Hoşgeldiniz  

DİKKATLİ BİR HAYAT

4. M. Said Çelik | 17 Temmuz 2017 | KöşeYazar

DİKKATLİ BİR HAYAT

 

Gül, menekşe, lale, sümbül, yasemin ve diğer çiçekler mevsiminde yüzümüze güler, bir müddet sonra vazifelerini gelecek nesillere bırakıp giderler.

Sabahları bize, merhaba diyen güneş, akşamları veda ederken, ay başını çıkarır ve selam verir. Bulutlar, bir kumandandan emir alan askerler gibi başımızın üzerinde resmi geçit yapar, yeryüzündekilerin yüzünü güldürür, sonra çekilir gider. Dünyaya gelmemize vesile olan anne ve babalarımız bir gül gibi bizleri koklar, sever, öper, okşar, bütün sıkıntılarımıza katlanarak bizi büyütür, ardından maddi-manevi varlıklarını bizlere emanet ederek bu misafirhaneyi terk eder giderler.

Ömür yapraklarımız her gün bir bir kopmakta, süratle Allah’ın huzuruna gitmekteyiz. Biz istesek de istemesek de dünyada duramıyoruz, sevkiyat devam ediyor. Bizi sırtında taşıyan dünyamızın da ömrü kısalmakta, o da süratle ilahi emre kendini teslim ederek sona doğru yol almaktadır.

Mülkün hakiki sahibi Allah, mülkünde dilediği gibi tasarruf etme yetkisine sahiptir. Bize emanet ettiği hayatı, O’nu hoşnut edecek şekilde değerlendirmek bize düşüyor. Bulunduğumuz konumun hakkını vermek için, bin bir tuzakla yolumuzu kesmek isteyen şeytan ve nefsin esiri olmamamız ve engellere takılmamamız gerekiyor.

Yaratılanların en şereflisi olan insan, üstün meziyetlerle donatılmış, paha biçilmez uzuvlarla süslenmiş, kâinat adeta onun için yaratılmıştır. Her şey ona selam durmakta, bütün nimetler onun üzerine yağmur gibi yağdırılmaktadır.

İnsan eşyayı değerlendirme kabiliyetine sahip kılınmış ama o bu kabiliyeti Allah hesabına değerlendirmeli, amel-i salih, hakkı tutup kaldırma, emr-i bi’l-maruf nehy-i ani’l-münker (yani iyiliği emredip, kötülüklerden sakındırma) vazifesinde her türlü sıkıntıya katlanabilmelidir. Bu haliyle insan, melekleri geride bırakır ve ulvi âlemlerin, Firdevslerin namzedi haline gelebilir. Fakat o, bu cevherlerin kıymetini bilemeyip, suiistimal ettiği zaman da bedeni arzuların esiri haline gelmekte, zillete mahkûm olmakta ve esfel-i safiline                (aşağıların aşağısına) düşmektedir.

İnsanın böyle bir sefalete ve talihsizliğe düşmemesi için, kendisini mükemmel cihaz ve hissi cevherlerle süsleyen Rabb’ini bilmesi, sevmesi O’nun emir ve yasaklarına uyması gerekir. Zira insan, kâinatı hüküm ve tasarrufunda tutan Allah’a muhtaçtır. O, acz ve zaafını kabullenip, haliyle, kavliyle bütün ihtiyaçlarını Rabb’inden istemeli, şerlerden O’na sığınmalı ve her halükarda halini O’na arz etmelidir…

Selam ve Dua ile …

 

 

224 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.