Hoşgeldiniz  

DİŞ SAĞLIĞI KÖŞESİ

Erkan Ilik | 25 Şubat 2019 | Genel, Güncel, gundem, Sağlık, Siyaset, siyasi

Ortodonti; çapraşık, düzensiz dişlerin ve çenelerin konumlarınıinceleyerek tedavisini yapanbir uzmanlık dalıdır. Süt dişlerinin zamanından önce çürüyüp kaybedilmesi veya çekilmesi sonucu alttan gelecek daimi dişlerin yerinin kapanmış olması, çene yapısının küçük diş yapısının ise büyük olmasından kaynaklı dişlerin sığamaması gibi etkenler diş ve çene yapısında çeşitli bozukluklara, kaymalara yol açar.

Yaygın olarak ‘tel tedavisi’ olarak bilinen ‘ortodontik tedaviler’ çapraşık dişlerin görüntüsünü düzeltmek için her yaşta uygulanabilirler. Önde veya geride konumlanan çenelerin yerine getirilmesi ile daha estetik bir görüntü elde edilerekdoğru bir çiğneme fonksiyonu sağlanır.

Çocukluk döneminde uzun süre biberon ve emzik kullanımı, parmak emme, tırnak yeme ve dil itimi gibi kötü alışkanlıkları önlemeye yönelik durdurucu tedaviler yine ortodonti alanında yapılmaktadır. Alt çenenin önde veya geride olmasından kaynaklı iskeletsel problemlerin çocukların büyüme gelişme döneminde tedavi edilmesi önemlidir.

Ortodontik tedavi yalnızca estetik amaçlı bir tedavi olmayıp, asıl hedefi ileride oluşabilecek muhtemel dişeti hastalıkları, çiğneme bozuklukları ile eklem problemlerinin de önüne geçilmesini sağlamaktır. Ortodonti, dişlerin düzeltilmesi ile konuşmayı daha düzgün hale getirip, hastanın kendine olan güveninin artmasını sağlar.

Her yaşta kendi dişleriniz ile yapay bir görünüm olmadan kusursuz doğallıkta bir gülüşe ve sağlıklı dişlere sahip olmak hayal değil. Sağlıklı ve mutlu gülüşler dilerim.

Uzm. Dt. Didem Batıtürk

Ortodonti Uzmanı

doc klinik_366x480

 

94 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle