Hoşgeldiniz  

ÇİFTÇİLER DON NÖBETİNDE

admin | 17 Ocak 2012 | Güncel

Vatandaşın temel geçim kaynakları arasında yer alan seracılık aşırı soğuklar nedeniyle zor günler yaşamaya başladı. Gece hava sıcaklığının sıfırın altına düşmeye başladığı ilçemizde üreticiler seralardaki domateslerin donmaması için sabaha kadar ‘don’ nöbeti tutmaya başladı. Seralarına kurdukları büyük sobalarla sabaha kadar ateş yakan üreticiler soğukla bu şekilde mücadele etmeye çalıştıklarını belirttiler.
Tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’de de etkisini gösteren soğuk hava ve gece yaşanan ‘don olayı’ nedeniyle, ürünlerinin zarar görmesi endişesini taşıyan çiftçiler, seralardaki ürünlerini, sobayla ısıtarak korumaya çalışıyorlar. “Evdeki çocuklarımızdan daha kıymetli olarak gördüğümüz domatesler için sabaha kadar uyumuyoruz” diyen çiftçiler soğukların bir an önce bitmesi için adeta dua ediyorlar.
İlçe genelindeki seracılar, özellikle son günlerde yaşanan ve bu hafta sonuna kadar devam edecek olan soğuk hava sebebiyle akşamın ilk saatlerinden sabahın ilk ışıklarına kadar, seralarına kurdukları sobaları yakarak ürünlerini donma tehlikesinden korumaya çalışıyorlar. Akşam saatlerinde seralara giren üreticiler sürekli termometreyi kontrol ederken sıcaklığın sıfır dereceye düşmesiyle sobaları yaktılar.
Eldirek Köyü’nde serasının içinde sabaha kadar nöbet tutan üretici Aziz Dereli sebze yetiştirmenin en zor kısmının bu olduğunu belirterek “Saat 22.30 gibi sobaları yaktık. Sıfırın altına inince hemen ateşi kuvvetlendiriyoruz. Sabaha kadar uyumuyoruz.” dedi.
Yine aynı serada nöbet tutan Osman Küçük bu kadar çabaya rağmen çok fazla para kazanamadıklarına değindi. Küçük “Evdeki çocuklarımızdan daha kıymetli olarak baktığımız domatesi yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu kadar çabaya rağmen yine de para kazanamıyoruz.” ifadelerini kullandı.
Don nöbeti tutan diğer bir üretici Hasan Çoban ise en iyi domatesi 80 Kuruş verdiklerini belirterek “Biz sabaha kadar gözümüzü kırpmıyoruz. Eğer don aldırırsak bir yılımızın emeği gidiyor. Mecburen beklemek zorundayız” diye konuştu.

213 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle