Hoşgeldiniz  

Bozbaş’dan 3 Aralık Mesajı “Söz YÜREKTEN çıkarsa, YÜREĞE gider. Dilden ÇIKARSA, kulağı AŞAMAZ

Erkan Ilik | 02 Aralık 2014 | Genel, Güncel

 

Fethiye Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği başkanı Mustafa Bozbaş 3 Aralık Dünya Engelliler günü nedneiyle yaptığı açıklamada, anlamlı bir mesaj vererek engellilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Bozbaş açıklamasında, “Bugün dünyanın tüm ülkelerinde ve yurdumuzda Dünya Engelliler Günü nedeni ile toplumun engelliler konusunda dikkatlerini çekebilmek, farkındalık yaratabilmek ve seslerini duyurabilmek için çeşitli etkinlikler yapılmakta, istatistik bilgilerine göre Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Dünya Bankası’nın ortaklaşa gerçekleştirdikleri Dünya Engellilik Raporu kapsamında dünyada 1 milyar engelli var. Dünyanın yüzde 15 yani yedide biri engelli, ülkemizde 8.5 milyon kişi engelli olarak yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyor. Türkiye nüfusunun %12.29 engelli böylesi önemli bir olguyu görmezden gelerek sadece bir güne sığdırmak nedenli doğrudur. Bunu da kamuoyunun duyarlılığına bırakıyoruz.

Sermaye piyasasının getirdiği ve saf tüketime yönelik onca özel günlerin tarihi günler öncesinden basında anımsatılır reklamları yapılmakta oysa ne yazılı ne de görsel basında bugünle ilgili anımsatıcı hiçbir program yok ancak gün içerisinde etkinlikler düzenlenecek ve biz ENGELLİLERİN sorununu ENGELSİZLER anlattıklarını zannederek sözde çözüm üretecekler.

Engellilerin karşısında bireylerin daha çocuk yaştan başlayarak eğitmeli, onların engelliliğin nedenlerini en iyi şekilde anlatmalıyız. Siz ENGELSİZ ler psikolojik danışmanlara ne denli gereksinim duyuyorsanız biz ENGELLİLER de bu danışmanlara daha çok gereksinim duyuyoruz. Biz engellilerin normal bir hayat sürmemiz ancak toplumsal duyarlılığı oluşturulması ile mümkündür. Başta İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi olmak üzere birçok belge engellilik sorununu temelde insan hakları olarak elle almaktadır. Engelli insanların yaşadıkları sorunlar sırf kendilerini değil çevrenin, toplumun kısacası tüm insanların ortak sorunlarıdır.

Tek isteğimiz Engellilerimizin önündeki engellerin kaldırılmasıdır.

Çok zor değil bizler için bir şeyler yapılacaksa lütfen bizlere danışılsın emin olun bunun için sizlerden ücret talep etmeyeceğiz gerek devletin, gerek özel sektörün her kim yapıyorsa paranın boşa harcanmasının önüne geçebiliriz. Neden tekerlekli sandalyeleri göremediğinizi hiç kendinize sordunuz mu? Gün içinde gördüğümüz her 100 kişiden 12 tanesi engelli olması gerekirken kaç engelli görüyorsunuz? Diğerleri nerede? Neden?

Cadde ve sokaklarda gezmemizi sağlayan rampaların  % 10 eğimi geçmemesi.

Tek tük de olsa var olan engelli park yerini ENGELSİZ ENGELLİlerin kullanması.

Sahilde, çay bahçelerinde umuma açık yerlerde uygun masaların olmaması.

Tekerlekli sandalyeye gereksinimler olmasına rağmen bütçe yetersizliğinden dolayı sandalye temin edememekten.

Sosyal yaşamın içine girmek istesek, en doğal gereksinimimizi (wc) biz engellilere uygun olmayışından yerine getiremememiz.

Merdiven trabzanlarının eksikliği merdiven iniş çıkışlarının olanaksız olması.

Toplum taşıt araçlarının engellilere uygun olmaması, engellilerin refakatçısız dışarı çıkmasını engellemekte bu durum bizleri sosyal hayattan alıkoymakta. Siz hiç binemediğiniz TOPLU TAŞIMA ARACANIN ARKASINDAN NEREYE GİTTİĞİNİ MERAK ETTİNİZ Mİ?

En önemlisi yaşamımızı sindirebileceğimiz sağlıklı evlerin bulunamaması, kapıların çok dar olup, mimari yapının sandalye ile evin içinde gezmemizi engellemesi.

Kısacası sorunlarımız anlatmakla bitmiyor bu maddeleri daha da çoğaltabiliriz.

Bu arada kimi güzelliklerde bizim hayata tutunmamızı sağlıyor.

Örneğin; Belediye Başkanımız Sayın; Behçet SAATCI ’ya, eşi Sayın; Nesrin SAATCI ‘ya verdikleri katkılardan dolayı, Evde bakım ekibinden sayın; Melis GÜNAL hanıma, Camilere giremediğimizi söylediğimizde bizler için hemen rampa yapan Merkez Ertuğrul Camii hocası sayın Mehmet YILMAZ beye çok teşekkür ederiz. Bireysel olarak da engelli birisini gördüğünde dolmuşa binmemize yardımcı şoför arkadaşa, karşıdan karşıya geçerken bizlere yardımcı olanlara, alış-verişte kolaylık sağlayan marketler, kuaförlere ….vs.vs. az da olsa giriş-çıkışlarını bizlere uygun yapan çeşitli esnaflara çok teşekkür ederiz. Söz YÜREKTEN çıkarsa, YÜREĞE gider. Dilden ÇIKARSA, kulağı AŞAMAZ.”dedi.(FG)

IMG_0340_4272x2848_320x480

662 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.