Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Denizcilerde “Ajans Payı” Ödeyecek

Erkan Ilik | 01 Aralık 2019 | Beldeler, Genel, Güncel, gundem, Kültür, Mugla, Siyaset, siyasi A- A+

 

Fethiye turizminde büyük bir paya sahip olan deniz turizmi de; Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı adı altında yeni vergilerle tanıştı. Denizciler, transitlog başına Kültür ve Turizm Bakanlığı’na para ödemelerine rağmen kurulan bu ajans için de para alınmasına tepki gösterdiler.  Turizm  sektöründe en büyük payı ve KDV’yi ödeyen denizciler, bu kez de Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’na vergi ödeyecekleri öğrenildi.Buna göre, turizm payı; bileşik tesisler ile konaklama tesislerinde, bakanlıktan belgeli yeme-içme ve eğlence tesisleri, deniz turizmi tesisleri ile bakanlıktan belgeli deniz turizmi araçlarından binde 7,5; seyahat acentelerinden uçak bileti satışı hariç on binde 7,5; havayolu işletmelerinin ticari yolcu taşımacılığı faaliyetlerinden on binde 7,5; Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünce işletilenler hariç havalimanı ve terminal işletmelerinden binde 2 oranında olmak üzere, bu ticari işletmelerin yatırımcısı veya işletmecisi olan gerçek veya tüzel kişilerin, bu işletmelerdeki faaliyetleri sonucunda elde ettikleri net satış ve kira gelirlerinin toplamı üzerinden alınacak.Turizm sezonunda Fethiye’de gözde aktiviteler arasında yer alan günübirlik ve Mavi Tur teknelerine Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın kurulması ile yeni vergilerin getirilmesi tepkiyle karşılandı.

“YÜKÜMLÜLÜKLER 1 EKİM İTİBARİYLE BAŞLADI”

Temmuz ayında kanunla kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’na işletmelerin ödeyeceği paylarla ilgili yükümlülükler 1 Ekim itibariyle başladı. Tanıtım Ajansı’na pay ödeyecek işletmelerin beyannamelerini elektronik ortamda vermeleri zorunlu oldu. Gelir İdaresi Başkanlığı; Tanıtım Ajansı’na ödenecek Tanıtım Ajansı paylarıyla ilgili esasları belirledi. Buna göre, paya ilişkin beyannamelerin aylık ya da üç aylık periyotlar halinde elektronik ortamda verilmesi zorunlu olacak.

“BEYANNAMENİN VERİLDİĞİ AY AJANS PAYI DA ÖDENECEK”

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan tebliğe göre, kurumlar vergisi mükellefleri aylık, diğerleri için üç aylık olarak belirlenen beyan dönemlerinde, beyannamelerin elektronik ortamda verilmesi zorunlu olacak. Turizm payına ilişkin beyan süresi beyan dönemini takip eden ayın son günü olarak belirlenirken, aynı süre içinde söz konusu payın ödemesi de yapılacak. Beyan dönemi içinde satışı veya kira geliri olmayan işletmeler de beyanname vermekle yükümlü olacak ancak beyannameye, ‘beyan edilecek turizm payı bulunmamaktadır.’ seçeneğini işaretleyerek gönderecek.

“ÖDEMEYENLERDEN FAİZİYLE ALINACAK”

Beyannamenin son teslim gününe kadar Ajans payını ödemeyen işletmeler, söz konusu payı faiziyle ödeyecek. Yanlış veya eksik beyanname verenlerse, yeni bir beyanname hazırlayacak. İlk beyannamede fazla para ödendiğinin anlaşılması durumunda, o fazlalık işletmeye iade edilecek. Ajans payı yükümlülüğü sona erenler, bir ay içinde durumu bağlı bulundukları vergi dairesine bildirecek. Beyannameden önce yükümlülük başvurusu yapılacak Tanıtım Ajansı’na pay ödemekle yükümlü mükellefler, ilk beyannameyi göndermeden önce, bu konuda yükümlü olduklarına dair İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden başvuru yapacak veya vergi dairesine müracaat edecek. Temmuz ayında kanun çıkmıştı. Temmuz ayında çıkarılan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun kapsamında kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’na; Bakanlık belgeli yeme-içme tesisleri ile oteller ve deniz turizm araçları binde 7,5, uçak bileti satışı hariç, acentelerden on binde 7,5, hava yolu şirketlerinden on binde 7,5 ve özel havalimanı işletmelerinden binde 2 oranında ‘Ajans Payı’ ödeyecek.

Haber/Fotoğraf : Hakan Çelikdemir

 

1062 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,7432
EURO 9,0968
BIST 1,1746
ALTIN 474,15

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle