Hoşgeldiniz  
...............................................................................................

EROL DOLU KÖŞE YAZISI İSTANBUL’DA OSMAN ATAKAN TEKİN İLE

Erkan Ilik | 09 Haziran 2014 | Genel, KöşeYazar, Yazarlar


Erkan Ilik
fethiyegazetesi1960@gmail.com

EROL DOLU

 

           İSTANBUL’DA OSMAN ATAKAN TEKİN İLE

 

             ‘Sporcu Saksı’da Değil Tarla’da Yetişir’

 

Osman Atakan Tekin Türkiye’de Atletizm’in önemli isimlerinden birisi. 1945 doğumlu olup, 1962 yılında Atletizme başlayarak, 1970 yılına kadar Atletizm’in Sırıkla Yüksek atlama dalında Fenerbahçe formasını giydi. İstanbul’da 1976 yılında Netaş Spor Kulübünün kurucuları arasında bulundu ve Kulübün Genel Sekreterliğini yaptı.

1979 yılında bu gün İstanbul’da on binlerin koştuğu ve Dünya üzerinde bir kıtadan diğer bir kıtaya koşarak geçilen tek Maraton olma özelliğini taşıyan Uluslar arası Avrasya Maratonunun düzenleme kurulunda bulundu.

1985 yılında yine İstanbul’da bir zamanlar Atletizme büyük hizmet edem Şişe Çam Spor Kulübünde yöneticilik ve Antrenörlük yaptı.

1986 yılında İstanbul’da 7500 atletin katıldığı uluslar arası Mavi Haliç Yarı Maratonunun projesinin hazırlayıp, Dört yıl bu organizasyonda genel direktörlük yaptı.

Osman Atakan Tekin aynı zamanda uluslar arası Atletizm camiasıyla çok iyi diyalogu olup, bundan dolayı 1987 yılında Türkiye’nin Dünya Maraton Birliğine üye olmasını yardımcı oldu. 1986 yılında Roma’da ve 1987 yılında Bratislava’da toplanan Uluslar arası Amatör Atletizm Federasyonu ve 1988 yılında Melbourne’de yapılan AIMS kongrelerine delege olarak katıldı. Halen Dünya Maraton Birliğinin Türkiye Temsilciliği görevini yürütüyor.

Ayrıca Osman Atakan Tekin hoca,  1964 Tokyo, 1972 Münih ve 2004 Atina Olimpiyat oyunları öncesi Olimpiyat Meşalesini taşıyarak Türkiye’den en çok Olimpiyat meşalesi taşıma rekoru da kırdı. Kendisi aslen Bursa’lı olup şimdi Fethiye’de kalan özürlü sporcumuz Yavuz Şap’ı yetiştirip Yavuz Şap ile beraber Dünya’nın beş kıtasında Maraton koşarak ülkemizin tanıtımına büyük hizmet etmiştir.

     Şu an aynı zamanda Fenerbahçe’nin Yüksek Divan Kurulu üyesi ve aynı zamanda Genel Kurul üyesidir.

Osman Atakan Tekin hocayı 1997 yılından bu yana çok yakından tanırım. Fethiye’ye de geldi. Ben de İstanbul’a gittiğim zaman kendisiyle oturup Türkiye’de Atletizm üzerine konuşuyoruz.

16–19 Mayıs 2014 Tarihleri arasında Selanik’te Büyük Atatürk’ün evinden getirilen toprağı koşarak Ankara’da Anıt Kabre götüren sporcular arasında bu yıl ben de vardım. Bu koşunun İstanbul-Ankara etabında koşmak için 16 Mayıs 2014 Tarihinde İstanbul’a gittiğim zaman, İstanbul’da kendisiyle buluştuk ve Beş Saat beraber başta Gezi Parkı ve Galata Kulesi olmak üzere hem İstanbul’u dolaştık, hem de Türkiye’de Atletizm üzerine konuştuk.

Osman Atakan Tekin ile Atletizm’in sorunları üzerine konuşurken bana ‘Erol, sporcu Saksı’da değil, Tarla’da yetişir. Çünkü her yerden sporcuları bulup çıkarmak gerekir. Yani toplumun her kesimi içerisinden sporcu aramak gerekir. Biz de bazı yetenekler bulunuyor ama o sporcuların başarıları çoğu zaman kısa süreli oluyor ve toplumda birçok isimsiz kahraman sporcular orta çıkamıyor’ dedi.

Bu sözleri duyduğum zaman 1978 yılında Muğla’da Beden Eğitimi Öğretmenimiz Kayak sporu yapmış olan İhsan Narin’in Beden Eğitimi dersinde ‘arkadaşlar bizde Kayak Milli Takımı Kırk, Elli kişi arasından seçiliyor. Ama Avusturya’da Yirmi Bin kişi içerisinden Kayak Milli Takımı seçiliyor’ diye konuşması aklıma geldi.

 

 

1307 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,8691
EURO 7,7245
BIST 1,1236
ALTIN 392,16

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle