Fethiye Haber http://www.fethiyehaber.com Fethiye'nin Hızlı Güvenilir Haber Sitesi Sun, 22 Sep 2019 13:45:42 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.3.20 Çiftçiler Zeytin Bahçesinde “Vertıcıllıum Solgunluğu” Hakkında Uyarıldı http://www.fethiyehaber.com/ciftciler-zeytin-bahcesinde-verticillium-solgunlugu-hakkinda-uyarildi/ http://www.fethiyehaber.com/ciftciler-zeytin-bahcesinde-verticillium-solgunlugu-hakkinda-uyarildi/#comments Sun, 22 Sep 2019 13:45:42 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=180791  

İlçe Müdürlüğümüz Bitki Koruma Birimi personeli sebze ve meyve bahçelerindeki hastalık-zararlı kontrollerini etkin bir şekilde devam ettirmektedir. Hastalık ve zararlıların popülasyon oranları sürekli takip edilerek gözlemlenmektedir. Birim personelimiz bugün yaptığı kontrellerde bir çiftçimizin zeytin bahçesinde “Vertıcıllıum Solgunluğu” na rastlamış ve çiftçimizi bahçesinde görülen bu hastalık konusunda uyarmış bilgilendirmiştir.

Personelimizin Zeytinde “VERTICILLIUM SOLGUNLUĞU” hastalığı hakkında yaptıkları açıklama ise şöyledir;

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ ;Hastalığın ani ve yavaş solgunluk olmak üzere 2 tip belirtisi bulunmaktadır.

ANİ SOLGUNLUK; Bu durum kış sonundan erken ilkbahara kadar görülür. Sürgün ve dallar aniden kurur. Bu belirti ağacın tek bir yönünde veya bir kaç dalında olabilir. Kabuk dokusu erguvan renge dönüştüğü görülür. Böyle bir dalın kabuğunun altından boyuna kesitler alındığında iletim demetleri koyu kestane renge dönüştüğü görülür. Hastalıklı ağaçların sürgün ve dalları kuruyarak ölür. Yapraklar yeşilimsi renklerini kaybederek açık kahverengine döner ve orta damar boyunca geriye doğru kıvrılır.

YAVAŞ SOLGUNLUK; İlkbaharda görülmeye başlar. Çiçeklerdeki belirtiler yapraklardan önce ortaya çıkar. Hastalık çiçeklenme döneminin başında olursa çiçekler dökülebilir. Mumyalayaşan çiçek tomurcukları kahverengileşerek ölür ve ağaçta asılı kalır. Hastalıklı dallardaki yapraklar önce mat yeşil renklidir. Uç yapraklar dışındakiler kurumadan dökülür. Hastalıklı sürgünlerde iletim demetleri koyukahverengidir. Hastalık zeytin ağaçlarında verim düşüklüğü ve ölüme neden olur.

HASTALIĞIN KONUKÇULARI; Zeytin, Sert çekirdekli meyve türleri, Badem, Antepfıstığı, Asma, Berberis, Akçaağaç, At kestanesi, Karaağaç, Böğürtlen, Karpuz, Çilek, Pamuk, Bamya, Şerbetçiotu, Domates, Biber, Patlıcan, Ayçiçeği, Begonya, Gül, Yabancı otlar başta olmak üzere çok geniş bir konukçu dizisi vardır.

KÜLTÜREL ÖNLEMLER; Hastalıklı sürgün ve dallar sağlam kısımdan itibaren budanmalı ve bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Yere dökülen hastalıklı yapraklar toprakta enfeksiyon kaynağı oluşturacağından, yapraklar dökülmeden önce budama tamamlanmalıdır. Budama aletleri sık sık alkol, çamaşır suyu (sodyum hipoklarit) veya ateşten geçirilerek dezenfekte edilmelidir. Toprak işlemesiyle temiz alanlara bulaşık toprak taşınmasını önlemek için bu tip bahçelerde toprak işleme uygulamaları sınırlandırılmalıdır. Yeni tesis edilecek zeytin bahçelerinin bulunduğu alanlarda, hastalığın konukçusu olan bitkilerinin tarımı yapıldıysa, bu topraklardan patojeni arındırabilmek için en az 2 yıl arpa, yulaf, buğday gibi tahıllar yetiştirilmeli ve yabancı otlarla mücadele yapılmalıdır. Hastalık etmeninin ve bulaşık toprağın taşınmasını önlemek amacıyla teknik olarak önerilmeyen karık ve salma sulama sistemleri uygulanmamalıdır. Uygulanabiliyorsa sulama damla sulama şeklinde yapılmalıdır. Gübrelemeler yaprak ve toprak analizlerine göre belirlenmelidir. Hastalığa hızlı gelişim sağlayan aşırı azotlu gübre kullanımından kaçınılmalıdır. Kültürel tedbirlerin yanı sıra hastalık etmenin topraktaki yoğunluğunu azaltmak için solarizasyon uygulanabilir.

DİKKAT!!! Zeytin bahçelerinde verticillium solgunluğu hastalığının bulaşma ve taşınma riskini arttırdığı için kesinlikle ara tarım özellikle pamuk, sebze, kolza , ayçiçeği, vb tarımı yapılmamalıdır!

Zeytin ağaçlarında Verticillium solgunluğu ile ilgili herhangi bir kimyasal mücadele yönetimi önerilememektedir.

Haber/Foto: Erkan İlik

Çiftçiler Zeytin Bahçesinde “Vertıcıllıum Solgunluğu” Hakkında Uyarıldı (1)_640x473 Çiftçiler Zeytin Bahçesinde “Vertıcıllıum Solgunluğu” Hakkında Uyarıldı (2)_640x359 Çiftçiler Zeytin Bahçesinde “Vertıcıllıum Solgunluğu” Hakkında Uyarıldı (3)_360x480

]]>
http://www.fethiyehaber.com/ciftciler-zeytin-bahcesinde-verticillium-solgunlugu-hakkinda-uyarildi/feed/ 0
“Seydikemer’de Yol Çalışmaları Tam Gaz Devam Ediyor” http://www.fethiyehaber.com/seydikemerde-yol-calismalari-tam-gaz-devam-ediyor/ http://www.fethiyehaber.com/seydikemerde-yol-calismalari-tam-gaz-devam-ediyor/#comments Sun, 22 Sep 2019 13:44:54 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=180792  

 

Seydikemer Belediyesi Fen işlerine bağlı ekipler, stabilize yol çalışmaları, yol onarımı roadmix ve kilit parke yol çalışmaları olmak üzere 7 ayrı koldan çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

‘Yol medeniyettir’ sözünü dikkate alarak yol onarım ve çalışmalarına devam eden Seydikemer Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler, 7 ayrı koldan çalışıyor. Seydikemer’in mahallelerinde bozulan ve aşılan yolları onaran ekipler, vatandaşların yüzlerine güldürüyor. Kış aylarının yaklaşmasıyla çalışmalara hız veren ekipler, vatandaşların kış aylarını daha rahat geçirebilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Seydikemer ilçesinin Seki, Temel, Bağlıağaç ve Çatak mahallelerinde stabilize yol çalışmaları aralıksız devam ederken mahallelerin yolları bir bir yapılıyor. Zamanla aşılan, bozulan yollar ise yine Fen işlerine bağlı ekiplerce Roadmix asfalt ile kaplanarak yollar onarımdan geçiriliyor. Sahil Ceylan Mahallesi Ekinciler mevkiine giden asfalt yolun bozulan kısımlar Roadmix asfalt ile kaplanarak onarılıyor.

 

Vatandaşın Yüzü Gülüyor

Ekinciler mevkiinde yaşayan Kezban Koyuncu,  “Seydikemer belediyesi sırasıyla yapıyor. Belediyemiz’in işi de zor, her yere yetişmeye çalışıyor. Sevinçliyiz zamanla bozulan yollarımız onarılıyor. Başkanımız bu konulara çok duyarlı. Seydikemer belediyesi Fen işlerine, Başkan Yakup Otgöz’e teşekkür ediyorum” dedi.

Öte yandan Seki mahallesinde hummalı bir çalışma sürdüren Fen işlerine bağlı ekipler stabilize yol çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Mahalle sakinleri ise yol çalışmalarından memnun olduklarını dile getirerek; “Yollarımız bir bir onarılıyor. Seydikemer belediyesine ve çalışanlarına, Yakup başkanımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandılar.

Haber/Foto: Erkan İlik

1_634x480 2_640x480 3_640x480 6_640x480 7_640x480

]]>
http://www.fethiyehaber.com/seydikemerde-yol-calismalari-tam-gaz-devam-ediyor/feed/ 0
Fethiye Tazelenme Üniversitesi Eğitime Başlıyor http://www.fethiyehaber.com/fethiye-tazelenme-universitesi-egitime-basliyor/ http://www.fethiyehaber.com/fethiye-tazelenme-universitesi-egitime-basliyor/#comments Sun, 22 Sep 2019 13:44:44 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=180789  

Fethiye tazelenme Üniversitesinde ilk ders yılı bu gün çalıyor. Geçtiğimiz yıl kurulan Fethiye Tazelenme Üniversitesi bu gün itibariyle eğitime başlıyor. 60 yaş üstü öğrencilerden oluşan Fethiye Tazelenme Üniversitesi eğitim ve öğretim dönemine başlamadan önce son toplantısını yaptı. Turmepa Fethiye şubesinde düzenlenen akademik kadro toplantısında; eğitim ve öğretim öncesi son değerlendirmeler yapıldı.  Fethiye Tazelenme Üniversitesi projesi; öğretim görevlisi Cemil Yavuz koordinatörlüğünde,  eğitim görevlisi Gülşen Yegen  ve Doç. Dr. Veysel Yılmaz ile sekreterya işlerinden sorumlu Ecem Karakan tarafından yürütülecek. İlk ders zili bu gün Saat 13.30’da çalıyor.

 

“Tek Şart Derslere Devam Etme Zorunluluğudur”

Gazetemize yapılan açıklamada “Fethiye Tazelenme Üniversitesinin kuruluş çalışmaları tamamlandı. Kayıtlarımız bitti. 75 öğrenci ile 23 Eylül’de derslerimize başlıyoruz.  Öğrencilerimiz 60 yaş üstü ve 3 tane de 80 yaş üstü öğrencimiz var. Tamamen gönüllü bir çalışmadır. 100 kişi müracaat etti fakat 75 kişi kesin kayıt yaptırdı. Derslerimiz haftada 3 gün olarak Pazartesi, Perşembe ve Cuma günleri gerçekleşecek.  Eğitimler;  Fethiye Turmepa şubesi ile Fethiye İşletme Fakültesinde  verilecek. Eğitim 4 yıl sürecek. Ücretsiz bir üniversitedir. Tek şart derslere devam etme zorunluluğudur. Farklı üniversitelerden görevli eğitmenler tarafından dersler verilecek. Aynı zamanda Fethiye’de yaşayan ve emekli olmuş öğretim üyeleri ile akademisyenler tarafından da eğitimler verilecek. Yeni eğitim ve öğretim dönemimiz hayırlı ve uğurlu olsun” denildi.

Haber/Foto: Ayfer Kurt

fethiye tazelenme üniversitesi (1)_640x427 fethiye tazelenme üniversitesi (2)_640x427 fethiye tazelenme üniversitesi (3)_640x427

]]>
http://www.fethiyehaber.com/fethiye-tazelenme-universitesi-egitime-basliyor/feed/ 0
Fethiye’de  “Deneye Hayır Derneği”  Kuruldu http://www.fethiyehaber.com/fethiyede-deneye-hayir-dernegi-kuruldu/ http://www.fethiyehaber.com/fethiyede-deneye-hayir-dernegi-kuruldu/#comments Sun, 22 Sep 2019 13:44:42 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=180788  

 

Deneylerde hayvanların kullanılmasına karşı çıkan Türkiye’deki ilk ve tek dernek Fethiye’de kuruldu. Değişik meslek gruplarından katılımcıların yer aldığı Deneye Hayır Derneği, ilk basın toplantısını FETAV’da gerçekleştirdi.

 

Kurucu Başkanlığını Yağmur Özgür Güven’in yaptığı Deneye Hayır Derneği Yönetim Kurulunda Uzman Dr. Oğuzcan Kınıkoğlu, Karikatürist Aslı Alper, Avukat Ezgi Koç, 24. Dönem İstanbul Milletvekili Melda Onur, Veteriner-Sağlıkçı Burak Özgüner, Turizmci-Eğitim Danışmanı Tolga Öztorun ve Siyasal İletişim Uzmanı Şeyda Taluk yer alıyor. Toplantıda deney hayvanları hakkında temel bilgiler aktarılırken, hangi tür hayvanların denek olarak kullanıldıkları anlatıldı. Hayvan deneylerinin bir zorunluluk olmadığından bahseden Deneye Hayır Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Uzman Doktor Oğuz Kınıkoğlu, “Toplumun hayvan deneyleri olmazsa tıbbın gelişemeyeceğini düşünmesi geleneklerden kaynaklanıyor. Bugün bilimsel çalışmalar gösteriyor ki hayvan deneylerinin yüzde 96’sı işe yaramamaktadır. Örnek olarak, son 50 yılda, hayvanlar üzerinde etkili olduğu gösterilmiş 100’den fazla beyin damar hastalığı ilacının yalnızca 2 tanesi insanlar üzerinde işe yaramıştır. Dünya yavaş yavaş alternatif bilimsel yöntemlere yönelmektedir. Ülkemizde de alternatif bilimsel yöntemler, bilim insanlarına teşvik edilmelidir. Üniversitelerde geçerliliği kanıtlanmış alternatif bilimsel metotlar yaygınlaşmalıdır. Amerika, İsviçre ve diğer Avrupa ülkeleri gelecek planlamalarında hayvan deneylerini azaltma ve belirli alanlarda sonlandırma kararı almışlardır” ifadelerini kullandı.

 

Deney Hayvanları Etik Kurullarının Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönetmeliğin 6. maddesine aykırı işlem yapıldığını belirten Deneye Hayır Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Ezgi Koç, “Yönetmeliğin 6. maddesi etik kurul üyelerini düzenlerken hayvan haklarını koruyan sivil toplum örgütü üyesi olmasını zorunlu kılmıştır. Oysa şu anda üye olarak deneylerin iyileştirmesini amaçlayan bir derneğin üyesi usulsüz olarak seçilmiştir. Tarafımızca açılan iptal davası 5 yıl geçmesine rağmen hala sonuçlandırılmamıştır. İdarenin iyi niyetli olmadığı hem bu dava hem de söz konusu yönetmeliğin çeşitli maddelerinin iptaline ilişkin açılan diğer davalardaki tutumuyla da sabittir. Bununla beraber Burak Özgüner’in de vurguladığı gibi bilimsel çalışmalardaki deneylerde hayvanları istismar etmemek vicdani ret kapsamında bir haktır. Ve bu hak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 9. maddede yer alan din ve vicdan özgürlüğü kapsamında siyasi, felsefi ve etik bir yaşam tarzı olarak kabul edilen veganizm başlığı altında yer bulmaktadır. Bilimsel çalışmalarında hayvanları istismar etmek istemeyen kişilerin vicdani ret hakkından yararlanması için idare gerekli sorumlulukları almalıdır” dedi.

Haber/Foto: Hakan Çelikdemir

fethiye'de deneye hayır derneği kuruldu (1)_640x427 fethiye'de deneye hayır derneği kuruldu (2)_640x427 fethiye'de deneye hayır derneği kuruldu (3)_640x427

 

]]>
http://www.fethiyehaber.com/fethiyede-deneye-hayir-dernegi-kuruldu/feed/ 0
“Samanlık Koyu”  Pırıl Pırıl http://www.fethiyehaber.com/samanlik-koyu-piril-piril/ http://www.fethiyehaber.com/samanlik-koyu-piril-piril/#comments Sun, 22 Sep 2019 13:44:29 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=180790  

Fethiye  Büyük samanlık koyunda TURMEPA öncülüğünde  temizlik seferberliği gerçekleştirildi. Tüm dünyada eş zamanlı olarak gerçekleştirilen uluslar arası kıyı temizliği etkinliğine yoğun katılım oldu. Uluslararası  Kıyı Temizliği (ICC) etkinliği kapsamında gerçekleştirilen temizlik seferberliğine; Turmepa Fethiye şubesi yönetimi ve gönüllüleri, Fethiye Belediyesi Başkanlığı Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi üyeleri, OrkaHotels çalışanları, MontanaPineResort Fethiye çalışanları, Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ile çevreci vatandaşlar katıldı.

Etkinlik ile ilgili yapılan açıklamada “Uluslararası Kıyı Temizliği (International CoastalCleanup – ICC)” kampanyası, 21 Eylül’de Fethiye Büyük Samanlık Koyu’nda gerçekleştirilmiştir.“Uluslararası Kıyı Temizliği (International CoastalCleanup – ICC)” kampanyası kapsamında Türkiye dâhil 100’den fazla ülkede yüz binlerce gönüllü deniz kıyılarına akın ediyor. Her yıl dünyayla eşzamanlı olarak yapılan etkinlik, Türkiye’de 2002 yılından bu yana Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA koordinatörlüğünde yürütülüyor.Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası çerçevesinde kıyılarımızı temizlemek için kolları sıvayan TURMEPA, İstanbul, İzmir, Antalya, Samsun ve Fethiye kıyılarına uzanıyor. Etkinliğin Fethiye ayağı, 21 Eylül Cumartesi günü TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi koordinasyonunda, Fethiye Belediyesi, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi, TURMEPA Fethiye Şubesi, OrkaHotels çalışanları, MontanaPineResort Fethiye çalışanları, Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve Fethiye halkı katılımıyla gerçekleşecektir. Büyük Samanlık Koyu’nda yapılacak etkinliğin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan Fethiye Belediyesi, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi, TUI TURKEY Tantur Turizm Sey. A.Ş.’ye ve tüm katılımcılarımıza teşekkürlerimizi sunarız. Likya yolu ve Büyük Samanlık Koyunda gerçekleşen kıyı temizliklerinde 171 kg atığın doğaya karışmasını önlemiş olduk” denildi.

Haber/Foto: Hakan Çelikdemir

fethiye samanlık koyu (1)_360x480 fethiye samanlık koyu (3)_640x480 fethiye samanlık koyu (4)_480x480 fethiye samanlık koyu (5)_360x480 fethiye samanlık koyu (6)_640x480

]]>
http://www.fethiyehaber.com/samanlik-koyu-piril-piril/feed/ 0
Fethiyeli  Çiftçilere  “Akdeniz Sineği” İle Mücadele Anlatıldı http://www.fethiyehaber.com/fethiyeli-ciftcilere-akdeniz-sinegi-ile-mucadele-anlatildi/ http://www.fethiyehaber.com/fethiyeli-ciftcilere-akdeniz-sinegi-ile-mucadele-anlatildi/#comments Sun, 22 Sep 2019 13:43:38 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=180787  

Fethiye Ziraat Odası Başkanlığı tarafından, çiftçilere yönelik, Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele toplantısı düzenlendi. Son zamanlarda üreticilerin en büyük şikayetleri arasında yer alan “Akdeniz Meyve Sineği” hastalığı ile Fethiye Ziraat Odası Başkanlığı üreticileri bilgilendirmeye devam ediyor. İlçe genelindeki bir çok mahallede bilgilendirme toplantılarını gerçekleştiren Ziraat Odası Başkanlığı son olarak Yanıklar Mahallesinde üreticiler ile bir araya geldi.

Yanıklar Mahallesindeki toplantıya Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Yanıklar Mahallesi Muhtarı Mehmet Argıç, ve üreticiler katıldı. Çiftçilere Akdeniz Meyve Sineği konusunda bilgilendirme yapılıp, ilk önce kültürel mücadele yöntemleri uygulamaları, daha sonra kimyasal mücadele yöntemlerini kullanmaları gerektiğine dikkat çekildi. Yanıklar Mahallesi Muhtarı  Muhtarı Mehmet Argıç, ülke ekonomisi ve çiftçilerin kazanması için topyekun mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayarak, bu bağlamda katkı ve desteklerinden dolayı Ziraat Odası Başkanlığına teşekkür etti. Fethiye  Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit ise toplantıya katılım sağlayan çiftçilere ve Örtü Altı Sebze Yetiştiriciliği Kursiyerlerine teşekkür edip, “Bereketli ve kazançlı yıl dileriz. Tüm çiftçilerimizin her sorununda ve konusunda hizmetindeyiz” dedi.

Haber/Foto: Ayfer Kurt

fethiyeli çiftçiler (1)_640x480 fethiyeli çiftçiler (2)_640x480 fethiyeli çiftçiler (3)_360x480 fethiyeli çiftçiler (4)_360x480 fethiyeli çiftçiler (5)_640x480

]]>
http://www.fethiyehaber.com/fethiyeli-ciftcilere-akdeniz-sinegi-ile-mucadele-anlatildi/feed/ 0
Fethiye Tapu Dairesinde “Belge Kontrolü” http://www.fethiyehaber.com/fethiye-tapu-dairesinde-belge-kontrolu/ http://www.fethiyehaber.com/fethiye-tapu-dairesinde-belge-kontrolu/#comments Sun, 22 Sep 2019 13:43:19 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=180786  

Fethiye Emlakcılar Derneği yönetimi  belgesi olmayan ve kayıt dışı bir şekilde çalışan emlakçılığa karşı mücadeleye devam ediyor. Fethiye Tapu Dairesine giden Fethiye Emlakçılar Derneği başkanı Serdar Oğuz ve beraberinde dernek yönetim kurulu üyeleri;  emlak ve gayrimenkul alım, satımı amacıyla gelen emlakçıların belgeleri olup olmadığını kontrol ettiler.  Belgesi olmayanlara uyarıda bulunuldu.

 

“Mücadelede Kararlıyız, Denetimler Artacak”

Serdar Oğuz açıklamasında  “Fethiye Emlakcılar Derneği ve Muğla Emlakçılar Odası Fethiye Temsilciliği olarak Tapu müdürlüğünde kayıt dışı  olarak faaliyet gösteren veya belgeleri eksik olan kişilere ve işletmelere uyarıda bulunduk. 5 Aralık  2019  tarihine kadar eksik belgelerini tamamlamalarını aksi taktirde yaptırıma maruz kalabileceklerini, mağduriyet yaşamamak için eksikleri olanların eksiklerini tamamlamaları ikazında bulunduk” dedi.  “Kayıt dışı çalışan ve belgesi olmadan emlak alım, satımı yapanlara karşı mücadelede kararlıyız” diyen Fethiye Emlakçılar Derneği başkanı Serdar Oğuz; denetimlerin arttırılacağını ifade etti. Oğuz açıklamasında “Belgesiz ve kayıt dışı çalışan sektör temsilcilerinin tespiti noktasında titizlilikle çalışmalarımızı yürüteceğiz. Yeni çıkan yasayla kayıtsız çalışmanın önüne geçilecek ve bu konuda ağır yaptırımlar bulunmaktadır. Aynı zamanda bu yasanın uygulanması konusunda oda olarak sorumluluğumuz var. İşi bilen bilmeyen çok kişi bu bölgede emlakçılığa soyundu ve  kayıt dışılık arttı. Vatandaşlarımızıve yatırımcıları da uyarıyoruz; mağdur olmak istemiyorsanız kayıt dışı kişilerle çalışmayın” dedi.

Haber/Foto: Nur İlik

fethiyeli emlakçılar (1)_640x480 fethiyeli emlakçılar (3)_640x480

.

]]>
http://www.fethiyehaber.com/fethiye-tapu-dairesinde-belge-kontrolu/feed/ 0
Fethiyespor Elazığ Deplasmanından 1 Puan İle Döndü http://www.fethiyehaber.com/fethiyespor-elazig-deplasmanindan-1-puan-ile-dondu/ http://www.fethiyehaber.com/fethiyespor-elazig-deplasmanindan-1-puan-ile-dondu/#comments Sun, 22 Sep 2019 13:43:14 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=180785  

TFF 3. Lig 2. Grup’ta mücadele eden Fethiyespor, 4. Haftada deplasmanda karşılaştığı Elazığ Belediyespor ile 1-1 berabere kaldı. Edinilen bilgiye göre; bozuk bir sahada  geçen karşılaşmada Fethiyespor ilk yarıyı Cemal Şener’in 40. dakikada attığı gol ile 1-0 önde kapattı. Ev sahibi ekip Tuncay Fındıkcı’nın golü ile maçın skorunu belirledi.  İlk yarı geliştirdiği ataklarla rakip kalede gol arayan Fethiyespor, 40. dakikada Cemal Şener’in golü ile 1-0 öne geçti. İlk yarı bu skorla tamamlandı. İkinci yarıda her iki takım da oyuncu değişikliği haklarını kullanırken, ev sahibi takım 75. dakikada Tuncay Fındıkçı ile beraberliği yakaladı. İlerleyen dakikalarda başka gol olmayınca her iki takım sahadan birer puanla ayrıldı. 4. hafta sonunda ilk beraberliğini alan Fethiyespor puanını 7’ye çıkarırken, Elazığspor ise puanını 3 yaptı.

Haber/Foto:Hakan Çelikdemir

fethiyespor_640x427

]]>
http://www.fethiyehaber.com/fethiyespor-elazig-deplasmanindan-1-puan-ile-dondu/feed/ 0
FTSO  “Uluslararası Coğrafi İşaretler Zirvesinde” http://www.fethiyehaber.com/ftso-uluslararasi-cografi-isaretler-zirvesinde/ http://www.fethiyehaber.com/ftso-uluslararasi-cografi-isaretler-zirvesinde/#comments Sun, 22 Sep 2019 13:43:11 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=180784  

 

19-21 Eylül tarihleri arasında düzenlenen II. Uluslararası Coğrafi İşaretler Zirvesi Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Ankara Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Ankara ATO Congresium Kongre ve Fuar Merkezinde düzenlendi. Zirveye Fethiye’yi temsilen Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ve FTSO Oda Muamelat Memuru Özge Ertürk Hakanoğlu katıldı.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Sn. Emine Erdoğan “ Türkiye’de nice hazineler var. İnsanlar yöreyle özdeşleşen, otantik değeri ve hikâyesi olan ürünleri tercih ediyorlar. Bir şehre gittiğimizde ‘Nesi Meşhur’ sorusu karşılığı aslında Coğrafi İşaretlerdir. Biz bu ürünlerin tescili, markalaşması, üretimin arttırılması ve ürünlerin dünya sahnesine taşımakla görevliyiz. Anadolu’nun çeyiz sandığında nice iksir var. Kıymetini bilir, hak ettiği değeri verirsek bize nice kapıları açacaktır” dedi.  Zirvenin açılışında konuşma yapan diğer bir isim ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’dı. Konuşmasında “ Bir yandan teknolojik ürünler hayatımızda yer alırken, diğer taraftan doğala dönme ihtiyacı içerisindeyiz. Bugün burada 446 adet tescilli ürün var. Ancak tescil tek başına bir önem ifade etmiyor. Önemli olan tescil sonrası markalaşıp ticarileşebilmektedir. Kalkınma ajansları Coğrafi işaretli ürünlerden elde edilen geliri arttırmaya yönelik projeler sunuyor. Coğrafi işaretli ürünlerle yurtdışındaki pazarlarda bir adım öne çıkarak tescilli ürünlerimizi daha rahat pazarlama noktaları elde edebileceğimiz temenni ediyor” dedi. Toplantıya ev sahipliği yapan Anakara Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ise tüketimin fabrikasyondan yerel üretime doğru bir dönüş yaptığını belirterek bu durumun ekonomik dinamiklerin yerel kalkınmaya doğru hareket ettiğini ve kırsal kalkınmaya can verdiğinin altını çizdi. ATO Başkanı Gürsel Baran konuşmasına “ Yerel kalkınmaya ivme kazandırarak artışın sağlandığı bu günlerde Coğrafi işaretler sayesinde bilinirliği ve güvenirliliği arttırarak Anadolu topraklarından çıkan bereketi ekonomiye dönüştürmeyi hedefliyoruz” dedi. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasını bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Coğrafi İşaretler Zirvesi’nde temsil eden FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı toplantı sonrası yaptığı açıklamasında “ II. Uluslararası Coğrafi İşaretler zirvesi, tescili ürünlerin yerel ürünlerin tanıtımına katkı yapması açısından çok önemli bir zirve. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizimde yöresel ve tarımsal ürünlerle ilgili Coğrafi işaret çalışmamız yürütülüyor. Bu değerleri ön plana çıkartarak, üretimlerin arttırılmasına ve ekonomik değere dönmesine vesile olacak Coğrafi İşaretli ürünler Türkiye’nin kırsal kalkınmasının en önemli dinamiklerinden birisi olacak görüşündeyiz. Dolayısıyla Bölgemiz Coğrafi işaretli ürünlere sahip çıkarak üretimlerini desteklerse Fethiye ve Seydikemer için yepyeni bir ticaret dönemi başlamış olur. Ancak bu ürünlerin üretilmesinin arttırılması ve korunması konusunda tüm bölge olarak el ele mücadele edip bu değerlerin kazanca dönüşmesini sağlamalıyız” dedi.

Haber/Foto: Ayfer Kurt

fethiyetso (1)_640x311 fethiyetso (2)_640x480 fethiyetso (3)_640x480

]]>
http://www.fethiyehaber.com/ftso-uluslararasi-cografi-isaretler-zirvesinde/feed/ 0
İŞİ OYUNCULUĞA DÖKMEYİZ… http://www.fethiyehaber.com/isi-oyunculuga-dokmeyiz/ http://www.fethiyehaber.com/isi-oyunculuga-dokmeyiz/#comments Sun, 22 Sep 2019 13:39:20 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=180780 Yıllar önce her nasılsa dağ başında; kırsalda, meslek kuruluşumuzun taşradaki en uç biriminde görevlendirilmiştik. O görevlendirilme haberini aldığım o ilk anda sanki başımdan aşağı kaynar sular boca edilmişti; o denli bozum olmuştum.

İşte o sıralarda bir çılgınlık yaparak, sizin işinizi de gücünüzü de, diyerek başımı alıp gidemeyecek konumdaydım. Çünkü yeni evli biriydim

Zaten bizim o kurumumuz müdürlüğünde birer küçük köy niteliğine sahip taşra örgüt birimlerimizde bekâr kişilerin görevlendirilmesinden kaçınılırdı. O yüzden her bir görevlimiz oralarda aileleriyle kalırlardı. O sınırlı alan içinde bir arada kalan ailelerin de türlü geçimsizlikleri, çekişmeleri olurdu.

Benim açımdan ise o kırsaldaki taşra örgütümüzde görevlendirilmiş olmak hiç de hoş bir sonuç değildi. Ben, kasabamızda bir çeyrek asırdır yaşaya gelmiş, orada çevre edinmiş, arkadaşlarımızla hergün birlikte olabilen bir kimseydim.

