Hoşgeldiniz  
.................................................................................. ...................................................................................

Eski Fethiye Yazıları GEÇMİŞİ ANMAK

3. Güngör Berk | 01 Temmuz 2019 | KöşeYazar A- A+

Eski Fethiye Yazıları GEÇMİŞİ ANMAK

Gazino denizin üzerindeydi. Eylül ortalarında bir akşamüstüydü. Hava sabahtan bu yana bulutluydu. Bulutlar mavi, beyaz, kül, kurşun renkteydi. Yarın sabahtan yağmur yağacaktı. İşten çıkanlar, her günkü alışkanlıkla gazinoya gelmiş, masalara dağılmış, oturuyorlardı.

Bir masanın çevresinde oturmuş dört kişiydiler. Masada, önlerinde, dolu ve yarı dolu bira bardakları duruyordu. Topograf: “Bu yıl emekliliğim doluyor”, dedi. “Fakat İşletme izin verirse seneye bu vakitler emekli olmak istiyorum. Çünkü oğlan lise sonda, kız da ortaokulu bitirecek. Okulları burada bitsin istiyorum. Sonra Düzce’ye gideceğim.” Yanındaki müdür yardımcısı gözlüğüyle oynadı: “Müdürün tutumunu bilemem, yeni geldi, tanımıyoruz”, dedi. Topograf önüne bakıyordu. “Kimse aç kalıp ölmüş değildir”, dedi.

O sırada bekar bir mühendis gazinoya bağlanmış ipi çözdü, sandalına atladı. Deniz dümdüzdü. Mavi, kül, kurşun renkteydi. Gökyüzü ve deniz dingindi, uyumluydu. Mühendis motoru çalıştırdı. Yarım gaz verdi. Yavaşça uzaklaşıyordu. Sırtı çekecekti. Belki bir akya yavrusu, belki küçük bir orfoz takılırdı. Akşam yemeğindeki rakıya meze olurdu.

Masadaki yeni evli, Karagedik’te çalışan mühendis arkasına yaslandı. “Buradaki sosyal olanaklardan biz yararlanamıyoruz”, dedi. “ Sandalımız yok. Böyle oturacak yerimiz de.” Müdür yardımcısı alınmıştı. “Sizin oturduğunuz yerde de deniz var”, dedi. “ Sandal alabilirsin, Fethiye Körfezi büyük.”

Jeolog söze karıştı: “Geçen gece televizyonda Fethiye ile ilgili programı izlemişsinizdir, “ dedi. “ Fethiye’de kıyıların, koyların tamamı devletin elinde bulunuyor. Belediye kanalıyla halkın yararlanması sağlanabilir. İşletme’nin Çalış’ta, kumsalın üzerinde, Fransız işletmesinden kalan yazlık barakaları da sıkça gösterildi. Denize ve plaja uymuyor gibiydiler.” Müdür yardımcısı: “ Bu kış hepsini yakarlar,” dedi. Yeni evli mühendis: “Böylece yazlığımız da elden gider” diye ekledi.

Gazinonun karşısında, kumsalın kenarındaki küçük süs havuzunun başında çocuklar oyuyordu. Havuzda su yoktu. Belki de havuza girip kalmış bir kurbağa vardı. Taşlıyorlardı. Bağrışmaları gazinoya değin ulaşıyordu. Müdür yardımcısı garsona seslendi. “ Çocukları oradan kovalayın”, dedi, “Çabuk!” Garson koşturdu. Çocuklar kaçıştılar. Ama garson geri dönünce yine geldiler. Oyunlarına garson da katılmıştı.

O sırada jeologun yanına baldızı geldi. “Ablam evin anahtarını birisiyle göndersin diyor”, dedi. Jeolog masadan kalktı. Gazinodan dışarıya yürüdü. Havuzun kenarındaki çocuklardan birisine anahtarı gösterdi. “Bunu ablana, eve götürür müsün?”, dedi. Çocuk: “Yok, olmaz”, dedi. Jeolog yürümesini sürdürdü. Lojman yakındı. Karısı kapının önünde küçük çocuğunu soyuyordu. Çocuğu ter içindeydi. Anahtarı verdi. “Siz yemeğe gelirsiniz, ben dönüyorum”, dedi. Gazinoya dönüp masadaki yerini aldığında bulutlar biraz aralanmıştı. Güneş görünüyordu. Doğayı sanki ilk kez görüyordu. Deniz, bulutlar, karşıdaki dağlar, orman çok etkileyiciydi.

İki ayrı masada taş konken oynanıyordu. Oyuncular kendi kendine konuşuyor, arada çevreye göz gezdiriyor, oyunu sürdürüyorlardı. Bu emekli mühendis gazinodan en son ayrılacaktı. Oyun taşları kendisindi. Çantasına yerleştirirken: “Ekmek tahtamızı her gün getiriyoruz, yalnız bu gün kaybettik”, diyecekti.

Bir köşede genç karı koca oturmuştu. Çocuklarını evde ya da oyun parkında bırakmış olmalıydılar. Kocanın elinde bira bardağı vardı. Kadının saçları sarıya boyanmıştı. Bir söyleşiye dalmışlardı.

Bir masada ise iki genç kız oturmuştu. Köyde yeni açılmış ilk eczaneyi konuşuyorlardı. Sabahleyin ikisi de ayrı zamanlarda uğramıştı. Ruj, şampuan falan bakmışlardı. İstediklerini bulamamışlardı. Fiyatlar da Fethiye’den biraz pahalı gibiydi.

 

GÜNGÖR BERK

(15 Eylül 1978 – GÖCEK)

köşe yazısı güngör berk Eski Fethiye Yazıları_640x478

308 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,9703
EURO 8,2019
BIST 1,1749
ALTIN 441,54

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle