Hoşgeldiniz  
ford_940x100_courier

BUGÜN BERAAT KANDİLİ

4. M. Said Çelik | 18 Nisan 2019 | KöşeYazar

BUGÜN BERAAT KANDİLİ

Mübarek üç aylardan Şaban ayının on beşinci gecesi, biz Müslümanlar tarafından manevi bir coşkunlukla kutlanmaktadır. Çünkü bu gece, ifade ettiği anlam ve taşıdığı değer itibariyle çok mübarek olan BERAAT Gecesi’dir.

Bu gece İslam âlimleri tarafından “Mübarek, Beraat, Sak (Berat, Ferman, Rahmet)” gibi isimlerle anıla gelmiştir.  Bereketli, manen verimli, feyizli ve kutlu bir gece olduğu için “Mübarek”; iyi değerlendirildiği takdirde günahlardan arınma ve suçlardan temize çıkma imkânı Yüce Allah tarafından Müslümanlara ihsan edildiği için “Beraat”; şanına uygun ameller yapıldığı takdirde Yüce Mevla’nın seçip beğendiği kullar arasına ayrıldığı için “Sak (Berat); esirgeyen, bağışlayan Cenab-ı Hakk’ın ihsanına erişildiği için de “Rahmet” isimleri verilmiştir. Her bakımdan bereket dolu olan bu gece memleketimizde; “Berat gecesi- berat kandili” olarak anılmakta ve kutlanmaktadır.

Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim’inde DuhanSure’sinin 1-3 ayetlerinde şöyle buyurmaktadır: “(Helal ve haramı ve başka hükümleri) açıkça bildiren bu kitaba yemin ederim ki, hakikat biz onu mübarek bir gecede indirdik. Hakikat biz (O’nunla kâfirlerin uğrayacakları azabı) haber vericileriz. (O öyle bir gecedir ki,) her hikmetli iş, nezdimizden bir emir ile o zaman ayrılır.”

İslam kaynaklarında bu gecede beş hasletin varlığından bahsedilir:

Her önemli işin o gecede (Berat gecesinde) hikmetli bir şekilde ayırımı ve seçimi yapılır.

O gecede yapılan ibadetin (Kılınan namazların, okunan Kur’an’ın yapılan dua ve zikirlerin, tövbe ve istiğfarların), gündüzünde tutulan orucun fazileti çok büyüktür.

İlahi ihsan, feyiz ve bereketle dopdolu bir gecedir.

Mağfiret (Bağışlama) gecesidir.

Bu gece Peygamber Efendimize (S.A.V) şefaatin tamamı verilmiştir. Şöyle ki, Resul-i Ekrem Efendimiz Şaban ayının 13. Gecesi ümmeti hakkında şefaat istemiş, üçte biri verilmiş; 14. Gecesi yine istemiş, üçte bir daha verilmiş; 15. Gecesi (Berat Gecesi) tekrar istemiş ve bu gece şefaatin tamamı verilmiştir.

Şaban ayının on beşinci gecesi ile ilgili Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle buyurmaktadır:

“Şaban ayının yarısı oldu mu, o geceyi ibadetle ihya edin. Gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Allah Teâlâ o akşam, gurup vakti dünya semasına tecelli eder ve ‘ İstiğfar eden var mı ki, affedeyim. Rızık isteyen var mı ki, ona rızık vereyim. Hastalığa uğramış var mı ki, ona afiyet vereyim. Var mı ki, var mı ki ‘ diyerek sabaha kadar devam eder.” ( Et-Tac, İbnMace)

Görüldüğü gibi Cenab-ı Allah (C.C) kendi dergâhına boyun eğen, suçlarından tövbe ederek secdeye kapanan, hatalarına gözyaşı döken her kulunu affedeceğini; feyzi, bereketi, ihsanı ile Berat gecesini şenlendireceğini açıkça ilan buyuruyor. Kullarını huzuru ilahisinde

Nefis muhasebesine çağırıyor. Öte yandan Peygamber Efendimiz (S.A.V), ümmetine şefaat için Cenab-ı Hakk’a yalvarmış ve kendisine “Şefaat-ı tamme” verilmiştir.  Ümmetine fayda sağlamaya düşkün, ümmetinin acıları ile ağlayan o mübarek Peygamber elini açmış “ Yok mu şefaatimden istifade etmek isteyen?” derken, bu davete HAYIR demek doğru olur mu? Bir İslam âliminin benzetmesiyle: “Bu şefaatten mahrum olanlar, Cenab-ı Hakk’ın rahmetinden, devenin ürküp kaçtığı gibi kaçanlardır.

İslam kaynaklarında belirtildiğine göre: “BÜYÜCÜLER, KİNDARLAR, İÇKİYEDÜŞKÜN OLANLAR, ANNE VE BABASINI İNCİTENLER, ZİNA ETMEKTE ISRAR EDENLER” bu gecenin bağışından, bereketinden ve şefaatinden yararlanamazlar.             Müslümanlar genellikle bu gecenin feyzinden nasibini alırken bir kısım insanların bundan mahrum kalmaması için, içini dışını tasfiyeye tabi tutması, kendini hesaba çekmesi ve bu geceyi fırsat bilerek kalbini-zihnini bütün kötülüklerden arındırmaya yönelmesi gerekir. Bu gece “ Artık ben günah yığınına batmışım, benim için kurtuluş umudu kalmadı” diyenler için de bir fırsattır.

Bunlar da bu gecede Hakk’ın dergâhına yüz sürsünler, camilere koşarak cemaate karışsınlar, ibadet etsinler, Kur’an dinlesinler, dua etsinler, ilahi bağışa erişmek için yalvarıp yakarsınlar, kendilerini bu gecenin manevi havasına bıraksınlar. Göreceklerdir ki, sabaha kindarlıktan, iftiradan, dedikodudan, ana- babalarını incitmekten, sarhoşluktan, kumardan, zinadan kısaca her çeşit hileden, yalandan, dolandan uzaklaşmaya azmetmiş, and vermiş, irade sahibi ve kararlı bir insan olarak ulaşacaklardır.

İdrak edeceğimiz Mübarek Beraat kandilinizi tebrik eder, Ülkemize birlik-beraberlik ve kardeşlik getirmesini temennisiyle…

Selam ve Dua ile kalın…

 

52 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.