Hoşgeldiniz  

Bozyer’de Görüldü, Nesli Tükeniyor

Erkan Ilik | 09 Haziran 2018 | Beldeler, Eğitim, Genel, Güncel, gundem, Kültür, Mugla, Siyaset, siyasi

 

Dünya genelinde nesli tükenmekte olan Gergedan Böceği Fethiye Bozyer Mahallesi’nde görüldü. İsmail Cansu Burug’un evine gelen Gergedan Böceği’nin nasıl geldiği bilinmezken, İsmail Cansu Burug böceği doğaya bırakacak. Gergedan böceği ile ilgili internetten bilgi toplayan Burug, nesli tükenmekte olanlar listesinde o yüzden Gergedan böceği’nin doğal yaşama bırakılması lazım bizde aynısı yapıyoruz.”dedi. Fakat böceğin çok yavaş hareket ettiğini dile getirdi.

Ticareti Yasak,

Son günlerde farklı bölgelerde ortaya çıkan ve yurtdışında değerinin 90 bin dolar olduğu iddia edilen “gergedan böceği”nin insanlara bir zararının olmadığı gibi Türkiye’nin her yerinde görülebileceği bildirildi. Toplanması yasak olan Gergedan Böceği ile ilgili olarak 100 bin liraya kadar para cezası uygulanıyor.

Gergedan Böceği

Ülkemizde Gergedan böceği adlandırılan böceğin Latince ismi “Oryctes Nasicornis”  olarak adlandırılmaktadır. Bu böcek türü ağırlığının yaklaşık 30 katına kadar taşıma özelliğine sahip olduğundan dolayı böcek türleri içerisinde dünyanın en güçlü böceği olarak bilinmektedir. Gergedan böceği yapı itibariyle 4 cm uzunluğunda ve 6 cm genişliğine sahip olup vücudunun baş bölgesinde kütikula başkalaşımı nedeniyle boynuzumsu bir yapı bulunmaktadır. Bu böcek türü Akdeniz havzası, kuzey Afrika, Ortadoğu ve Pakistan da yaygın olarak görülmekte ve anatomik yapılara gereğince bu coğrafyalarda doğal olarak yayılmakta ve yaşamlarını sürdürmektedir. Hakeza dünyada kimi yetiştiriciler koruma altında bulunan bu türü hobi amaçlı evleri ve bahçelerinde besleyerek yetiştirmektedir. Bu tür birçok böcek hobici sinin dikkatini çeken nadir böcek türlerindendir.

Gergedan böceği diğer böcek türlerine göre devasa büyüklükte olan uzun boynuzu ile bilinir. Erkek gergedan böceğinin başının ön bölgesinde gergedan boynuzu tarzında bir çıkıntı vardır ancak bu gergedan boynuzu gergedan böceği dişilerinde bu çıkıntı bulunmamaktadır. Yetişkin dönemde yeterince beslenmeyen erkek gergedan böceği çiftleşmeye hazır değildir.  Çiftleşme zamanı gelmeden önce bir besin alanı bulmak zorundadır. Bu alanlar ekseri besin açısından yüksek değer taşıyan ağaçların reçine salgıladıkları yarıklar ve etrafında yer almalıdır. Hakeza gergedan böceklerinin çiftleşme dönemi içerisinde buldukları besin alanlarının kısıtlılığı nedeniyle bu dönemde erkek gergedan böcekleri arasında ciddi bir çekişme bulunmaktadır.

Ağaç özünde bulunan bu reçine birçok erkek gergedan böceğinin dikkatini çekmektedir. Besin alanlarının kısıtlılığından dolayı gergedan böcekleri bu alanlar için diğer erkek gergedan böcekleriyle savaşmak zorundadırlar. Yapılan incelemeler ve gözlemler neticesinde en uzun ve büyük boynuza sahip erkek gergedan böceklerinin bu savaşları kazandığı görülmüştür. Bu nedenle büyük boynuzlu bir erkek gergedan böceği sadece güçlü değil, aynı zamanda besin bulma konusunda da daha fazla şanslıdır. Araştırmacılar gergedan böceği erkeklerinin bu boynuzlarını fiziki çevrede yer alan besinler sayesinde daha fazla büyüdüğünü keşfetmişlerdir. Ayrıca kimi gergedan böceklerinde genetik olarak boynuzlarının büyük olduğu ve çevresel besin katkısı ile daha fazla büyüdüğü keşfetmişlerdir, yani genetik bir temel olmakla birlikte çevresel besin katkısı gergedan böceklerinin büyümesinde önemlidir.

Ülkemizde bir kısım akademisyenin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde koruma altında bulunan bu tür fiyatının 90 bin dolara kadar satıldığı öğrenildi. Gergedan böceğinin bu kadar değerli olmasının nedeni özellikle ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılmasıdır. Bu türün yok olması ekosisteme ciddi anlamda zarar vereceği belirtildi.

Haber:Erkan İLİK

 

gergedan böceği_248x480

313 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.