Hoşgeldiniz  

Bugün 24 Mart, Basında 36. Yılım

eroldolu | 25 Mart 2015 | KöşeYazar A- A+

EROL DOLU Bugün 24 Mart,  Basında 36. Yılım

Bugün 24 Mart. Basında ilk yazım, 24 Mart 1979 Tarihinde Muğla’da bugün hala Basın İlan Kurumu denetiminde 19 Ekim 1960 Tarihinden bu yana yayınlanan Muğla’nın en eski Yerel Gazetesi olan Devrim Gazetesinde yayınlanmıştı.

Yerel Gazeteler Anadolu Basını olarak da tanımlanır. Anadolu Basını olarak bilinen Yerel Basın, Kurtuluş Savaşımızı desteklemiş, Milli Mücadele yıllarında da halkı bilgilendirme açısından sorumluluğu yerine getirmişlerdir. Bundan dolayı aynı zamanda Gazi Basın olarak ta tanımlanır. Ben küçük yaşımdan itibaren Gazi Basının Mürekkebini koklayan birisiyim.

Basın yaşamımda bugün 36. yılıma kavuştum. İlkyazımı 24 Mart 1979 tarihinde Muğla Devrim Gazetesinde spor konusunda ‘AMATÖRLER VE BASIN’ başlığı ile yazmıştım.

Muğla Devrim gazetesi, Muğla ve İlçelerinde birçok Gazetecinin yetiştiği ve birçok Gazetecinin de burayı rehber olarak gördüğü bir basın okuludur. Bu gün yönetiminde Fethiyeli hemşerimiz Yunus Nadi ile ilgili yaptığı yorumları ile okuyucuların ve dinleyicilerinin dikkatinin çeken ve Muğla Basınının önemli isimlerinin başında gelen aynı zamanda Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı görevini de yürüten Sayın Ünal Türkeş ağabeyimiz, Devrim Gazetesini ileri boyutlara taşımıştır.

1979 yılında Muğla Teknik Lisesinde öğrenci olduğum zaman Muğla Devrim gazetesinin tüm sayfaları gazete bürosunun penceresine asılır ve bizlerde oradan okurduk. O yıllarda Muğla Devrim gazetesinin yönetiminde rahmetli Hasan Nuri Öncüer vardı.

1979 yılında bir gün hiç unutmuyorum evde AMATÖRLER VE BASIN’ başlıklı bir Sporla ilgili Köşe Yazısı yazarak Devrim gazetesinin bürosundan içeri girip yazıyı rahmetli Hasan Nuri Öncüer’e yayınlanması için verdim. Rahmetli Hasan Nuri Öncüer, benim yazımı aldı ve okuyarak bana, bundan sonrada yazı yazmamı söyleyip ‘Amatörler ve Basın’ başlıklı yazım Muğla Devrim Gazetesinde 24 Mart 1979 tarihinde yayınlanmıştı. Ben de Basın Camiasına böylece Devrim Gazetesi aracılığı ile ilk adımımı atmış oldum.

Daha sonraki yıllarda Muğla Devrim gazetesinde düzenli olarak Köşe yazarlığım devam etti. Ankara’da öğrenci olduğum yıllarda bir ara Ankara Barış Gazetesinde çalıştım.

1988 yılından bu yana Fethiye Gazetesinde aralıksız olarak Köşe Yazarlığı ve Muhabirlik yaparken, Haziran 2008 tarihinden 09 Haziran 2010 tarihleri arasında Yazı İşleri Müdürlüğü de yaptım. 1996 yılında Ankara’da Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Birinci Anadolu Basın Kurultayına Muğla’dan delege olarak davet edilen Beş Gazeteciden birisiydim ve  Anadolu Basını Özendirme Yarışmasında Makale dalı ödül aldım. Bundan ayrı Muğla Gazeteciler Cemiyetinden 12 adet Köşe Yazarlığı ve 27 Mart 2012 tarihinde Muğla Belediyesinden de Muğla Bölgesi Kültürel Mirasına katkımızdan Mansiyon ödülü aldım. Bir çok Basın Seminerlerine ve Yerel Basın ile ilgili Toplantılara katıldım ve buralarda Türkiye’de Yerel Basının sorunları konusunda görüşlerimizi söyledim. Yurt içi ve Yurt dışında Basın etkinliklerine davet edildim ve bu sırada Avrupa Birliği Bakanlığının Yerel Basın Turları kapsamında Belçika’nın Başkenti BRÜKSEL’DE Avrupa  Parlamentosunda Basın Çalışmalarında bulundum. Avrupa’da Yerel Basının nasıl yayın yaptığı konusunda çalışmalara katıldım. Londra’da Dünyanın en büyük Basın Yayın organ olan BBC de Basın faaliyetlerine davetli edildim. KKTC Yakın Doğu Üniversitesi Basın Gezilerine davete dildim ve Kuzey Kıbrıs’ta Basın Turlarına katıldım. Türk Yunan Dostluğu adına Yunanistan Turizm Bakanlığı tarafından Muğla’dan Yunan Adalarına davet edilen gazeteciler arasındaydım.

    Bunlardan ayrı bir çok Basın faaliyetinin içinde bulundum.

    

2538 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,3732
EURO 8,9521
BIST 10,1060
ALTIN 440,89

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle