Fethiye Haber http://www.fethiyehaber.com Fethiye'nin Hızlı Güvenilir Haber Sitesi Tue, 22 Jan 2019 10:02:13 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.3.18 KAYMAKAM ŞAHİNER’E ZİYARET http://www.fethiyehaber.com/kaymakam-sahinere-ziyaret/ http://www.fethiyehaber.com/kaymakam-sahinere-ziyaret/#comments Mon, 21 Jan 2019 14:44:06 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=162155 Yunus Nadi İlkokulu 3B sınıfı öğrencileri, öğretmenleri Ayşe Ozan Kara koordinatörlüğünde farklı illerden 14 ortakla yürüttükleri “Birlikte Okuyalım mı?” Etwinning projesi kapsamında Fethiye Kaymakamı Sayın Muzaffer ŞAHİNER’ i makamında ziyaret ettiler. Okumanın önemini vurgulamak ve yaygınlaştırmak amacıyla başlatılan proje kapsamında, kurum ziyaretlerinin ilki Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner’e gerçekleştirilirken, öğrenciler tarafından yapılan 3 boyutlu origami tekniği kullanarak yapılan uçak maketini Kaymakam Şahiner’e hediye ettiler. Samimi ortamda geçen ziyarette, öğrencilerle sohbet eden ve öğrencilerle birlikte okuma etkinliği gerçekleştiren Kaymakam Şahiner, ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getirerek kendilerine teşekkür etti.

Haber/Foto:Ayfer Kurt

yelkenciler (1)_640x360

 

 

]]>
http://www.fethiyehaber.com/kaymakam-sahinere-ziyaret/feed/ 0
Yılmaz programın ilgi odağı oldu http://www.fethiyehaber.com/yilmaz-programin-ilgi-odagi-oldu/ http://www.fethiyehaber.com/yilmaz-programin-ilgi-odagi-oldu/#comments Mon, 21 Jan 2019 14:41:32 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=162149 AK Parti’ye katılan ve belediye başkan aday adaylığını açıklayan Keramettin Yılmaz, Muğla’da gerçekleştirilen aday tanıtım programına katıldı. Milletvekilleri ve il teşkilatı yöneticileri tarafından ilgiyle karşılanan Yılmaz, güç birliği içerisinde tüm Muğla’da başarılı sonuçlar alınacağını ifade etti.

Salı Pazarı’ndan Hareket Edildi

AK Parti Fethiye İlçe Teşkilatı, aday tanıtım programı için otobüslerle Salı Pazarı Meydanı’ndan; Muğla’ya hareket etti. İlçe Başkanı Bekir Eser, yönetim kurulu, gençlik ve kadın kolları başkanları ve üyelerinin yanı sıra çok sayıda partilinin yer aldığı kafile; sabah saatlerinde toplandı. Salı Pazarı Meydanı’na gelen AK Parti Fethiye Belediye Başkan Aday Adayı Keramettin Yılmaz, hazırlattığı kumanyaları ve meyve sularını otobüslere dağıttı. Gençlerle sohbet eden Yılmaz, “31 Mart’ta yapılacak seçimlerde sizlere büyük iş düşüyor. Enerjiniz ve bilgi birikimleriniz ile belirleyici olacağınıza inanıyorum. Hepinize başarılar diliyorum” dedi.

Canlı Yayına Katıldı

Muğla’da törenin yapıldığı salona geçen Keramettin Yılmaz, TV 58 ve Kanal Avrupa tarafından gerçekleştirilen canlı yayınına davet edildi. Soruları cevaplandıran Yılmaz, AK Parti’ye geçiş sürecini de anlattı. Salon içinde ve dışında coşkulu bir kalabalık olduğuna değinen Yılmaz, “Başta büyükşehir olmak üzere ilçe belediyelerini kazanmak için gayret göstereceğiz. Bu süreçte kendim adaymış gibi çalışacağım. 31 Mart’ta değişimi başlatacağımıza inanıyorum” dedi.

Büyükşehir Adayına Başarılar Diledi

Toplantı öncesi AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır ile sohbet eden Keramettin Yılmaz, Hıdır’a başarılar diledi. Keramettin Yılmaz’a aday adaylığı sürecinde gösterdiği gayretlerden dolayı teşekkür eden Hıdır, Yılmaz’ın tecrübesi ile bu sürece olumlu katkı sağlayacağını bildirdi.

Özyer’den Kutlama

AK Parti geçen dönem Milletvekili Hasan Özyer, aday adaylığı sürecindeki çalışmalarından dolayı Keramettin Yılmaz’ı kutladı. Program öncesi kısa bir sohbet gerçekleştiren Yılmaz ve Özyer, yerel seçimlerde AK Parti’nin durumunu değerlendirdiler. Programa coşkulu bir katılımın olduğuna değinen Özyer, Keramettin Yılmaz’ın tecrübesi ile il genelinde önemli katkı yapacağını söyledi.

Salonda Yılmaz Coşkusu

Programın yapılacağı salona geçen Keramettin Yılmaz, milletvekilleri ve il teşkilatı yöneticileri tarafından karşılandı. Katılımcıları selamlayan Yılmaz, yoğun alkış aldı. AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir konuşmasında, “Cumhuriyet Halk Partisi’nden aramıza katılan ve Fethiye Belediye Başkan aday adaylığını açıklayan Keramettin Yılmaz’ı kutluyorum” dedi. Gelen alkışlar üzerine Yılmaz ayağa katıldı ve salondaki binlerce katılımcıyı selamladı.

Eseyan Ve Gökcan’dan Kutlama

Aday tanıtım programının ardından yemeğe geçildi. Öğrenci Sarayı’ndaki programa yaklaşık bin 500 kişi katıldı. Yemeğin ardından AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi İstanbul Milletvekili Markar Eseyan ve Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, yaptığı çalışmalardan dolayı Keramettin Yılmaz’a teşekkür ettiler. AK Parti’nin büyük bir güç olduğunu kaydeden Yılmaz, “Tüm ilçelerde coşkuyu bugün burada gördük. Salon doluydu hatta dışarıda kalan vatandaşlarımız oldu. Bu enerji ile başta büyükşehir olmak üzere tüm ilçelerde başarıya ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

Haber Merkezi

Yılmaz programın ilgi odağı oldu (1)_546x480 Yılmaz programın ilgi odağı oldu (2)_463x480 Yılmaz programın ilgi odağı oldu (3)_528x480

 

 

 

]]>
http://www.fethiyehaber.com/yilmaz-programin-ilgi-odagi-oldu/feed/ 0
köşe yazısı davut fen YAKINIMDAYDILAR; O YÜZDEN BENİMLE DE İLİŞKİLENDİRİYORLAR http://www.fethiyehaber.com/yakinimdaydilar-o-yuzden-benimle-de-iliskilendiriyorlar%c2%81/ http://www.fethiyehaber.com/yakinimdaydilar-o-yuzden-benimle-de-iliskilendiriyorlar%c2%81/#comments Mon, 21 Jan 2019 14:37:22 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=162147 Hani sıkça örnek verilir durulur; gBana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim(*)” diye bir özdeğiş vardır. Eğer işte o özdeğiş temel alınarak hakkımda bir kanaata varılmaya çalışılacak olursa, öyle sanıyorum ki, değme konunun uzmanı kişi, işin içinden çıkmak için epey bir bocalıyacaktır.

Durun da yukarıdaki sözlerime kaynaklık eden gelişmeleri biraz açayım.

Elli yedi yıllık geçmişi olan bir karşı cins arkadaşım var. O, benim ilk eğitim almaya başladığım yıllardaki hayranlığımı kazanmış biridir. Ana-babası avukat olup geçim sıkıntısı nedir, o kaygıyı hiç yaşamayan, el üstünde yetiştiğine inandığımız, oldukça hoş bir sınıf arkadaşımızdı. Biz, benim gibi bazılarımız köylerden çıkıp gelmiş sınıfın yarısını oluşturan erkekleriz. Sınıfta bir-iki onun benzeri nitelikte daha karşı cinsimiz olsa da, yalnızca onu bambaşka bulurduk. Akranlarına hiç de tepeden bakmayan, candan, alçak gönüllü olarak gördüğümüz bu karşı cinsimizi biz, o yüzden yere göğe sığdıramıyorduk. Onu o yaşlarımızda sınıfımızdaki birçok kızdan ayrı tutar, bir başka değer verirdik. Onun konumu bizim çok üzerimizdeydi.

Nitekim de, biz, kasabamızda eğitimimizi sürdürürken, o ülke başkentinde önde gelen bir okulda eğitim almaya gitmişti.

Onu kasabamızda çok azgörür olmuştuk. Gördüğümüzde de yine alımlı, bize göre, yine ulaşılmaz konumdaydı. Çünkü bizler yok yoksul kesimdendik.

Kamu görevi aldığımızda da, onun alçak gönüllü oluşunu hesaba katamayıp rastladığımız o ilk anda hoş beş etmeyi hiç akıl edememiştik.

Sonuçta bizim için o unutulmaz biriydi.

Elli yıl sonra bir biçimde onunla iletişim kurduğumda kitaplarımı gönderip okumasını sağlamıştım. O gelişmeler sonucu kasabamızda eski arkadaşlarla bir araya gelebilmeyi kararlaştırmıştık. O, eşini kaybetmiş, yalnız yaşıyordu. Her ikimiz de yurdun uzak köşelerindeydik. Eskideki o kasabamız ise her ikimize yine uzaktı.

Ne oldu biliyor musunuz? Benim bütün kitaplarımı okuyan o arkadaşım, değişiverdi. Nedeni de, benim gKıyıya Vurmak” adlı kitabımda sıklıkla söz ettiğim, bizim oralı YSK Başkanı arkadaşımın, o gAnayasa Değişikliği Halk Oylamasıhnda, seçim daha sürerken, mühürsüz oyların da, kabül edileceği açıklamasıyla, ülkede öne çıkınca, bizim bir araya gelmek istediğimiz arkadaşımız da tavrını değiştirdi. Bizimle buluşmaktan vazgeçti(!). Hem o eski kasabamızın yürütmeye verdiği yüksek desteğe de içerlemiş, hem de YSK Başkanı’na çok bozulmuştu.

Yakınımdaki bir dava arkadaşım da davasını terk ederek, bundan önceki yerel seçimlerde Seydikemer’den  Belediye Meclis Üyeliği’ne soyunmuştu. O yönde bir düşüncesi olduğunu, bana da açmış, o sıra ilçe dışında oluşum nedeniyle kendisine telefonda, tavrını onaylamadığımı, belirtmiştim. O ise seçilirse döneceğini söylemekle yetinmişti(!). Sonuçta da seçilemeyip yeniden yuvaya kabulü sağlandı. Şimdi ise İl DisiplinKurulu’ndadır(!). Ne var ki, söyleşilerimizde adı ne zaman öne çıksa, oradakiler hemen tepki verirler, bana da dönerek, gEn yakın arkadaşıdır” derler; döneklik suçlamalarına vurgu yapmaya çalışırlarken bana da o suçlamadan pay düşürme çabalarını gizleyemezler. O saatten sonra ne söylesem de artık boştur(!).

Geçen hafta içinde de Belediye Başkanı’mızın bizlere g10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”müz nedeniyle Fethiye Balık Hali’nde verdikleri yemekteydik. Söyleşilerimizde gHaftanın Olayıhna(!) sözü getirmemek elbette olamazdı. Eşiğine geldiğimiz yerel seçimde, aday adaylığını aylar öncesinden açıklamış, bir önceki seçimde de yarışa girmiş tanınmış dava arkadaşımız(!), Genel Merkez’den gördüğü ilgisizlik nedeniyle saf değiştirmişti. O aşama öncesi ben de, kararın gecikmesinde, CHP-İYİ Parti Seçim İş Birliği’nin etken olduğunu açıkça belirtiyordum. Çıktığım kahve ortamında da dava arkadaşlarımıza Balıkesir örneğini veriyordum.

İşte o boyut, söyleşimizin değinilmeden geçilemeyen yanıydı. Yanımda bulunan gYörük Türkmen Derneği Başkanı” kendisine o yönde gelen sorulara, beni göstererek, gOnu siz Davut beye sorun” diyerek işin içinden çıkıyordu. Çünkü aylardır birçok resim karesinde, kahvaltıda, yemekte birlikte boy göstermiştik. Dernek Başkanı’nın topu bana atması o yüzden haksız sayılamazdı.

O arkadaşlıkla ilgili özdeğişi(!) niye başa aldığımı şimdi anladınız mı?

Siz de bilirsiniz ki, içki, mideye indirildiğinde artık şişede durduğu gibi durmaz(!); kişiyi ayık halden alır, bir süre sonra umulan havaya sokar! Zamanın ruhu, baskın gidişat da(!), öyledir; birçok yönüyle sevip saydığımız eski arkadaşlarımızı veya yenilerini de, bir hâl yola sokar(!); teğet geçivermez. Bizlere de üzüntüleri kalır!

Biz bu köşeleri neden mesken tuttuk sanıyorsunuz(!)… Yazacaklarımız öylesine çok ki!

İyi haftalar…

_________________

Not: Elimde olmayan nedenlerden dolayı geçen haftayı yazısız geçirmek zorunda kaldım. Okurlarımızın anlayış göstereceğini umuyorum.

(*) Cervantes

 

]]>
http://www.fethiyehaber.com/yakinimdaydilar-o-yuzden-benimle-de-iliskilendiriyorlar%c2%81/feed/ 0
ÜNLÜ YAZAR FETHİYE’DE YAŞIYOR http://www.fethiyehaber.com/unlu-yazar-fethiyede-yasiyor/ http://www.fethiyehaber.com/unlu-yazar-fethiyede-yasiyor/#comments Mon, 21 Jan 2019 14:36:00 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=162143 “Bize Öz Türkçe Yaraşır” kitabıyla edebiyat dünyasının çok yakından tanıdığı Ünlü Yazar Tarık Konal Fethiye’de yaşıyor. Geçtiğimiz günlerde Fethiye’nin ilk ve en eski fotoğraf stüdyosu olan Foto Kandiye’de kitaplarını sevdikleri için imzalayan Ünlü Yazar Tarık Konal “6 yıldır Fethiye’de yaşıyorum ve Fethiye’yi çok seviyorum” dedi.

Fethiye’de yaşayan insanlara selam söyleyen Yazar Tarık Konal “Ata’dan gelen öz Türkçe kelimelerinize sahip çıkın. Fethiye’de hala yabancı deyimlere ve kelimelere direnen öz Türkçe kelimeler kullanan Yörük ve Türkmen kültürün olması çok sevindirici” dedi. Foto Kandiye’nin 3. Kuşak sahibi Şükrü Gürel’de ünlü yazara “Fethiye” isimli kitabını imzalayarak hediye etti. Gazetemiz muhabirine açıklamada bulunan Ünlü Yazar Tarık Konal “1949, İstanbul doğumluyum. Bir öz Türkçe tutkunuyum. Kitabımı ulusumuza unutturulmak istenen görkemli Dil Devrimini ona anımsatmak, buna bağlı olarak da bu konudaki anlamlı çabalara bir katkı sunmak amacıyla yazdım. Bize, Dil Devrimi gibi olağanüstü bir kalıt bırakmış Bilge Devrimci Atatürk’e olan borcumuzun hiç değilse bir bölümünü Arapça, Farsça, İngilizce, Fransızca sözcükler yerine öz Türkçe sözcükler kullanarak ödemeye çalışalım” dedi.

Haber/Foto:Nur İlikünlü yazar Fethiye'de yaşıyor (1)_320x480 ünlü yazar Fethiye'de yaşıyor (2)_320x480

 

]]>
http://www.fethiyehaber.com/unlu-yazar-fethiyede-yasiyor/feed/ 0
BAŞKAN SAATCI, YEREL TOHUM ÜRÜNLERİNE  DİKKAT ÇEKTİ… http://www.fethiyehaber.com/baskan-saatci-yerel-tohum-urunlerine-dikkat-cekti/ http://www.fethiyehaber.com/baskan-saatci-yerel-tohum-urunlerine-dikkat-cekti/#comments Mon, 21 Jan 2019 14:34:13 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=162138 Fethiye’de yerli tohumlarla ürettikleri ürünleri kurulan pazarda satan üreticileri ziyaret eden Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, vatandaşları milli tohumdan üretilen ürünlerin satış günlerine beklediğini söyledi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye şubesi organizesinde ve Fethiye Belediyesi desteği ile gerçekleşen Yerel Tohum Ürünleri Satış günleri devam ediyor. Uzun bir süredir yerel tohumun yok olmaması için başarılı çalışmalar yapan Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye şubesi tarafından yerel tohumun yaygınlaşması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi’nde her ay 2 defa Pazar kuruluyor. Özer Olgun Kültür Merkezi’ne gelerek üretici pazarını gezen ve yerel tohumlarla üretilen ürünlerden satın alan Fethiye Belediye Başkanı, mili tohumun önemine dikkat çekti.  Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, “Soğuk havaya rağmen çiftçilerimizin tamamen yerli tohumlarla ürettiği ürünlerin satışı, Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi’mizde devam ediyor. Başta çiftçi kardeşlerimiz olmak üzere, Cumhuriyet Kadınları Fethiye Şubesi’nde bu işe gönül vermiş herkese teşekkür ediyorum. Ülkemizin ve evlatlarımızın geleceği için milli tohumdan üretilen ürünlerin satış günlerine sizleri de bekliyorum” diye konuştu.

Haber/Foto:Hakan Çelikdemir

50006561_2467552193286074_2727252268150685696_o_640x427 50057218_2467552166619410_2935489389515505664_o_640x427 50497934_2467552206619406_5947384692448690176_n_640x427

]]>
http://www.fethiyehaber.com/baskan-saatci-yerel-tohum-urunlerine-dikkat-cekti/feed/ 0
ÖZEL FETHİYE’DE KARNE HEYECANI http://www.fethiyehaber.com/ozel-fethiyede-karne-heyecani-2/ http://www.fethiyehaber.com/ozel-fethiyede-karne-heyecani-2/#comments Mon, 21 Jan 2019 14:30:42 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=162132 Özel Fethiye Eğitim Kurumları öğrencileri, 18 Ocakta aldıkları karneleri ile tatile başladılar.

Özel Fethiye Eğitim Kurumları öğrencileri, 17 Eylülde başladıkları eğitim öğretim çalışmalarına, anne ve babalarının da katımıyla 18Ocak’ta karnelerini alarak tatile çıktılar. Çok başarılı bir 1. Dönemden sonra kısa bir tatili hak eden öğrenciler karnelerini alırken heyecanları yüzünden okunuyordu. Özel Fethiye Eğitim Kurumları öğrencilerine, öğretmenlerine ve karne alan diğer tüm öğrenci ve öğretmenlerimize de iyi tatiller dileriz.

(HABER/GÜLYÜZ YURDAGÜL SIRT)

özel fethiye (1)_640x424 özel fethiye (2)_640x424 özel fethiye (3)_640x424 özel fethiye (4)_640x424

 

 

 

 

 

 

 

]]>
http://www.fethiyehaber.com/ozel-fethiyede-karne-heyecani-2/feed/ 0
Okulların kapanması birçok problemi de beraberinde getirebilmektedir. http://www.fethiyehaber.com/okullarin-kapanmasi-bircok-problemi-de-beraberinde-getirebilmektedir/ http://www.fethiyehaber.com/okullarin-kapanmasi-bircok-problemi-de-beraberinde-getirebilmektedir/#comments Mon, 21 Jan 2019 14:27:58 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=162130 Sömestr tatili öğrencilerin dönem içerisinde bekledikleri önemli bir süredir. Ancak karnelerin alınmasıyla birlikte bu sevinç başarısı düşük olan öğrenciler için genellikle üzüntüye bırakmaktadır. Her aile mutlaka çocuğunun başarılı olmasını ister ancak burada sergileyecekleri tutum çocuğu doğrudan etkilemektedir. Ailenin tepkisinden korkan bir çocuk bu dönemde kaygı, öfke ve üzüntü yaşayabilir. Aileler mutlak başarı beklentisi ile çocuğuna yaklaşmamalı. Mükemmeliyetçi yapıda olan aileler en ufak bir düşüklüğü kabul etmemenin yanı sıra diğer öğrencilerle veya akraba çocuğu ile çocuğunu kıyaslayarak sarılamayacak yaralar açabilir. Bu çok ciddiye alınması dahi ileri dönemde muhakkak karşılarına olumsuzluk olarak çıkacaktır. Bu sebepten çocuklar desteklenmeli. Daha az başarılı olduğu konu ve derslerde ek ders düşünülmeli ve bu mümkünse tatil dönem dışında olmalı. Sömestr tatili boyunca çocuk istediği aktiviteleri yapabilmeli veya bu süreçte özgürce hareket edebilmeli. Karne gününde ödül veya ceza verilmemeli. Ödül durumunda ‘’İyi bir şey yaptığında karşısında hep ödül alırsın’’ algısı oluşurken ceza durumunda ‘’ yanlış bir şey yaptığımda cezalandırılırım’’ algısı yaratılmamalı. Çocuğun olası düşük sonuçlar getirmesi neticesinde temel sorunu çözmek gerekir. Bu birçok sebebe bağlı olabilir. Ebeveynler çocuklarına bu dönemlerde aşırıya kaçacak tepkiler vermemeli ve daima çocuklarını sevdiklerini onlara muhakkak hissettirmelidir.

 

]]>
http://www.fethiyehaber.com/okullarin-kapanmasi-bircok-problemi-de-beraberinde-getirebilmektedir/feed/ 0
MİNYONLAR   FETHİYE’ DE   SAHNE   ALDI http://www.fethiyehaber.com/minyonlar-fethiye-de-sahne-aldi/ http://www.fethiyehaber.com/minyonlar-fethiye-de-sahne-aldi/#comments Mon, 21 Jan 2019 14:25:19 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=162126 Doğa ve çevre konulu Minyonlar Müzikali, Fethiye’de sahnelendi.Tüm dünyada sevilerek izlenen,  animasyon filmi kahramanları Minyonlar, Fethiye’de hayranlarının karşısına çıktı.  Senaryosu doğa olan, güldürürken düşündüren, müzikal tiyatro oyununu, minik öğrenciler anne babalarıyla beraber ilgiyle izledi. Minyonlar, kendilerine özgü konuşmaları, dans ve müzikleriyle gösteriyi izleyen herkese keyifli dakikalar yaşattı. Oyun ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Nermin Akyıldız, ”Minyonlar Müzikalini Fethiye’ye getirdik. Doğa ve iklimleri anlatan bu oyuna gelen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Haber/Foto:Ayfer Kurt

minyonlar (1)_640x349 minyonlar (2)_640x399

 

 

]]>
http://www.fethiyehaber.com/minyonlar-fethiye-de-sahne-aldi/feed/ 0
 İMAN SAMİMİYET GEREKTİRİR http://www.fethiyehaber.com/iman-samimiyet-gerektirir-5/ http://www.fethiyehaber.com/iman-samimiyet-gerektirir-5/#comments Mon, 21 Jan 2019 14:22:22 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=162124 Etrafımızda Allah’a inandığını dile getiren çok sayıda insana rastlarız. Ancak bu kişilerin çoğu Allah’a iman etmenin gereklerini yerine getirmekte gereken titizliği göstermezler. Allah kullarını, Kur’an-ı Kerim’de bildirdiği emir ve yasaklara uymaları konusunda uyarır. Faizden, zinadan, yalandan, fitneden uzak durmalarını öğütler. Namaz kılmak, oruç tutmak, sabır ve tevekkül sahibi olmak gibi pek çok ibadeti kararlılıkla uygulamamızı emreder. Buna rağmen samimi olarak iman etmeyen insanlar, bu emir ve yasakları uygulamak konusunda umursamaz davranırlar. Menfaatlerine uygun olmayan bu yaşam tarzı onlara zor ya da sıkıcı gelir. Çünkü daha fazla ve daha kolay para kazanmak için faiz yemek, nefislerini tatmin etmek için zinaya yaklaşmak, mecbur kaldıklarında yalan söylemek çıkarlarına daha uygun gelir. Namaz kılmak, oruç tutmak gibi farz olan ibadetleri ise vakit bulamadıklarından, ileriki yıllara ertelediklerinden ya da önemini yeterince kavrayamadıklarından yerine getiremezler.

Çevremizde yaşayan insanları düşünelim; çocukları için çok büyük fedakârlıklar yapan bir anne, kendisini ailesine adayan bir baba, sanat için her şeyi yapmayı uygun gören bir aktris, hayatını sistemi düzeltmeye adayan veya tek amacı üniversiteyi kazanmak olan bir genç, aşkı için ya da kendi için yaşayan birey… Sıklıkla rastladığımız bu insanlar gün içinde amaçladıkları konular için her şeyi yaparlar, tüm zamanlarını ve imkânlarını bu amaçlarına ulaşmak için kullanır ve gerektiği takdirde değerlerinden taviz vermekten çekinmezler. Dünya hayatının aldatıcı metasına kapılıp Allah’ın rızasını unutan bu samimiyetsiz tutumun bulacağı karşılık bir Kur’an ayetinde şöyle açıklanmıştır:

“İşte bunlar, ahireti verip dünya hayatını satın alanlardır; bundan dolayı azapları hafifletilmez ve kendilerine yardım edilmez.” (Bakara Suresi 86)

Allah inancını taşıdıklarını söyledikleri halde hiçbir eylemlerinde bu inancın gerektirdiği ahlakı göstermeyen samimiyetsiz kişilerin, Allah’ı hatırladıkları ve yalvardıkları tek an zorluk anlarıdır. O anlarda Allah’a yönelir, O’ndan yardım dilerler. Bir an önce, yaşadıkları sıkıntıdan kurtulmak için dua ederler, camilere giderler, adaklar adarlar hatta zor geldiği için yerine getirmedikleri namaz ibadetine dahi başlarlar. Ancak Allah’a olan bu samimiyetsiz yakınlıkları, duaları, ibadetleri; sıkıntıları Allah tarafından giderildiği andan itibaren son bulur ve eski hayatlarına kaldıkları yerden devam ederler. Allah bu karaktere sahip olan insanları Ankebut Suresi 65. Ayetinde şu şekilde bildirir: “Onlar gemiye bindikleri zaman, dini yalnızca O’na halis kılan gönülden bağlılar olarak, Allah’a yalvarıp yakarırlar. Ama onları karaya çıkarıp kurtarınca, hemen şirk koşarlar.”

Yaşanan her zorluk aslında insanlara Rabbimiz tarafından yapılan bir uyarıdır. Kimi uyarıları dikkate alır ve ne gerekiyorsa yapar, kimi uyarıları umursamaz, kimi de uyarıyı fark eder ancak bir süre sonra unutur ve hayatına devam eder.

Mesela kalp sağlığına gereken önemi vermeyen bir insanı düşünün. Ufak bir kalp krizi daha dikkatli olması gerektiğini hatırlatan bir uyarıdır aslında. O andan itibaren kişi tüm hayatını, kalp sağlığını korumak için çeşitli tedbirler alarak tekrar düzenler. Allah da, hayatını sadece bu dünyaya adayan ve gaflete düşen kullarına çeşitli zorluklar yaşatarak uyarılarda bulunur ve Kendini hatırlatır. Tüm zorluklar, acılar, kayıplar aslında insanlar için Ahireti unutup yalnızca dünya hayatının süsüne kapılanlara, Allah’ın dosdoğru yolunu hatırlatan hayati bir uyarıdır.

“ Onlar, dinlerini bir eğlence ve oyun konusu edinmişlerdi ve dünya hayatı onları aldatmıştı. Onlar, bu günleriyle karşılaşmayı unuttukları ve Bizim ayetlerimizi yok sayarak tanımadıkları gibi, Biz de bugün onları unutacağız.” (Araf Suresi 51)

Allah’ın uyarılarını fark eden ve O’nun dosdoğru yolunda yaşamayı seçen insanlar ise Allah’a olan inançlarından ve ibadetlerinden asla taviz vermezler. Dualarına icabet eden Rabb’lerine şükrederler. O’na olan bağlılıkları zorluklarla beraber daha da artar.                                                                Bilirler ki yaşanan her zorluk kendileri için bir sınavdır. “ Biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele.” (Bakara Suresi 155) ayetinin bilincinde olan samimi mü’minler bu sınavlarını en iyi şekilde verebilmeyi amaçlarlar.

Samimi olarak iman eden insanların Allah’a olan sevgileri menfaate dayalı değildir. Sadece O’nun rızasını gözeterek yaşarlar ve her zaman O’na şükrederler. Samimiyetsiz bir inançla, samimi iman arasındaki farkı fark edebilmek ve doğruları bulabilmek umuduyla…

Selam ve Dua ile…

saidcelik-300x219

 

]]>
http://www.fethiyehaber.com/iman-samimiyet-gerektirir-5/feed/ 0
Büyükşehir Söğütlüdere’den Burdur İl Sınırına kadar karla mücadele ediyor http://www.fethiyehaber.com/buyuksehir-sogutludereden-burdur-il-sinirina-kadar-karla-mucadele-ediyor/ http://www.fethiyehaber.com/buyuksehir-sogutludereden-burdur-il-sinirina-kadar-karla-mucadele-ediyor/#comments Mon, 21 Jan 2019 14:19:14 +0000 http://www.fethiyehaber.com/?p=162118 Muğla Büyükşehir Belediyesi il genelinde 1345 km yolda karla mücadele çalışması yaparak yolları ulaşıma açtı.

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle yoğun kar yağışının yaşandığı ilçelerde karla mücadele çalışmaları ara vermeden devam ediyor. Muğla’nın Seydikemer ve Kavaklıdere ilçelerinde devam eden kar yağışı nedeni ile kapanan yollara Büyükşehir Belediyesi ekipleri anında müdahale ederek yolları ulaşıma açıyor. 1345 km yolda kar mücadelesi veren ekipler bu çalışmalarda 550 ton tuz ve 6 ton solüsyon kullandı. Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler Burdur İl Özel idaresi ile yürüttükleri ortak çalışma ile Seydikemer İlçesi, Söğütlüdere Mahallesi’nden Burdur İl Sınırına kadar olan 15 km lik yol hattında 1 Greyder, 1 Kepçe, 1 Kamyon, 3 İşçi ve 2 operatör ile yoğun kar nedeniyle kapanan yolların açılması çalışmalarında görev aldı. Yapılan çalışmada 45 ton tuz karışımı kullanıldı. Ayrıca Kavaklıdere merkez, Ortaköy, Nebiler, Kadıköy, Salkım, Çayboyu, Menteşe İlçesi’nde de Yılanlı, Kozağaç, Dağpınar, Kuyucak, Karacaören yollarında da karla mücadele çalışması yapıldı.

Haber/Foto:Ayfer Kurt

Büyükşehir Söğütlüdere’den Burdur İl Sınırına kadar karla mücadele ediyor (1)_640x360 Büyükşehir Söğütlüdere’den Burdur İl Sınırına kadar karla mücadele ediyor (2)_640x360 Büyükşehir Söğütlüdere’den Burdur İl Sınırına kadar karla mücadele ediyor (3)_640x360 Büyükşehir Söğütlüdere’den Burdur İl Sınırına kadar karla mücadele ediyor (4)_640x360

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

]]>
http://www.fethiyehaber.com/buyuksehir-sogutludereden-burdur-il-sinirina-kadar-karla-mucadele-ediyor/feed/ 0