Hoşgeldiniz  

DUA OLMASA NE EHEMMİYETİNİZ VAR!

4. M. Said Çelik | 12 Nisan 2019 | KöşeYazar

 

 

Dua, bir ibadettir, dua kulluğun özüdür, dua Rabbe dönüş ve yönelişin adıdır. Kulluktan bahsedilen bir yerde, duadan bahsetmemek mümkün değildir. Zaten, Allah (c.c) da “Duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var!” buyurmuyor mu? Ve “Dua edin kabul edeyim” diyen de bizzat kendisi değil mi?

Dua, Allah (c.c)’la kul arasında kuvvetli bir bağdır. Başka bir ifade ile kulun düşüncesinin Rabbe takdim edilmesi şeklidir dua. Kul erişemeyeceği ve iktidarıyla elde edemeyeceği her şeyini, mutlak iktidar sahibi olan Kadir-i Mutlak’tan ister; işte bu isteğin adıdır dua. O, helezonlar halinde kuldan Rabbe yücelen tatlı bir nağmedir ta arşa kadar…

Evet, “Ben Allah’a dua etmem.” Deme, sonra nasıl olsa gelecek gelir; gelmiyorsa olan da gelmez gibi sözlerini de bir mazeret olarak gösterme. Bunlar boş sözdür. Daima dua et. Dua etmek bir vazifedir, görevdir, kulluk görevidir. Dünya ve ahirete ait işlerin için Allah’a yalvar, dua et ve iste. Haram olmayan, ahlakına bir zarar vermeyecek olan her şeyi O’ndan talep et.Çünkü Cenab-ı Hak bizi dua etmeye teşvik ediyor, emir veriyor:

“ Bana dua edin, icabet ederim. Allah’ın güzel nimetlerini isteyin, ama o nimetleri birbiriniz için böbürlenme vesilesi yapmayın.” Buyurmaktadır.

Dua üzerine Peygamber Efendimiz (s.a.v) ümmetini dua etmeye teşvik etmiştir. Bunların birkaçını zikretmek yerinde olur:

“Kabul olacağına inanarak dua edin. Allah’a yalvaracağınız zaman ellerinizi açınız.”

“Kime dua kapısı açılmış ise ona rahmet kapıları açılmış demektir. Allah’a talep edilen (dünyevi şeylerden) Allah’ın en çok sevdiği afiyettir. Dua, inen ve henüz inmeyen her çeşit (musibet) için faydalıdır. Kazayı sadece dua geri çevirir. Öyle ise sizlere dua etmek gerekir.”

İşte bu Hadis-i Şerifler senin; “dua etmeye lüzum yok. Etsem de gelir etmesem de.” Şeklinde söylediğin sözlerin yersiz olduğunu gösteriyor.

Daima Allah (c.c)’tan iste. Kısmetinde varsa gelir; bu geliş senin imanını arttırır. Duaya alıştığın için halka yüzsuyu dökmekten de kurtulursun. Şayet kısmetin değilse yine duan iyi olur, Allah (c.c)’a imanın olduğu anlaşılır. Ayrıca bütün hallere karşı sende bir uysallık olur. Asabiyete kapılmadan işlerinde kolaylıkla hal yolunu bulursun. Borçlu isen kolaylıkla ödeme yollarını ararsın. Sakin olduğun için herkesin itimadını kazanırsın. Çünkü imanlısın, işlerini Allah (c.c)’a bırakıyorsun.

Yaptığın duaya dünyada karşılık verilmese bile ahirette bol ecir alırsın. Günahların, hataların bağışlanır. Allah (c.c) kullarına bol ihsanlar yapandır. Acır, dualarını kabul eder.

Duanın kabul olunacağı muhakkaktır. Ya bu âlemde ya öbür âlemde karşılığı görülür. Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurur:

“Kıyamet günü imanlı kimse amel defterinde birçok iyi işlerin mükâfatı şeklinde bazı şeyler görür, hayret eder. Sonra ona sorulur:

Bunları biliyor musun? Haliyle bilmez ne olduğunu;

Bilmiyorum… Der. Buna karşılık ona şöyle anlatılır:

İşte bunlar senin dünyada dua yoluyla istediğin şeylerin karşılığıdır. Kaderinde olmadığı için orada verilmedi; burada onların mükâfatını alıyorsun.”

Her iman sahibi Allah (c.c)’a dua eder… İman sahibi, Yaratıcısını her zaman anandır. Her hakkı yerine getiren iman sahibidir. Sonra dua eden bilir ki her şeyi veren Allah’tır.

Dua eden kibirli değildir. İşte bundan ötürü dua iman sahibinin huyları arasında olmalıdır.

Kısaca Dua, bizi yaratan, yaşatan, her şeye gücü yeten sonsuz kudret sahibi Rabbimizinönünde kendi aczimizi, zaafımızı, hiçliğimizi anlamak, kendi kendimize yeterli olmadığımızı bilmenin adıdır. Dua, bize şah damarımızdan daha yakın olan, bizi en iyi tanıyan ve anlayan Rabbin huzurunda iç âlemimizi, yürek coğrafyamızı olduğu gibi açmak ve bütün samimiyetimizle halimizi O’na arz etmektir…

Selam ve Dua ile…

saidcelik-300x219

31 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle