Hoşgeldiniz  
ford_940x100_courier

CUMHURİYET  KADINLARI  ÖZGECAN’I  UNUTMADI…

Erkan Ilik | 11 Şubat 2019 | Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi

Mersin’in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015’te vahşice öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın katledilmesinin üzerinden 4 yıl geçti. Özgecan’ın acısı  yüreğimizde  tazeliğini hala koruyor. Özgecan ismi artık kadın cinayetlerinin ve kadına şiddetle mücadelenin simgesi oldu. Ancak vahşetin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen  kadın cinayetleri  artarak devam etti. Türkiye’de  4 yılda bin 480 kadın öldürüldü.  11 Şubat 2015 tarihinde bindiği bir midibüste vahşice katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın ölüm yıldönümü nedeniyle Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye şubesi tarafından basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması etkinliğine CKD Fethiye yönetimi ve üyeleri, Fetav Müdürü Dilek Dinçer, ADD Fethiye şubesi kadın temsilcileri, CHP Kadın Kolları başkanı Ayşe Kestep ve  CHP’li kadınlar,  İYİ Parti Fethiye ilçe yönetimi kadın üyeleri katıldılar.

 

“BU VAHŞET HİÇBİR ZAMAN BİTMEDİ, SÜREKLİ DEVAM ETTİ”

CKD Fethiye şubesi yönetim kurulu üyesi Ebru Oğuzhan Yeter “Özgecan 4 yıl önce vahşi bir şekilde katledildi. Özgecan’ın kaybından sonra ne yazık ki bu vahşet hiçbir zaman bitmedi, sürekli devam etti. Biz bugün bu açıklamayı yazarken bile biliyoruz ki; yüzlerce kadın tacize, tecavüze, şiddete uğruyor ve öldürülüyor. Cumhuriyet Kadınlar Derneği Genel Merkezi Türkiye çapında bugün saat 12.00’da eş zamanlı bir basın açıklaması yapmayı planladık. Bunu Derneğimizden ve derneğimizin sosyal medya hesabından duyurduk. Fethiye’de bütün demokratik kitle örgütlerine, siyasi partilere, sosyal medyada duyuru yapmamıza rağmen ne yazık ki bugün burada bir avuç kadın olarak yine toplanmış bulunuyoruz.  Bu aslında hepimizin utancıdır! Biz kadın cinayetlerinde mücadelede sadece kadınların değil; kadın erkek birlikte mücadele edebileceğimize inanan bir dernek olarak mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.

“TOPLUMUN HER KESİMİNE  SİNEN ŞİDDET, ÇOCUKLAR VE KADINLAR ÜZERİNDE VÜCUT BULUYOR”

  1. Etap Sahil Bandı Özgecan anıtı önünde düzenlenen anma etkinliğinde; CKD Fethiye şubesi adına Emel Türkel basın açıklaması yaptı. CKD Fethiye şubesinden Emel Türkel  açıklamasında “Bahar çiçeği gibi taptaze bir fidandı Özgecan. Anne olacağına kadına yönelik şiddetin sembolü haline geldi Özgecan Aslan. Anısına heykeller dikildi, filmler çekildi, parklar, anıtlar yapıldı, yürüyüşler düzenlendi” Hepimizin ortak dileği Özgecanlar ölmesindi”.  Her 11 Şubatta yüreklerimiz şiddete uğrayarak ölen kadınlarımız için yanıyor. Her gün medyada, sokak ortasında bıçaklanan, boğazlanan, yakılan, tekmelenen, yumruklanan, öldürülen kadınlar yer alıyor. Her biri ile ayrı ayrı bıçaklanıyoruz, yumruklanıp öldürülüyoruz. Toplumun her kesimine  sinen şiddet, çocuklar ve kadınlar üzerinde vücut buluyor. Cumhuriyet değerlerinden, Cumhuriyet felsefesinden uzaklaşıldıkça kadın ve çocuk kimsesiz kalmaktadır. Bilimsellik ve laiklikten, halkçılık ve devletçilikten uzaklaştıkça toplumu bir arada tutan yapı taşları zarar görmektedir. Medya üzerinden topluma sunulan yaşam felsefesi insanları yalnızlaştırıp bireycileştirmektedir. Aile değerleri hafife alınmakta insanın insana sevgi ve saygı ile yaklaşımı alay konusu olmaktadır. Türkiye büyük bir ekonomik kriz içinde, tüketim toplumu halindedir. Ekonomik krizin sıkıntıları, eğitim ve sağlıktaki gericileşme, Cumhuriyet değerlerinden kopuş, kadın ve çocukların hayatına şiddet, taciz, tecavüz, yokluk olarak geri dönmektedir. Şiddete, gericiliği ve bölücülüğü yaratan emperyalizme karşı bütün kadınlar birlikte güç yaratarak karşı koyabiliriz.  Ülkemizin, emperyalizm tarafından içeride ve dışarıda saldırıya uğradığı, ateşle sınandığı bu zor günlerde kadınların farkındalığına birlik ve beraberliğine her zamankinden daha fazla gereksinim vardır. Yani şiddete karşı mücadele ancak örgütlü olmakla mümkündür. Bunun için, Vatan ve millet sevgisi taşıyan, Atatürk gibi zorluklarla yılmadan mücadele eden tüm kadınları Cumhuriyet Kadınları Derneği’ne üye olmaya Cumhuriyet devrimlerine sarılmaya davet ediyoruz” dedi.(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

özgecan unutulmadı (1)_320x480 özgecan unutulmadı (2)_640x427 özgecan unutulmadı (3)_640x427

 

63 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.