Hoşgeldiniz  

Eski Fethiye Yazıları KENTİ SEVMEK

3. Güngör Berk | 14 Haziran 2019 | KöşeYazar A- A+

 

 

Fethiye ve Fethiyelilerin soluk aldığı ‘Sahil Yolu’ yıllar içinde tamamlandı.   Çalış’la bağlantısında Şehit Fethi Bey Parkı da yerini aldı. Körfezin ve kentin tüm güzelliği ortaya çıktı. Bu güzel kentte yaşamak bizler için daha da vazgeçilmez oldu.

 

Fethiye Ovası yerleşime açıldıktan sonra, öngörülenin aksine,  hızlı bir şekilde yapılaşma ve kentleşme başladı. Kentleşmeyi ve gelişmeyi imar planı içinde yapmak gerekiyor. Yeni Fethiye doğal güzelliğini bozmayan, yeşili ve maviyi koruyan, genellikle çok katlı yapılaşmayı önleyen ve kamusal alanların uyumlu yerleştirildiği bir imar planı üzerinde kuruldu. Gelişmesini kısa sürede tamamladı.

 

İmar planında sıkça değişiklik yapmak çarpık kentleşmeye yol açıyor. Belediye gelirini arttırmak amacıyla alt yapı çalışmaları bitirilmeden, kamusal alanlar kullanılmadan kat izninde ve yeşil alanlarda değişikliğe gidilebilmektedir. Buna koşut olarak kaçak yapılaşmaya, gecekondulaşmaya da göz yumulmaktadır. Bu zorlama ayrıca yeni alanların imara açılmasını tetiklemektedir.

 

Kentleşme sürecinde yasal olmayan yapılaşma da ortaya çıkmakta, işgal edilen hazine arazileri plansız ve yarım yamalak yapılarla doldurulmakta, alt yapının sonradan geleceği bilinerek sağlıksız yerleşimler oluşturulmaktadır. Çerçi Deresi boyunca büyüyen ‘Çatalarık’ böyle ortaya çıkmıştır. Siyasetçinin her dönemde verdiği alt yapı ve tapu sözüyle saklı büyümesine devam etmiştir. Yeni Fethiye’nin imar planına uygun gelişmesi sürekli denetim altında tutulmalı ve çarpık kentleşmeye geçit verilmemelidir.

 

Yeni kentimizde çağa uygun ve yeşili dışlamayan üç – dört katlı konutların oluşturduğu ‘site’ yerleşimleri, bağımsız ‘havuzlu’ villalar, kaçak katlı çatılarında güneş enerjisi depolarıyla ‘beton’ yapılar öne çıktı. Yerlimizin yaptığı binaların mimarisi ve yabancılar için yapılmış binaların mimarisi kentin tarihsel dokusuna uymuyor ve oldukça farklılık gösteriyor. Yabancıların mülk edinmesine getirilen kolaylıklar çok sayıda yabancının da Fethiye’de yerleşmesini sağladı. Fethiye köylerinden ve İstanbul başta olmak üzere yurdun her yerinden gelip yerleşenler ile kısa sürede, nerdeyse, ovada boş arsa kalmadı ve nüfusumuz da çoğalıverdi.

 

Bu hızlı çağdaş kentleşmede yerel, ulusal, uluslar arası etkinliklerin yapılacağı konferans binaları, sanat müzeleri, kültür merkezleri, spor alanları için geç kalındı. Bu yüzden yeni kentte yaşayan insanlarımız şimdilik ve daha çok sahil boyunca yapılmış yeme ve içme yerlerinde, yeşil alanlarda bir araya geliyor ama kent yaşamına katılamıyor.

 

Kenti güzelleştirme tasarımlarının sürdürülebilirliğini sağlama yerel yönetimin ilkesi olmalı. Hızlı yapılaşma nedeniyle bugün yaya kaldırımları ve caddeler araçlardan kurtarılamıyor, çöp verme ve toplama düzeni oturtulamıyor. Semtlere serpiştirilmiş güzelim parkların bakımı aksayabiliyor, bazı sokakların kaldırımları bozulabiliyor.

 

Zamanın yavaş geçtiği yıllarda ‘Fethiye için bir şeyler yapmaya çalışan’ o güzel insanların giydirdiği trafoların çiçekleri solmamalı. Karagözler’deki yeşil orman küçülmemeli, mavi deniz körfezde kirlenip yeşile çalmamalı, otopark gibi temel çalışmalar daha fazla beklememeli.

 

Varlıklı Fethiyelilerin doğru kentleşme tasarımlarında yatırımcı olması özendirilebilirse, kentimizdeki Yüksek Okulların yerel yönetimin çalışmalarında yol gösterici etkinliği arttırılabilirse, kentte yerleşmiş ya da geleneksel olarak tatil amacıyla gelen aydınlarımızdan doğru kentleşme için yararlanılabilirse ‘Yeni Fethiye’ güzel, çağdaş, huzurlu olacaktır.

 

Ama her şey insanı, kentini ve yurdunu seven, sevgiyi yüce değer sayan, üretken insan olmakla başlamıyor mu? Hepimizin bu güzelim ‘Fethiye için yapacak bir şeyi olmalı’.

 

GÜNGÖR BERK

güngör berk_640x427

 

300 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,3929
EURO 8,9530
BIST 10,1006
ALTIN 437,07

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle