Hoşgeldiniz  
...............................................................................................

Devlet Hastanesinde Bir İlk

Erkan Ilik | 10 Şubat 2020 | Genel, Güncel, gundem, Sağlık, Siyaset, siyasi A- A+

Devlet Hastanesinde Bir İlk

Fethiye Devlet Hastanesinde ilk Laparoskopik Total Histerektomi ameliyatı Op. Dr. Osman İnce tarafından yapıldı.

49 yaşındaki hasta Alime Kör kasık ağrısı ve şişlik şikayetiyle geldiği Fethiye Devlet Hastanesinde Op. Dr. Osman İnce tarafından muayene edilerek, 6 cm.lik iki adet miyom tespit edildi.

Fethiye Devlet Hastanesi’nden yapılan açıklamada; “Hastamıza 07.02.2020 tarihinde laparoskopik (kapalı) yöntem ile total Histerektomi ameliyatı yapılmıştır. Hastanemizde ilk kez uygulanan bu yöntemle ameliyat olan hastamız “Kendisini çok iyi hissettiğini, kendi işlerini kısa sürede rahatlıkla yapabildiğini” ifade etmiştir.

Histerektomi, rahmin (uterus) alınması ameliyatıdır. Histerektomi, genelde açık cerrahi olarak uygulanan bir ameliyat olmakla birlikte günümüzde kapalı yöntem ile (laparoskopik) uygulanabilmektedir. Laparoskopik histerektomi (TLH; total laparoskopik histerektomi), jinekolojik cerrahide diğer laparoskopik operasyonlar gibi son yıllarda giderek artan şekilde uygulanmaktadır.

Ameliyatın tipi muayene bulgularına, ameliyata neden olan hastalığa ve doktorun seçimine bağlı olarak değişir.

Açık yöntem ile yapılan histerektomi ameliyatı, günümüzde teknoloji ve bilginin ilerlemesi ile birlikte artık kapalı yöntemle (laparoskopik histerektomi) yapılabilmektedir.

Kapalı yöntemle (laparoskopik) rahim alınma ameliyatı sonrası karında büyük insizyon (kesi) olmayacağı için ağrı, kanama, hastanede kalış süresi daha az olmakta, daha hızlı iyileşme, daha erken işe dönüş imkanı olmaktadır. Ayrıca estetik açıdan da büyük yara izleri olmamaktadır. Bunun yanında karın içi organların gözlenmesi daha iyi olmakta ve cerrahi sonrası karın içi yapışıklık da daha az olmaktadır. Hasta genellikle 1-2 gün hastanede kalır, sonrasında taburcu edilir, çalışan hastaların işine dönmesi genellikle 2-3 hafta içerisinde gerçekleşebilir.”ifadeleri yer aldı.

Haber Merkezi

1788 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,8680
EURO 7,8312
BIST 1,1402
ALTIN 398,89

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle