yangınlarıyla mücadelede hava araçlarının gece uçuşu mevcut değildir.

10 Temmuz 2019 tarihinde saat 15.10 da Muğla İli Dalaman İlçesi Karacaağaç mevkiinde çıkan orman yangınına kara ekiplerinin yanı sıra havadan 2 idare ve 19 yangın söndürme helikopteri olmak üzere toplam 21 helikopter ile etkin bir şekilde müdahale edilmiş, 11 Temmuz sabah saatlerinde yangın kontrol altına alınmıştır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de orman yangınlarına müdahalede helikopterler etkin bir biçimde kullanılmaktadır. Helikopter pervanelerinin yangınları körüklediği ve alevlendirdiği iddiası son derece gülünç, kasıtlı ve yangın koşullarından bihaber kişilerin çıkarabileceği bir söylentidir.

Yangın kontrol altına alındıktan sonra, Türk Hava Kurumu yetkileri tarafından İzmir’de konuşlanan, 1 adet yangın söndürme uçağının yangına müdahale etmek üzere hazır olduğu ve talep edilmesi durumunda uçağı yangına sevk edebileceklerini idaremize iletilmiştir.

İdaremize hazır olduğu bildirilen Türk Hava Kurumuna ait yangın söndürme uçağının bu yangında kullanılabilmesi için, idaremize ait ve uçağa önceden kurulması gereken teknik cihazlar (idareye ait telsiz, araç takip sistemi vb.) Türk Hava Kurumu ile idaremiz arasında sözleşme olmaması nedeni ile mevcut değildir. Ayrıca bu uçakta yangın sırasında diğer hava araçları ve yer ekipleri ile koordinasyonu ve uçağın etkili kullanılmasını sağlayacak idare temsilcisi de bulunmamaktadır.

Yangın kontrol altına alındıktan sonra hazır olduğu bildirilen bu uçağın, bu şartlarda güvenli bir şekilde uçurulmasının mümkün olmayacağı ve yangın bölgesinde çalışan 21 helikopter ile kendisi için çok ciddi kazalara sebebiyet verebileceği düşünülmüştür. Türk Hava Kurumu yetkililerine yardım teklifleri için teşekkür edilmiş, bu durum kendilerince de kabul edilmiş ve anlayışla karşılanmıştır. Buna rağmen sürecin bu boyutlara taşınarak kamuoyunun yanıltılmasına anlam verilmemektedir.”ifadeleri yer aldı.

Haber Merkezi3a23932e-a686-4889-a907-b05e74ef3b0b_640x478 IMG_4273_640x427 IMG_4291_640x427 IMG_4292_640x427 IMG_4295_640x427 IMG_4301_640x427 IMG_4302_640x427 logo1_490x480

]]>
http://www.fethiyehaber.com/orman-yanginlarina-mudahalede-hava-gucumuz-yetersiz-oldugu-dogru-degildir/feed/ 0