Hoşgeldiniz  
...............................................................................................

BİR UCUZLUK PANAYIRI RAMAZAN

Erkan Ilik | 07 Mayıs 2020 | KöşeYazar A- A+

BİR UCUZLUK PANAYIRI RAMAZAN

 

İnsanlar ucuzluğu çok severler. Bazen fazla indirim yapan mağazaların önünde uzun kuyruklar oluşturur, hatta birbirlerini ezerler.

Ama yılda bir defa, bir ay boyunca gelen, bir de manevi ucuzluk panayırımız vardır. O panayır da büyük ilgi görür, insanlarımızı çok heyecanlandırır. Bu manevi ucuzluk panayırının adı, Ramazan’dır. Her sene, göz ve gönül aydınlığımız olarak gelir, kirlenmiş kalplerimizi nurlandırır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurur: “ Eğer Ramazan’ın size neler kazandırdığını bilseydiniz, her ayın Ramazan olmasını isterdiniz.”

Ramazan ayı, Rabbimizin bize sunduğu bir promosyondur. Bu ayda ibadetlerin kazancı, birden bine, binlere çıkar. Allah (c.c), azımızı çoğa sayar, adeta daha çok vermek, affetmek ve bağışlamak için vesile icat eder. Hele de, Ramazan içindeki Kadir gecesinde, Allah’ın rahmeti coşar. Ramazan’da, şeytanlar bağlanır, Mü’minler, ruhlarını nefislerine hakim kılarlar ve melekleşirler. Bu sebepten suç oranları azalır. Yani hırsızlar, arsızlar bile, Ramazan’ın manevi havasından etkilenirler.

Bu özelliğiyle Ramazan, temizlik ayıdır. Gönülleri temizler, temiz gönülleri heyecanla dalgalandırır. Hep hayra, iyiliğe güzelliğe kanatlandırır. Küçücük çocuklar da, masum ve tertemiz gönülleriyle Ramazan’da coşarlar. Oruç tutmak isterler. Teravih namazına sevinçle koşarlar. Sahura kaldırılmadıkları zaman üzülürler, büyüklerinden bir dahaki sahura kaldırılmaları için söz alırlar. Çocuklar, küçücük yaşlarından itibaren tekne orucu tutarlar. Bu oruç, günün belli vakitlerinde yiyerek, içerek desteklenen çocuklara mahsus bir oruçtur. Birkaç yerinden bölünmüş ve takviye almış bu ilk özel çocuk oruçları çok kıymetlidir. Zira küçükleri oruçla tanıştırır, bu önemli ibadete alıştırır ve sevdirir. İftar anlarının sevinci, başka hangi sofrada bulunabilir ki! Hele de, çocuk iftarları bambaşka olur, unutulmaz hatıralarla süsler hafızalarını…

Hele de bayrama doğru, çocukların keyfi iyice artar. Çünkü çocuk için bayram, yeni elbise, çok harçlık, şeker, çikolata, tatil, oyun ve eğlence demektir. Çocuksuz Ramazan eksiktir. Çocukluğundan Ramazan hatırası getirmeyen de, çocukluğunu eksik yaşamış demektir.

Oruç, büyük küçük, fakir zengin herkesi sevindirir. Ramazan, yardımlaşma duygularını da coşturur. Oruçla melekleşen mü’minler, açları doyurmaktan, çıplakları giydirmekten, hastalara ilaç taşımaktan çok mutlu olurlar. Zekât, sadaka daha çok Ramazan’da verilir. Bizi seven Rabbimiz, Ramazan’da bizi sevilecek hale getirir. Oruçla, Kur’an’la, namazla, hayırlı işlerle, fakirleri sevindirip dualarını almakla, melekleşir mü’minler.

Bu sebeple Ramazan, Sevgi ayıdır. Ramazan’da ruhunun sesini dinleyen insanlar, barışa daha yatkın olurlar. Kendi özlerine dönmüş, kendileriyle barışmış olanlar, başkalarıyla olan küskünlüklerini de bitirirler. Ramazan, kavganın, kanın, kinin, en aza indiği bir zaman dilimidir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) Ramazan’da, biri sana gelip sataştığında, “ Ben oruçluyum de “ buyurur.

Yani, ‘‘Şu an yapmakta olduğum oruç ibadeti; kabalık, katılık, kırıcılık ve saldırganlıkla bağdaşmaz; zedelenir, sakatlanır, değersizleşir. Bu yüzden, senin seviyene düşemem, sana senin tarzında karşılık veremem ’’ demek ister.  Böyle bir davranış; Ramazan’ın sadece takvime değil, kalbimize de geldiğini göstermiş olur.

Ramazan, bir eğitim ayıdır. Doğrultur, düzeltir ahlakımızı ve insanlığımızı çoğaltır. Veda ederken Ramazan, bizden memnun gitmeli ve gözü arkada kalmamalı. Sonraki aylarımızı da, Ramazanlaştıracağımıza inanmalı…

Getirdiklerini geri götürmemeli…

Ramazanlaşmış yürekler, Ramazan’ın güzelliklerini taşımalı öteki aylara…

Çünkü Ramazan, bir aylığına giyilen emanet bir değil, varlığımızdan bir parça olmalı…

İçimizde işlemeli, yönümüzü göstermeli, hatta bizi yönetmeli, yönlendirmeli…

Ve bizde onun kılavuzluğunda yürümeliyiz Yüceler Yücesi Cenab-ı Hakk’a…

Ramazan, ancak böyle erer hedefine, ancak böyle memnun olur bizden…

Bizden memnun giden her Ramazan, İlahi Mahkemede şefaatçimiz olur…

Selam ve Dua ile…

 

477 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,8542
EURO 7,7450
BIST 1,1295
ALTIN 391,68

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle