Hoşgeldiniz  

“Bu yasa ile kadınlarımızın toplumsal hayattaki konumları güçlendi”

Erkan Ilik | 05 Aralık 2018 | Beldeler, Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi

Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye Belediye Başkan Aday Adayı Keramettin Yılmaz, 5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilişinin 84. yıldönümü sebebiyle düzenlenen etkinliklerde yer aldı.

İlk olarak Beşkaza Meydanı Atatürk Anıtı önündeki çelenk törenine katılan CHP Fethiye Belediye Başkan Aday Adayı Keramettin Yılmaz, daha sonra CHP Fethiye Kadın Kolları’nın organize ettiği; Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Nazmiye Halvaşi’nin konuşmacı olduğu kadın hakları konulu söyleşine katıldı. Yılmaz ayrıca yerel tohum pazarını ziyaret edip, üretici kadınların günlerini kutladı.

Günün anlamını belirten bir açıklama yapan Keramettin Yılmaz, “5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile ülkemizdeki kadınlarımızın ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açıldı. Bu tarihin ülkemizdeki kadınlar için daha farklı bir önemi var. 84 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti, kadınlara bu hakkı çok sayıda Avrupa ülkesinden bile önce tanıdı. Gerçekleştirilen yasal düzenlemelerle Türkiye, Fransa ve İtalya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, Yunanistan’dan 15, İsviçre’den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştır” dedi.

Açıklamasını sürdüren Yılmaz, “Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını verdiği 1934 yılından günümüze kadar kadınlarımız; eğitimden sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına, siyasetten ekonomiye kadar hayatın her alanında başarıyla görev almışlar ve almaya da devam edeceklerdir. Kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanıyan yasanın kabulü, Cumhuriyet tarihinde demokrasi adına atılan en önemli adımlardan biri olmuş; bu yasa sayesinde, kadınlarımızın siyasi ve toplumsal hayattaki konumları daha da güçlenmiştir. Kadınlarımızın siyasal alanda söz sahibi olması, ülkemizin ekonomik ve sosyal alanlarda kalkınmasına da çok önemli katkılar sağlamıştır. Bunun neticesinde, kadınlarımız eğitimden spora, sanattan bilime, ekonomiden siyasete kadar pek çok alanda ülkemizin rekabet gücünü arttırıp, ülkemizi gururla temsil etmektedirler. Varlıkları ile ellerinin değdiği her yeri, her şeyi değiştiren, dönüştüren, güzelleştiren, yaşanılır kılan tüm kadınlarımızın bu önemli gününü kutluyor, saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Haber/Foto:Ayfer Kurt

“Bu yasa ile kadınlarımızın toplumsal hayattaki konumları güçlendi” (1) “Bu yasa ile kadınlarımızın toplumsal hayattaki konumları güçlendi” (2)

 

 

113 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle