Hoşgeldiniz  

Eski Fethiye Yazıları HALKÇI BAŞKAN — I

3. Güngör Berk | 21 Haziran 2019 | KöşeYazar A- A+

Eski Fethiye Yazıları HALKÇI BAŞKAN — I

Fethiye’de 1939 yılında doğmuştu. Eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamlamıştı. İnşaat mühendisiydi. 1965 – 1969 yılları arasında Devlet Su İşleri’nde çalışmıştı. Sonrasında otuz yıl da Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yapmıştı. Fethiye’nin iki dönem seçilmiş Belediye Başkanıydı. Birincisi, 1977 – 1980 dönemi, ‘darbe’ ile sona ermişti. İkincisi, 1989 – 1994 dönemi ise ‘Yeni Fethiye’nin kuruluş yıllarını kapsayan değişim zamanıydı. Şimdi Belediyeden ayrılalı on yıl olmuştu. Geçen zaman içinde hep Fethiye’deydi ama Fethiyelilerden uzakta kalmıştı. Fethiyelileri özlemişti. Onların da kendisini özlediğini biliyordu. Bu yüzden on yıl sonra Belediye Başkanlığına yeniden aday olmuştu.

 

Belediye Başkanlığının ikinci dönemi Fethiye için sorumluluk yüklenilen bir dönemdi. Fethiye tarih boyunca önemli ve olağanüstü güzel bir yerleşim olmuştu. Günümüzde de benzersiz bir turizm merkezi olmaya adaydı. Fethiye’de turizm 1989 yılında yeni canlanmaya başlamıştı. Fethiye bunun farkında değildi. Gerçi sırt çantalı, ‘bitli turist’ler 1984 yılında gelmeye başlamış, pansiyonlar açılmıştı. Ama Fethiye uyuyan bir güzeldi. Çarpık yapılaşmaya, gecekondulaşmaya açık, küçük bir sahil kasabasıydı. ‘Yeni Fethiye’ kentinin temelleri bu dönemde, kadrosundaki uzman arkadaşlarıyla birlikte atıldı.

 

Doğal ve tarihsel zenginlikleri, çevre ve kültür değerlerini ortaya çıkaran imar planlarıydı. Önceki dönemlerde plan yapılmış olsa bile uygulanamıyordu. Kimse, planda yol ya da yeşil alana ayrılmış arsa payını gönüllü olarak vermiyordu. Belediye ise parasızlıktan kamulaştıramıyordu. Uygulanmayan planlar da bir sonraki dönemde sil baştan, yeniden yapılıyordu.

 

Fethiye Ovası imara açılarak kentin temelleri atılmıştı. 8050 dönüm arazide, ilgili yasanın on sekizinci maddesi uygulanmıştı. 1800 dönüm alan yol, otopark, yeşil alan, kamu binası yeri olarak kamulaştırılmıştı. 567 yeşil alan, 17 kamu kurumu ve 12 okul alanı oluşturulmuştu. 7300 imarlı parsel üretilmişti. İmar onların işi olmuştu.

 

Gözü kör olası siyaset, ülkemizde, belli etik değerlere göre yapılmıyordu. Belediye Başkanı partisiyle sürekli ters düşüyordu. Çünkü Belediye kararları Fethiye’deki çıkarları etkiliyordu. Rant elde etmek isteyen yamyamlar vardı. Fethiye Ovası imara açılmasaydı Fethiye yamyamlara kalacaktı. Buna geçit verilmeyince şimdi kazanan Fethiyeliler olmuştu.

 

On yıl geçiverdi, 2004 yılına gelindi. Geçen sürede, imar planındaki on iki okul yerinin ancak ikisinde okul yapılabildi. Yusuf Gökçe İlköğretim Okulu ile Zincirli kuyu’daki okul yardımsever vatandaşların gayretiyle oldu. Yolların yarısı açılamadı. Yeşil alan olarak ayrılan yerlerde, vatandaştan alınamadığı için, on yıldır kabak yetiştiriliyordu. Örneğin Yüksek Okul’un kuzeyindeki on dönümlük park alanı tarla olarak duruyordu.

 

Fethiye’de yaşamayı seçen herkes Fethiye sevdalısıydı. Kendisi de bunlardan birisiydi. Fethiye’de yaşamayı ve ölmeyi seçmişti. Bu mevsimde bile, açık havada,  deniz kıyısında ya da kaldırım kenarında oturup bir bardak çay içmenin keyfi başka hangi ülkede yaşanabilirdi?

 

İkinci dönem Belediye Başkanlığına seçilince işyerini kapatmıştı. Mühendis ya da müteahhit olarak iş yapmamıştı. Ama görev süresi bitince kendisi için de söylentiler çıkarılmıştı. Antalya’da beş yıldızlı otelinin ve İzmir’de apartmanının olduğu söylenmişti. Bu yüzden kalbi kırılmıştı. Beş yıllık dönem sonunda ne oteli olmuştu ne de apartmanı. Belediye başkanlarının iyi yaptıklarına iyi demeli, kötü yaptıkları da akılcı bir şekilde eleştirilmeliydi. On yıl sonra bu gün Fethiyeliler kendisi için “ Çalmadı, çaldırmadı ve yemedi, yedirmedi” diyorlardı.

 

Geçen on yıl içinde Fethiye’de iki başkan gelmiş ve bir şeyler yapmıştı. Ama hala çok büyük eksikler vardı. Şimdi seçime gidilirken Belediye Başkanı  “Ben Özer Olgun’un projelerini uyguladım” diyor, doğru söylüyordu. Zaten bütün projeler yolda değil miydi? Yollar projeye konulmasaydı su, elektrik, alt yapı projeleri yapılabilir miydi? ‘Yeni Fethiye’nin kuruluşunda yol alınabilir miydi?

 

 

GÜNGÖR BERK

köşe yazısı güngör berk yazının içine konacak_640x341

300 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,3732
EURO 8,9521
BIST 10,1060
ALTIN 440,89

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle