Hoşgeldiniz  

DİŞ HEKİMİ ÖZGÜR YÜRÜK İMPLANT HAKKINDA MERAK EDİLENLER…

Erkan Ilik | 18 Şubat 2019 | Genel, Güncel, gundem, Kültür, Sağlık, Siyaset, siyasi

Dentalimplantlar; tedavi edilemeyen çürük, kırık, diş eti problemleri, travma ve sistemik hastalıklar sebebiyle kaybedilen dişlerin estetik ve fonksiyonunun tekrar sağlanması amacıyla diş kökünün görevini üstlenen ve çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidalardır.

İMPLANTLARIN FAYDALARI NELERDİR                                                                          

   Vücutta kullanılmayan kaslar nasıl erirse,dişsiz boş kalan kemik de kullanılmadığı için erir.Dişsiz bölgeye implant yerleştirildiğinde çiğneme,fonasyon(konuşma) ve estetik fonksiyonları geri kazandığımız gibi  bu kemiği tekrar fonksiyona kattığımız(kullandığımız) için o bölgedeki kemiğin erimesini de geciktirmiş olup mevcut kemiği koruruz. Tamamen dişlerini kaybetmiş, özellikle alt çenede yapılmış hareketli total protez(tam damak) kullanan hastaların en çok şikayet ettiği, oynama,ağızdan çıkma, ezememe problemleri uygulanacak 2 yada 3 implantlaçözülebilir.Uygun durumlarda dişi küçültüp köprü yapmaktansa dişlere hiç dokunmadan, implant yerleştirerek diş eksikliği giderilebilir.

İMPLANT HERKESE YAPILABİLİR Mİ?

Genel sağlık problemi olmayan, diş çekimi yapılabilen her hastaya implantyapılabilir.Genel sağlık problemi olan hastalarda ise doktoru ile görüşüldükten sonra ancak gerekli tedbirler alınarak yapılabilir. Diş sıkma alışkanlığı, sigara kullanımı ,ağır dişeti problemi, kullanılan bazı ilaçlar ,ağız hijyeni  de implantın başarısını etkileyen faktörlerdendir. Kemik yapısı en önemli sorun gibi görünse de günümüzde çeşitli müdahalelerle kemik,implantın uygulanmasına hazır hale getirilebilmektedir.

İMPLANT TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Bu süreç, kullanılan implant markasına, implantınyerleştirildiği kemik bölgesinin yoğunluğuna ve kişinin sağlık durumuna göre 0 ile 6 ay arasında değişkenlik gösterebilir.

DİŞLER ÇEKİLİR ÇEKİLMEZ İMPLANT YAPILABİLİR Mİ?

Gerekli ağız içi ve radyolojik incelemeler yapılıp koşullar uygun ise diş çekilir çekilmez implant hemen yapılabilir.

KEMİĞİN İMPLANTA UYGUN OLUP OLMADIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Ağız içi muayene ve radyolojik bulgular sonucuuygun olup olmadığı belirlenir.En kesintanı dental tomografi (üç boyutlu röntgen ) cihazıyla belirlenebilir.

İMPLANT SONRASI DİŞLERİM NE ZAMAN TAKILIR?

İmplant operasyonlarından sonra kemik yoğunluğu ve diğer dişlerin poziyonları uygunsa hastanın protezleri hemen takılabilir, hemen takılamaz ise tedavi süresince kullanılacak geçici protezler hazırlanır.

OPERASYON SIRASINDA ACI HİSSEDER MİYİM?

İmplant operasyonları lokal anestezi altında yapılmaktadır.Kemik dişe göre daha kolay uyuşan bir dokudur, bu nedenle işlemlerde hastalar kesinlikle acı veya ağrı hissetmezler. Kemik yoğunluğunun ve bütün koşulların uygun olduğu hastalarda bir implant 3 -5  dakikada yapılabilecek kadar kısa zamanlı ve kolay bir işlemdir. Operasyondan sonraki birkaç gün ise hafif bir ödem ve ağrı olabilmektedir. Çoğu vakada operasyon sonrası ağrı kesici kullanmaya bile gerek kalmamaktadır.

diş hekimi özgür yürük_382x480

105 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle