Hoşgeldiniz  

DİŞ HEKİMİ SEVİM KOCAKÖSE DİŞ TAŞI NEDİR VE NASIL OLUŞUR?

Erkan Ilik | 05 Mart 2019 | Genel, Güncel, gundem, Kültür, Sağlık

Ağız ve diş sağlığı bakımının yetersiz olduğu durumlarda yumuşak bakteri plağının , tükürükte bulunan kalsiyum ve fosfat iyonları ile birleşerek  diş yüzeylerinde veya  diş protez yüzeylerinde çökelmesiyle diştaşı oluşmaktadır.

  • Kişinin etkin şekilde diş fırçalayamaması,
  • Ağız içinde yapılan hatalı restorasyonlar,
  • Beslenme düzeni,
  • Tükürük yapısı,
  • Anatomik yapısı,
  • Sistemik hastalıkları ,
  • Sigara vb. alışkanlıkları da diştaşı oluşumunu ve sıklığını belirleyen faktörlerdendir.

DİŞ TAŞLARINI TEMİZLETMEZSEK NE OLUR?

Diştaşı temizliği ihmal edildiğinde kötü koku ,diş çürüğünde artış, dişeti çekilmesi,  dişeti iltihabı ve diş kayıpları gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır. Özellikle diş ile dişeti arasında biriken diş taşları zamanla çene kemiğinin erimesine dişlerin sallanmasına ve akabinde diş kayıplarına neden olmaktadır. Hastaların diş taşından kaynaklı başlıca  şikayetleri; kanama, sızlama, kızarıklık, şişlik olarak sıralanmıştır.

DİŞTAŞLARINI NE SIKLIKLA TEMİZLETMELİYİZ?

Her kişinin ağız yapısı,  tükürük yapısı, sistemik hastalıkları, beslenme alışkanlıkları değişkenlik gösterdiği için  bu sürecin sıklığı kişiye göre belirlenmelidir. Düzenli diş hekimi kontrollerinde temizletme sıklığı hekim tarafından belirlenebilir.Ağız ve diş sağlığı açısından kişilerin 6 ayda bir diş hekimine kontrole gitmesi önerilir.

DİŞTAŞLARINI TEMİZLETTİKTEN SONRA  AĞIZSAĞLIĞI İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Diştaşları sebebiyle çekilen dişeti nedeniyle diştaşı temizliğinden sonra  diş kökünün bir kısmı açığa çıkarak  hassasiyete neden olabilir.  Diş taşı uzaklaştırıldıktan sonra, doğru fırçalama tekniklerini öğrenerek dişetlerinizin en sağlıklı ve doğal formuna geri dönmesine yardımcı olabilirsiniz. Günde en az iki kere dişetinden dişe doğru fırçalayarak ve diş ipi kullanarak ağız ve diş sağlığımızı koruyabiliriz.

 

82 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle