Hoşgeldiniz  

CUMHURİYET KÜLTÜREVLERİ

3. Güngör Berk | 04 Ekim 2018 | KöşeYazar

CUMHURİYET KÜLTÜREVLERİ

Atatürkçü Düşünce Derneği, çalışma yöntemi olarak, “Cumhuriyet Kültürevleri” adı verilen bir yapılanmaya gidiyor. Bunun için Cumhuriyet’in kültür tarihinde yer almış Halkevleri, Halkodaları, Köy Enstitüleri örneğinden esinlenilmiştir.

Bizim kuşağın bildiği Halkevleri, Atatürk’ün kurduğu bir eğitim ve kültür kurumuydu. Bu devrim kurumunun amacı: Türk Ulusu’nun kültür ve düşünce birliğini, devrimleri benimsemesini sağlamak, ulusal kültürü oluşturmaktı. Türk Ulusu’nu çağdaşlaşma ülküsünde birleştirmekti.

Halkevleri 1932 yılında açıldı. Amaçları doğrultusunda ve aynı zamanda, bir yöneticisinin dediği gibi, “Türk Devrimi’ni yabancı ideolojilerden koruyan bir paratoner” işlevi görerek 1950 yılına kadar yaşatıldı.

Siyasal iktidar tarafından kapatılıp varlıklarına el konulduğunda Halkevleri’nin sayısı 478’e, Halkodaları’nın sayısı 4322’ye ulaşmıştı.

İl, ilçe, köylerde açılan Halkevleri’nde dokuz çalışma alanı bulunuyordu: Dil-Tarih-Edebiyat, Güzel Sanatlar, Temsil, Spor, Sosyal Yardım, Halk Dershaneleri-Kurslar, Kütüphane-Neşriyat, Köycülük, Müze-Sergi.

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin çeyrek yüz yılı geçen çalışmasından öğrendiğimiz bir şey, çıkan bir sonuç var: Yurt genelinde il ve ilçelere yayılmış şubeler, Halkevleri çalışma yöntemine yaklaşan bir çalışma yöntemi uyguluyorsa başarılı ve etkili olmakta. Bunun ön koşulu ise çok amaçlı kullanıma elverişli, kiralık ya da mülkiyet, bir bina edinmek. Sonrasında ise, yönetimler yenilendikçe, sürdürülebilir yönetim anlayışı ile işe devam etmek.

Bu başarılı şubelerimizde bir oda Kitaplık-Okuma Odası olarak ayrılıyor. Burada İlköğretim öğrencilerine, hafta sonunda ders desteği veren kurs/dershane açılıyor. Öğrenci velilerinden alınan izinle oluşturulan Çocuk Kulübü’nde Çocuk Tiyatrosu kuruluyor. Güncel konularda haftalık Söyleşi toplantıları yapılıyor, panel ve konferanslar düzenleniyor. Yetişkinler için çalgı kursları, müzik koroları ve gençler için Voleybol takımı kuranlar da var. Başka örnekler de verilebilir.

Atatürkçü Düşünce Derneği Cumhuriyet Kültürevleri’nin amacı: Cumhuriyet kültür devrimini yaşatmaya katkıda bulunmak olarak ortaya konulmuş. Bu yoldan örgütün seslendiği kitle büyüyecek, Kemalist İdeoloji’nin ülke alanına yayılması sağlanacak ve Türk Devrimi’nin amaçladığı çağdaş toplum hedefine yürünecek.

Yaşadığımız günde Cumhuriyet kültürü saldırı altındadır, yok edilmektedir. Emperyalizm ve işbirlikçileri, tam bağımsızlıkçı ve antiemperyalist kültüre dayalı çağdaş Cumhuriyeti yıkma, yerine dine ve etnik yapıya dayalı bir Ortaçağ devleti kurma yolunda beraber yürümeye devam ediyorlar. Bu saldırıyı önlemek ise Cumhuriyet kültürünün yaşatılmasına, bu kültürü taşıyacak bireylerin yetiştirilmesine ve böyle bireylerden oluşan bir toplum yaratılmasına bağlı görünmektedir.

Görev, gücü oranında, Atatürkçü Düşünce Derneği’ne düşmektedir. Bu görevi üstlenen örgüt şubeleri öncelikle kültür, sanat ve spor alanlarında yapılanmalıdır. Çünkü gençliğin ilgi gösterdiği başlıca toplumsal etkinlik alanları kültür, sanat ve spordur.

Bu alanlarda çalışmanın maliyeti oldukça düşüktür. Bir salon ve bir derslik içeren yer sağlandıktan sonra kısa zaman diliminde ve gönüllü öğretmenlerle koro ve çalgı toplulukları, kitaplık gibi çalışma kolları oluşturarak seslenilen kitle büyütülecektir.

Atatürkçü Düşünce Derneği Cumhuriyet Kültürevleri yapılanmasında, kültür, sanat ve spor alanlarından başlayarak, Derneğin oluşturacağı çalışma alanları şöyle sıralanabilir: Çocuk Korosu, Gençlik Korosu, Yetişkinler Korosu, Çalgı Toplulukları(bağlama, mandolin, gitar), Tiyatro, Milli Halk Dansları, Plastik Sanatlar.

Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kültürevleri yapılanmasıyla bir yanda güncel siyasetle ilgili görüşlerini topluma yansıtırken diğer yanda Kemalist İdeoloji’yi yaşatan bir okul görevi görecektir.

2017/2018 Eğitim – Öğretim yılına müfredat/öğretim konuları değişikliğiyle girdik. Sadece Atatürksüz müfredat değil. Gazetelerden öğreniyoruz: Müzik müfredatında da değişikliğe gidiliyor. Öğrenciler birinci sınıfta ilahiyle başlayacak, yedinci sınıfta Tekbir, Salati Ümmiye getirecek ve segah, hüzzam makamlarını öğrenecekler. Arap kültürüyle dindar ve kindar kuşaklar yetiştirilmesine hızla devam edilecek.

Klasik Batı Müziği’yle de bağlar koparılıyor. Geçende alıştırması yapıldı. Bir cenaze Şopen’in marşı yerine Itri’nin bestesiyle kaldırıldı.

Bu örnekler de gösteriyor ki: Atatürkçü Düşünce Derneği çağdaş, kültürel ve sanatsal etkinliklere çalışmalarında daha çok yer vermelidir. “Cumhuriyet Kültürevleri” bağlamında işe çok sesli çocuk ve gençlik koroları kurularak başlanabilir.

Bu geriye gidişten demokratik çıkış umudu 2019 seçimlerine kalmıştır. Sırasıyla: Muhalefetin uzlaşmayla belirleyeceği, parlamenter sistem yanlısı, Cumhuriyetçi, partisiz bir Cumhurbaşkanı seçilmesi; devrimci programı olan milli bir hükümet kurulması; parlamenter sisteme dönüşü sağlayacak ilerici bir Anayasa yapılması;  Cumhuriyet’in “Kurtuluş” ve “Kuruluş” değerlerine bağlı halkımızın beklentisidir.

GÜNGÖR BERK

248 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklam? Gizle