Hoşgeldiniz  

Eski Fethiye Yazıları – DUVAR TAKVİMİNDEKİ FETHİYE

3. Güngör Berk | 13 Şubat 2018 | KöşeYazar

Eski Fethiye Yazıları  –  DUVAR TAKVİMİNDEKİ FETHİYE

 

Çocukluğumuzun sıcak baba evinde, oturma odasının duvarına asılmış bir “Saatli Maarif Takvimi” dururdu. Günler, aylar, mevsimler bu duvar takviminden her gün özenle koparılan yapraklarla geçer giderdi. Her yıl bittiğinde eski takvimin yerini yenisi alır ve günler geçmeye, biz büyümeye devam ederdik.

Gün sonunda koparılan takvim yaprağındaki yazılar hiç atlanmadan, bazen yorum da eklenerek, yüksek sesle okunurdu. Namaz vakitlerini, tarihte o gün yaşanmış önemli olayları, dünyaya o gün gelmiş ya da o gün yaşamdan kopmuş ünlüleri ondan öğrenirdik. Bazı günlerde bir fıkrasına gülerdik, bir özlü sözde doğruyu bulurduk, okuduğumuz bir şiirde yaşam sevinciyle dolardık. Takvim yapraklarında, biz koymasak da o gün doğan çocuğumuza konulacak isimden tutun biz uygulamasak da her konuda verilen yararlı bilgiye kadar her şey olurdu. Yaşanacak günde olacakları da o söylerdi. Koca Karı Soğukları ne zaman geliyor, Beş Nisan Fırtınası ne zaman kopacak, cemre toprağa mı düşüyor, yaşama dair her şeyi ondan öğrenirdik.

Sonra çağın, toplumun değişmesine ve gelişmesine bağlı olarak başka duvar takvimleri çıktı, çeşitlendi. Özel şirketler, kurumlar, çoğu esnaf tanıtım amacıyla takvim hazırladılar. Duvar takvimleri evlerin dışında işyerlerine de yerleşti. Yıllar geçtikçe de sadeleştiler. Doğa, tarih, yaşam konularında seçilmiş resimlerle görsellik kazanarak on iki aylığa, dört mevsimliğe derken tek bir sayfada yıllığa kadar değiştiler. Ama eskisi kadar çok olmasa da, geçmişle birlikte yaşayan bazı baba evlerinde Saatli Maarif Takvimleri hala geçen zamanı göstermeye devam ediyor. Nedense “Takoz Takvimi” adını almış az sayıdaki benzerleriyle birlikte.

Zaman, Fethiye esnafının tanıtım amacıyla hazırladığı duvar takvimlerinde akıp gidiyor. “Fethiye Sevdalısı” dostlarımızdan Turgut Uysal’ ın iş yeri adına hazırlattığı takvimleri bilmem gördünüz mü? Bu takvimler Kent Kitaplığı’nın ve Kent Tarihi Müze’mizin henüz kurulamadığı bir dönemde Fethiye Tarihi’nden bir sayfa açıyor.

Turgut Uysal yirmi yıldan bu yana bu takvimleri Fethiyelilere sunuyor. Bir karton sayfada hem zamanın yıl içindeki aylık akışına kapılıyorsunuz hem de Fethiye Tarihi’nden bir sayfaya… Takvim 1995 yılında, üç yüz yıl önceki Fethiye’den bir resimle başlıyor. 2010 duvar takviminde ise, resimleri ve öz geçmişleriyle birlikte, “Fethiye’nin Kuvayı Milliye Teşkilatı”nı tanıtıyor. Takvimi hazırlayan Murat Dinçer, kaynak olarak Ünal Şöhret Dirlik ve Foto Kandiya’dan yararlanmış. Yurtsever Fethiyelilerin Bağımsızlık Savaşı’na katkılarını anımsatıyor.

Kaymakam Kamil Nezih Okuş’ u biliyor musunuz? Turgut Uysal’ ın 2007 duvar takviminde onu tanıyabilir, öyküsünü öğrenebilirsiniz. Kamil Nezih Okuş, Karlıova ve Hacıbektaş’tan sonra, 1956 – 1957 yıllarında Fethiye’de kaymakamlık yapmıştır. 24 – 25 Nisan 1957 Gecesi, dört bin nüfuslu Eski Fethiye’yi yerle bir eden depremi Fethiyelilerle birlikte yaşamıştır. Akşam saat yirmideki öncü depremden sonra halkı evlerinden dışarı çıkartmış, sabaha karşı saat dört sırasında olan 7. 2 şiddetindeki yıkıcı depremde fazla can kaybı olmasını önlemiştir. Merkezde on iki, Ovacık’ta beş ve Eldirek’ te iki kişi yaşamını kaybetmiştir. Eski Fethiyelilerin unutamadıkları kaymakam Kamil Nezih Okuş depremden sonra görevini Denizli, Adana, Rize ve Kütahya’da başarıyla sürdürmüştür.

2011 yılında ise Fethiye Tarihi’nin denizci Kel Hasan Paşa’sı karşımıza çıkıyor. Kel Hasan Yaka’dan çıkıp Cezayirli Hasan Paşa’nın yanında denizciliğe başlıyor ve paşalığa kadar yükseliyor. Aynı dönemde Yaka’ya su getiren “Paşa Bendi”ni ve “Kemer Köprüsü”nü yaptırıyor, Fethiye’deki “Eski Cami”nin temelini atıyor…

Dostumuzun duvar takvimlerinde, depremlerle birçok kez yıkılmış ve yeniden kurulmuş Fethiye’nin kesintiye uğramış ve tam yazılamamış tarihinden birer sayfa açılıyor. Kent belleğine katkı yapmanın sade bir yolu değil mi?

Zaman aramızdan ayrılanların bizi ve cevizli bahçeleri, payamlı bahçeleri, mersinli dereleri, çatal çeşmeleri, sazlı dereleri, turunç pınarları, ölü denizleri, boncuklu koyları, akşam güneşinde renklenen geniş Fethiye Körfezi’nin denizini, kızlan ve bozlan dağlarını, çam ormanlarını bırakıp gidenlerin içimizde tortulaşan kederiyle geçip gidiyor.

Fethiye’de zamanımızı yaşarken bir duvar takvimi Fethiye’nin farkına varmamızı da sağlamıyor mu?

 

GÜNGÖR BERK

323 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklam? Gizle