Hoşgeldiniz  

DÜŞÜNEREK YAŞAMAK

4. M. Said Çelik | 10 Temmuz 2019 | KöşeYazar

DÜŞÜNEREK YAŞAMAK

 

İnsan sadece tek bir an kendi yaratılışını düşünse, nasıl mucizevî bir şekilde ve mükemmel bir tasarımla yaratıldığının farkına varacak ve buna karşılık Rabb’ine olan bağlılığını göstermek için durmaksızın bir çaba harcaması gerektiğinin bilincine erişecektir. Tuz tanesi büyüklüğünde tek bir hücre olarak yaşamına başlayan insan, ardından bu hücrenin milyarlarca kez çoğalması sonucu, mükemmel bir insan haline gelir: “ İnsan önceden, hiçbir şey değilken, gerçekten bizim onu yaratmış bulunduğumuzu hiç düşünmüyor mu?” (Meryem Suresi 67)

Ancak en önemlisi, insanın hiçbir şey değilken, bir ruh kazanmış olmasıdır. Bir damla su önce embriyoya, sonra bir çiğnemlik et parçasına, ardından bir bebek, sonunda da muhteşem sistemlerle tasarlanmış bir bedene sahip, düşünebilen, konuşabilen, akledebilen bir varlık haline dönüşmüştür. Kısacası, Allah insanı yoktan inşa etmiş ve ona Kendi ruhundan üflemiştir. Fakat insanların çoğu bu üstün yaratılış üzerinde düşünmez ve Allah’tan uzak, gaflet içinde yaşar. Aldanır, yanılır.

“ Ey insan, üstün kerem sahibi olan Rabbine karşı seni aldatıp-yanıltan nedir? Ki O, seni yarattı, sana bir düzen içinde biçim verdi ve seni bir itidal kıldı. Dilediği bir surette seni tertip etti.” (İnfitar Suresi 6-8)

Mesela bir otomobil düşünelim. Çalışabilmesi için gerekli olan yakıtı, yağı, suyu, havası, ayrı ayrı yerlerden otomobile konmaktadır. Ancak insanda öylesine mükemmel bir mekanizma vardır ki, tek yerden alınan besinler, vücutta moleküller düzeyde ayrıştırılmakta ve muhteşem komplekslikte sistemler vasıtasıyla gerekli yerlere iletilmektedirler. Bu bilinçli yönlendirme ve plan Yüce Allah’ın üstün ve kusursuz yaratmasıdır.

İşte kendi mucizevî yaratılışlarını unutarak, Allah’a karşı çarpık örnekler getirmeye ve Allah’ı inkâr etmeye kalkan kimselerin hayatları yanılgı içinde sürer. Rabb’ine nankörlük etmek istemeyen kişi, kendisini günlük yaşamın akışına kaptırmaz, her an Allah’a karşı sorumluluğunun bilincindedir. Bu sorumluluğu derin düşünmek, kişinin, dünyanın göz açıp kapama kadar kısa süreli bir konaklama yeri olduğunu ve ahirette Yüce Rabbimiz’in karşısında, dünyada yaptığı her şeyden sorgulanacağını asla unutmamasına vesile olur. Allah Kur’an’da bu konunun unutulmaması yönünde uyarıda bulunur: “ Her bir nefsin hayırdan yaptıklarını hazır bulduğu ve her ne kötülük işlediyse ona kendisi arasında uzak mesafe olmasını istediği o günü (düşünün)… (Al-i İmran Suresi 30)

İnsan masasının üzerinde duran basit bir atacın bile bir amaçla yapılmış olduğunu düşünürse, kâinatta ruha sahip olan tek varlık olan insanın da asla başıboş ve amaçsız olamayacağını anlayabilir. Ve yalnızca düşünen insanlar Allah’ın gücünü gereği gibi kavrayabilir. Kur’an ayetindeki gibi; ancak düşünürse…

“ Onlar, ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah’ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler. (Ve derler ki:) Rabbimiz, sen bunu boşuna yaratmadın. Sen pek yücesin, bizi ateşin azabından koru.” (Al-i İmran Suresi 191)

İnsan düşünerek Allah’ın yüceliğini, büyüklüğünü kavrar, derin düşündüğünde sevgisi ve korkusu artar. Bütün bunlar, Allah’ın sınırlarını korumada ve hoşnutluğunu kazanmada onun yardımcısı olacaktır.

Selam ve Dua ile…

14 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle