Hoşgeldiniz  
.................................................................................. ................................................................................... .................................................................................

BODRUM KALESİ’NİN AÇILIŞI BAKAN ERSOY TARAFINDAN YAPILDI

Erkan Ilik | 30 Haziran 2020 | Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi A- A+

 

BODRUM KALESİ’NİN AÇILIŞI BAKAN ERSOY TARAFINDAN YAPILDI

Restorasyon çalışmalarının ikinci etabı tamamlanan tarihi Bodrum Kalesi’nin açılışı Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla gerçekleşti. Kale içerisinde gerçekleştirilen açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve eşi Pervin Ersoy, Muğla Valisi Orhan Tavlı ve eşi Ayşe Tavlı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, Muğla Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan ve Av. Burak Erbay, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz,  Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Turizm İl Müdürü Zekeriya Bingöl ve çok sayıda davetli katıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bodrum Kalesi’ndeki projenin, şu ana kadarki kısımlarının yaklaşık 93 milyon liraya mal olduğunu belirtti.

“ÇOK AZ BİR İŞİMİZ KALDI. YIL SONUNA KADAR ONLAR DA TAMAMLANIYOR”

Bakan Ersoy, ikinci etap restorasyonu tamamlanan Bodrum Kalesi’nin açılış töreninde, 1 Haziran itibarıyla Bakanlığa bağlı özel ören yerlerini yeni normallere uygun şekilde, olması gerektiği gibi tekrar ziyaretçilere açtıklarını söyledi. Müze ve ören yerleri içerisinde en önemli yerlerden birisinin de Bodrum Kalesi olduğunu ifade eden Bakan Ersoy, “Çok kısa bir sürede, 2017 Ekim’de başladık, 2018 yaz sezonunda bir tek yaz sezonunda kapalı kaldı. Geçen sene Dünya Müzeler Günü’nde birinci etabını açtık. Bodrum’un yabancı ziyaretçisinden mahrum kalmaması için iki etaplamaya geçtik. 2019’un 18 Mayıs’ında hizmete açtık” dedi. Bakan Ersoy, ikinci etap çalışmasını da pandemiye rağmen çok kısa gecikmeyle tamamlayıp hizmete açtıklarını vurguladı. İkinci etapla Bodrum Kalesi’nin kulelerinin de hizmete açıldığını aktaran Bakan Ersoy, şöyle konuştu: “İtalyan, Alman, Fransız ve İspanyol Kulelerini ve Karya Güzeli Sergi Salonu’nu ve Serçe Limanı Batığı’nın olduğu binayı hizmete açmış oluyoruz. Bu ikinci etapla birlikte yaklaşık 1100 metrekare kapalı sergi alanını hizmete açmış oluyoruz. Çok az bir işimiz kaldı. Yıl sonuna kadar onlar da tamamlanıyor. İngiliz Kulesi ve Uluburun Batığı sergi salonuyla birlikte bunları da hizmete aldığımız zaman, 1375 metrekarelik kapalı sergi alanıyla birlikte Bodrum Kalesi hizmete girmiş oluyor” dedi. Restorasyon çalışmasına başladıktan sonra bazı sürpriz alanlar da keşfettiklerine işaret eden Bakan Ersoy, “Bunları da Bodrum Kalesi’ne kazandırdık. Mesela Alman Kulesi’nin oradaki mazgallar açıldı, restorasyon başladıktan sonra keşfedildi. Bu projeyi Bodrum’un sezonuna yetiştirmiş olduk.” dedi.

“BODRUM’UN CAZİBE NOKTASI HALİNE GELECEK”

Bodrum’un sadece arkeolojik değerleriyle değil, kültürel faaliyetleriyle de Türkiye’nin önemli bir noktası olduğunu dile getiren Bakan Ersoy “Turizm deyince kültür ve sanatla taçlandırdığınız zaman çok daha değerli, çok daha rakipsiz, çok daha güzel oluyor. Geçen sene biliyorsunuz bu bağlamda sahneyi de yetiştirmiştik ve hizmete almıştık. 1300 kişilik sahnemiz. Bu senede 1 Temmuz itibarıyla kültürel faaliyetlere izin verildi. 1 Temmuz itibarıyla sanat sahnemiz hizmete giriyor” dedi. Kalenin restorasyon projesi bütçesinden de bahseden Bakan Ersoy, “Bodrum Kalesi’ndeki projenin, şu ana kadarki kısımları yaklaşık 93 milyon liraya mal oldu. Son kalan kısımları da yıl sonuna kadar tamamlandığı zaman, yaklaşık 100 milyon liralık bir restorasyon çalışması oldu ama güzel de oldu. İnşallah tekrar kültürel faaliyetler açısından, Bodrum’un cazibe noktası haline gelecek. Özellikle sahneyi de çok önemsiyoruz. Çünkü; Bodrum’un merkezinin esnafıyla birlikte canlanması çok çok önemli. Turizmde, kültürde yaptığımız faaliyetlerle esnafı da işin içine dahil ettiğimiz zaman herkesin mutlu olduğu bir sonuç elde etmiş oluyorsunuz” ifadesini kullandı.

“PEK ÇOK MEDENİYETİN İZLERİNİ TAŞIMAKTADIR”

Turizmin ekonomik büyümeye destek veren, yatırım ve gelir getiren, istihdam yaratan, sosyo-ekonomik, kültürel ve çevresel gelişmeye katkı sağlayan bölgesel ve ulusal kalkınmanın en önemli sektörlerinden biri olduğunu ifade eden Vali Orhan Tavlı, Muğla ve Bodrum’un tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerinden bahsetti. Vali Orhan Tavlı “Muğla’mız, bir ilde bulunabilecek zenginliklerin hepsine tek başına sahip olan ender şehirlerdendir. Ege ve Akdeniz’in buluşma noktasında yer alan ilimiz, doğal ve tarihi zenginlikleri, yemyeşil ormanları, el değmemiş koyları, mavi bayraklı plajları ve tertemiz doğası ile ülkemizin en gözde tatil yöresidir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra birçok kültür mirasına ev sahipliği yapıyor olmasıyla da yılın dört mevsimi misafirlerini tarihin gizemli derinliklerinde keyifli bir yolculuk yapmaya davet etmektedir. Beyaz birer inci gibi dizilen Bodrum evleri, masmavi denizi, göz alıcı pırıl pırıl koyları ve tarih kokan güzellikleri ile doğanın cömertliğinden fazlasıyla payını almış Bodrum Yarımadası, sadece ülkemizin değil, dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biridir ve her yıl milyonlarca yerli, yabancı misafirin uğrak yeridir” dedi. Muğla Valisi Orhan Tavlı Bodrum deyince akıllara ilk olarak Bodrum Kalesi’nin geldiğini belirterek şunları söyledi “Kale içinde bulunan ülkemizin ilk sualtı arkeoloji müzesi, pek çok medeniyetin izlerini taşımaktadır. Bu anlamda kültürel açıdan büyük bir hazine konumunda ve geçmişten günümüze bir köprü niteliğindedir. Kültür turizminin gelişmesine önemli bir kapı aralayacak ve restorasyon çalışmasıyla yenilenen tarihi ve görkemli kalemiz ilimiz, ülkemiz turizmine artı değer sağlamaya devam edecektir” dedi. Muğla’da keşfedilecek çok şey olduğunu ifade eden Vali Orhan Tavlı, “Yerli ve yabancı misafirlerimizi bu güzel tatil destinasyonunu keşfetmeye davet ediyoruz. Deniz, kum, güneş, kültür, sanat, tarih ve doğa tutkunları; muhteşem doğası, zengin turizm alternatifleriyle dört mevsimin ayrı güzellikte yaşandığı Muğla’mız misafirlerini bekliyor. Tarihi kalenin restorasyon çalışmalarının gerçekleştirilmesinde ve kültür turizmine yeniden kazandırılmasından dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Kültür ve Turizm Bakanımıza şükranlarımızı arz ediyoruz. Ayrıca, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, ziyarete açılan 2. Etabın Bodruma, Muğla’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı. Konuşmaların ardından sosyal mesafe kurallarına uyularak kurdele kesilerek açılış gerçekleştirildi. Daha sonra Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Vali Orhan Tavlı ve beraberindeki heyet, restorasyon işlemleri tamamlanan alanları gezerek, yetkililerden bilgiler aldı.(HABER MERKEZİ)

129 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,0455
EURO 8,3850
BIST 1,1879
ALTIN 463,20

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle