Hoşgeldiniz  
......................................................................................... onkasim

Esnaf Hastanesinden Dedikodulara Yanıt

admin | 26 Haziran 2012 | Güncel A- A+

Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Başoğlu, Hastane Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Murat Aynacı, Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir, Fethiye’de görev yapan yazılı ve görsel basın mensuplarıyla bir araya geldi. Basın mensuplarını ve Esnaf Hastanesi yönetimi Boğaziçi Restaurant’ın sahibi Aydın Ertemli karşılarken konuklarla teker teker yakından ilgilendi. Boğaziçi Restaurant’ta basın mensupları ile birlikte kahvaltı yapan hastane yönetimi, son zamanlarda kamuoyunda yer alan söylentilere açıklık getirirken, hastanede yapılan yeniliklerden de söz ettiler. Fethiye Özel Lokman hekim Esnaf Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Başoğlu söylentilere açıklık getirdi. Başoğlu açıklamasında; “Son zamanlarda bazı söylemler olduğunu duyduk. Bu konuda açıklama yapma gereği hissettik. Ocak ayında Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi yeni hizmet binasına taşındı. Fiyatları birden arttı gibi yanlış imajlar var. Bu konuyu düzeltmek istedik. Hastanemiz yeni hizmet binasına geçtiği zaman Sağlık Bakanlığı tarafından derecelendirildi. Daha önce C sınıfı iken B sınıfına geçtik. Bu geçiş C sınıfına göre biraz daha yüksek ama aşırı bir fiyat değildir. Bunu öncelikle belirtmek istiyorum. Bu fiyatları biz kendi kafamızdan ayarlamıyoruz. Sağlık Bakanlığının özel hastaneler için hazırlamış olduğu fiyatlar vardır, bizler de bu fiyatları uyguluyoruz. Zaten bu fiyatlara uyulmadığı zaman çok büyük cezai yaptırımları var. Buna kesinlikle uymaya çalışıyoruz. Burada uygulanan bütün fiyatlar Sağlık Bakanlığının derecesine göre verdiği fiyatlardır. Uygulama aşaması ise Sağlık bakanlığı’nın belirlemiş olduğu bir muayene ücreti var: Bu ücretler 26.00 ile 36.00 arasında değişen bir ücrettir. Bu herhangi bir sosyal güvencesi olmayan bir hasta içindir. Bizim sınıftaki bir hastane Sağlık Bakanlığı’nın talimatına göre bu ücretin % 75’inin alınacağı belirtiliyor. Dolayısıyla bu ücret 22,50 Liradır” dedi.

“ACİL SERVİS TAMAMEN ÜCRETSİZ DEĞİLDİR”

Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Murat Aynacı da; Hastanede yapılan yeniliklerden söz etti. Başhekim Aynacı; “Halk arasında, sosyal medyanın da  eksik bilgilendirmesinden kaynaklı, acil servise başvuran hastalardan hiç ücret alınmayacağına dair yanlış bir izlenim bulunmaktadır. Acil servis tamamen ücretsiz değildir. Sağlık Bakanlığının tanımladığı acil hal tablosuna göre, acil servise başvuran ve durumu aciliyet  arz eden hastalar ücretsizdir. Acil halin tanımı ise kısaca, ilk 24 saat içinde müdahale edilmemesi halinde hayati risk teşkil edecek veya yaşam kalitesini bozacak hastalıklar olarak açıklanabilir. Acil hal kapsamı dışında kalan durumlarda, acil servise başvuran hastalardan ücret alınmaktadır. Bahsedilen hastaların aciliyet ayrımları ise hekimin muayenesi sonucu belirlenmektedir.Bahsettiğim uygulama hastanemizin inisiyatifinde değil, tamamen SGK Ve Sağlık Bakanlığı yönetmelikleri dahilindedir.

ESNAF HASTANESİ TAŞINDI ,ÜCRETLERİ ARTTI

Diğer bir yanlış izlenim ise ilave ücretler konusunda sıkça yaşanmaktadır. Şöyle ki; yeni hizmet binamıza geçişimizle birlikte fiyatlarımızı arttırdığımız düşünülmektedir. Oysa bilindiği üzere 22.03.2012 tarihinde yayınlanan “Özel Hastanelerin Puanlandırılması ve İlave Ücret Alınması Hakkında Yönerge” ye göre hastanelerin sınıflarına göre alması gereken ücretler arttırılmıştır. Buna göre de hastanemizin alması gereken ilave ücret %50’den %75’e çıkarılmıştır. Hastalarımızdan aldığımız ücretlerde tamamen bu yasal sınırlar içindedir. Ayrıca bu sınırın aşılması da suçtur. Çünkü; Fiyatlar SGK ;tarafından verildiği için hiçbir hastane keyfi fiyat uygulaması yapamaz.

ESNAF HASTANESİ MESAİ SAAT 24.00’A KADAR

Yıllardır bizden vazgeçmeyen, halkımıza ilgileri ve talepleri için öncelikle teşekkür ederiz. Bu durumu azaltmak için; hastanede kurulan bir ekibimiz 7 gün/24 saat çalışmaktadır. Hastalarımızın, çok uzun süre beklemelerini önlemek için bazı branşlarda sayılarımızı 3’e çıkardık. Yine hastalarımız beklemesin diye, 23:00 a kadar muayenelerimizi devam ettiriyoruz hem gündüzün yoğunluğunu azaltarak hastalarımızın uzun süre beklemelerini engelleyerek daha konforlu hizmet sunmak hem de gündüz mesailerinden dolayı hastaneye gelmekte sıkıntı yaşayan çalışan hastalarımıza kolaylık sağlanmıştır. Temmuz 2012 itibariyle, muayene saatini 24:00’e kadar uzattık.

PLATİK CERRAH GÖREVE BAŞLADI

Hastanemiz yoğun talep üzerine; Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Branşı almıştır. Fethiye ve çevresindeki özel hastaneler içinde tek Plastik Cerrahi Kadrosu, hastanemiz bünyesinde bulunmaktadır. Tüm estetik amaçlı operasyonların rahatlıkla yapılmasının yanında, uzuv kesileri sinir yaralanmaları gibi organ kayıplarına yol açabilecek olan el ve mikro cerrahi operasyonları da hastanemizde gerçekleştirilmekte olup bu şehrimiz açısından büyük bir şanstır. Sağlık dolu günler dilerim” dedi. (Fg)

4747 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
hamle_gazetesi_ecosport_160x800