O dağ başında ikâmet ederek görevlendirilmiş olmak, başlı başına sevimsiz, sineye çekilmesi, kabüllenilmesi çok zor bir haldi. Yeni evlenmiş biri olarak da seçeneklerim yok gibiydi. Başkaldırmam söz konusu olamazdı.

O sıralarda ülkemizde ise yaşam altüst olmuştu; 12 Eylül Askeri Yönetimi iş başındaydı. Benim o dağ başında görevlendirilmem de zaten önceki görevlilerin işleri yüzlerine gözlerine bulaştırmış olmalarından kaynaklı bir sonuçtu. Köylülerden bazıları kendilerinin haklarının yendiğinden hareketle yeni bir başvuracakları kapı bulmuşlar, yakınmalarını da oraya iletmişlerdi. Önceki sivil yönetimlerden bir medet bulamamış o kişilere gün doğmuş sayılırdı.

Anlayacağınız, benim de, o sıralar tutup efelik yapacak halim olamazdı; bu boyutu açık seçik olarak ölçüp biçebiliyordum.

Bayağı bir zamandan beri vekâletle yürütülen birimimizin işleri yeni bir atama sonucu asile çevrilivermişti. Gelen mühendisin, köylülerin, muhtarlığın, kooperatif ilgilerinin, kendilerinin hak ve hukukları hakkındaki bilgileri karşısında nasıl bir şaşkınlık yaşadığını ise hiç unutamam.

İşte o mühendis, diğer görevlilerden çok benden çekindiğini anlamam çok sürmedi. Üzerimde bir baskı kurmak istediğini sezinliyordum. Yeni atanan biri olarak, astığım astık, kestiğim kestik havasına, bürünmüştü. Tutucu biriydi. Yönetimin de tutucu ağırlıklı bir kimlikte görünmesinden güç aldıkları apaçıktı.

Haftanın o cuma günleri ben de herkesle birlikte hareket ediyordum. Köye sürgün edilmiş, başı belâda olan bir sol görüş sahibi öğretmen de benim gibi hareket ediyordu. Kendisiyle iyi bir ilişkimiz de olup çıkmıştı.

Ramazan ayında da köylülerin geneliyle aynı tutum içindeydik. Bir akşam, o mühendis, bizi, birimin hizmet aracına doldurarak kırsalda bir çeşme başında, düzlükte, işçilerin birinin imamlığında teravih namazına götürdü. Gitmemezlik edemezdim. Birimin mühendisten sonraki ikinci adamıydım. Çeşme oluğunda abdes alırken kafamı kaldırıp baktığımda bizim mühendisin beni izlediğini görüverdim; gözgöze gelivermiştik.Gerisini siz anlayın artık!

Buralara geldiğimde tutumumumda değişikler yaptım. Hele emekliliğim sonrası hepten özgür hareket ediyorum. Bağnazlığa, yobazlığa pabuç bırakmıyorum.

Bu yazıyı asıl döşeyişime sözü getiriyorum. Siz okurlarım da bilirsiniz ki, inanç boyutlu göndermelere kalkışmam. Herkesin inancı kendine. Ne var ki, bir dava güttüğünüzde, size yandaş olmaya meyil etmiş dost kişiler de, kendilerince  yönlendirme yapmaya kalkışıyorlar. Neymiş efendim, halkla birlikte hareket ederek camilere gitmeliymişiz; yoksa o halk bize arka çıkıp destek olmazmış. Ben de, onlara diyorum ki, rol mü yapayım? Kendi tutum ve davranışlarımızla geldiğimiz aşama belli değil midir? Ülke genelinde, yerelde, aldığımız sonuç neyi gösteriyor? diyorum.

O yönlendirmeleri yapıp bizlerin düşünce ve sözlerini çatlak sesler olarak niteleyen kişilerden biriyle sözü bayağı uzatmıştık. Çevremizdekilerden bazılarının da arada bir yerelde aldığımız sonucu bir beş yıl sonra göremiyeceğimize sözü getirince benim de cinliğim tuttu; var mısın bir motosiklete iddiasına, deyip işi somut sonuca bağlamak isteyiverdim. O dakka tavırlar da değişiverdi; kem küm edilerek iddiama karşı çıkış gelmedi. Benim de zaten yapmak istediğim tam da buydu; gelinen aşamaya nokta koymak. Atıp tutmanın da bir sınırı vardır! Değil mi ya!

Bu hafta başı benden bu kadar.

İyi haftalar..

DAVUT FEN ÖNE ÇIKAN GÖRSEL

 

 

                                                                                                                                                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

]]>
http://www.fethiyehaber.com/isi-oyunculuga-dokmeyiz/feed/ 0